Ceny paliw oszalały. Litr za 6 zł. Zobacz, ile z tego to podatki

28

Za tankowanie płacimy coraz więcej, a popularna 95-tka zbliża się już do poziomu 6 zł. Trzeba jednak pamiętać, że na cenę paliwa składa się akcyza, VAT, opłata paliwowa i opłata emisyjna. W jakim stopniu na jej ostateczny kształt wpływają podatki?

Ceny paliw oszalały. Litr za 6 zł. Zobacz, ile z tego to podatki
Ceny paliw rosną jak szalone. Dochodzą do 6 zł za litr (nitka_zaplatana - stock.adobe.com)

Ceny paliw rosną. W jakim stopniu to wina podatków?

Na stacjach paliw jest drogo. A na obniżki nie ma co szybko liczyć. - Kierunek jest wzrostowy - rozwiewał nadzieje zmotoryzowanych Grzegorz Maziak, analityk rynku paliw e-Petrol, z którym rozmawiał money.pl.

Szóstka z przodu w cenach paliw premium już jest, a popularna PB 95 konsekwentnie idzie w kierunku 6 zł za litr. W wersji "pro" już nawet przebiła ten poziom. Nasuwa się więc pytanie, ile z tej ceny stanowią podatki.

Paliwowe daniny odpowiadają bowiem za 58 proc. jej ceny. Wpływa na to: akcyza, VAT, opłata paliwowa i opłata emisyjna.

Akcyza wynosi 1,52 zł/litr. Opłata paliwowa wynosi 16 groszy za litr, a do tego dochodzi również opłata emisyjna: 8 groszy. Nie można przy tym zapominać o daninie w postaci VAT-u zależny od ceny paliwa. Tym samym, jeżeli kupujemy paliwo PB95 (E5) w cenie 3,99 zł/litr, to 0,75 zł stanowi wspomniany podatek VAT.

Zobacz także: Stacje benzynowe w Wielkiej Brytanii bez paliw? Sekretarz ds. transportu zaprzecza

Niższe opłaty nie powstrzymają podwyżek

Minister finansów Tadeusz Kościński wskazuje, że ewentualna obniżka podatków... może nie wpłynąć na koszt paliw. Dlaczego? Jego zdaniem różnica w cenie może zostać "przechwycona" przez producentów i dystrybutorów paliw silnikowych, którzy podwyższyliby swoje marże.

Warto ponadto pamiętać, że nie bez znaczenia dla cen są także: notowania cen ropy na rynkach światowych i kurs złotówki.

Autor: CHE
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić