Ceny w polskim kurorcie. Wynajęcie sanek? Trzymajcie się za kieszenie

Trwają ferie zimowe. Uczniowie z trzech województw są już w połowie wypoczynku. Wielu Polaków z pewnością wybrało odpoczynek w polskich zimowych kurortach. Jednym z nich jest "Szklarska Poręba", gdzie wybrał się reporter "Faktu". Dziennikarz rozmawiał z jedną z rodzin na temat wydatków i sprawdził ceny niektórych atrakcji. Zobaczcie szczegóły.

Szklarska PorębaSzklarska Poręba
Źródło zdjęć: © Getty Images | ShevchenkoAndrey
Rafał Strzelec

Szklarska Poręba to zimowa perełka w woj. dolnośląskim, gdzie uczniowie już od tygodnia odpoczywają od trudów związanych ze szkolną edukacją. Reporter "Faktu" postanowił sprawdzić, jak wyglądają ceny w tym kurorcie.

Czym właściwie jest wolność słowa? Czy potrzebne nam są regulacje?

Nocleg dla rodziny

Dziennikarz rozmawiał z dwiema rodzinami. Jedna z nich przyjechała do Szklarskiej Poręby na trzy doby. Koszt noclegu w apartamencie wyniósł 900 złotych. Pani Monika i pan Rafał z dziećmi stołują się na mieście. Ceny w restauracjach, co przyznali, są wysokie.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Nieco inaczej sprawę noclegu potraktowali pani Joanna i pan Bartosz. Rozmówcy "Faktu" za pobyt w hotelu od niedzieli do piątku zapłacili 3 tys. złotych, ale w cenie mają m.in. opłatę za psa i pełne wyżywienie. Nie muszą nic kupować w sklepie. Wszystko, co potrzebne zapewnia bufet.

Ceny atrakcji w Szklarskiej Porębie

Ferie zimowe są po to, by zaszaleć! Dlatego wiodącą kwestią są ceny poszczególnych atrakcji. Te, jak donosi reporter "Faktu", do tanich nie należą.

Jeden dzień pobytu w ośrodku narciarskim Szrenica Ski to dla osoby dorosłej koszt 160 złotych. Młodzież w wieku 15-18 lat płaci 130 złotych, zaś młodsi 90 złotych. Taniej od dorosłych mają też seniorzy w wieku 60 plus - 130 złotych za dzień. Na Polanie Jakuszyckiej wynajęcie nart to koszt kilkudziesięciu złotych, zaś lekcja z instruktorem - 110 złotych.

Wynajęcie sanek? Nawet na tym górale chcą zarobić. Cena to 30 złotych. Tyle samo trzeba wydać za miejsce parkingowe, jeśli zdecydujemy się na postój całodobowy.

Pięć dni w górach kosztuje średnią pensję

Do cen noclegów i atrakcji trzeba doliczyć także koszty posiłków w restauracjach. Dania obiadowe kosztują około 40-50 złotych. Tańsze są pierogi - niecałe 30 złotych za talerz. W podobnej cenie są popularne w górach zupy - żurek czy kwaśnica.

Reporter "Faktu" postanowił policzyć wszystkie koszty i przedstawić budżet na pięciodniowy wyjazd do Szklarskiej Poręby dla czteroosobowej rodziny. Łączny "rachunek" wyniósłby ponad 5 tys. złotych. To niemal tyle, co średnia miesięczna płaca na rękę, czyli 5300 złotych.

Wybrane dla Ciebie
Wygrała 120 mln euro. Większości już nie ma. Zaskakujące, co zrobiła
Wygrała 120 mln euro. Większości już nie ma. Zaskakujące, co zrobiła
Jechał rowerem. I nagle coś takiego. "Kaptur, słuchawki"
Jechał rowerem. I nagle coś takiego. "Kaptur, słuchawki"
Zacznie się 8 grudnia. Niż w drodze do Polski
Zacznie się 8 grudnia. Niż w drodze do Polski
Wielka ewakuacja w Wielkiej Brytanii. Zatrzymano dwóch Polaków
Wielka ewakuacja w Wielkiej Brytanii. Zatrzymano dwóch Polaków
Amerykanie mają dość. Sondaż mówi wszystko
Amerykanie mają dość. Sondaż mówi wszystko
Zobaczył karteczkę. Wściekł się. "To jest nielegalne"
Zobaczył karteczkę. Wściekł się. "To jest nielegalne"
Skandal w szkole. Młodzi Austriacy zrobili taką budowlę
Skandal w szkole. Młodzi Austriacy zrobili taką budowlę
Głośno o zachowaniu Trumpa. Wszystko się nagrało
Głośno o zachowaniu Trumpa. Wszystko się nagrało
Wigilia 2025 wolna nie dla wszystkich. Sprawdź zawody
Wigilia 2025 wolna nie dla wszystkich. Sprawdź zawody
Walczył z Rosjanami. Hoang Tran skazany
Walczył z Rosjanami. Hoang Tran skazany
Przyłapani w Rossmannie. Ich twarze zobaczą wszyscy. Komunikat policji
Przyłapani w Rossmannie. Ich twarze zobaczą wszyscy. Komunikat policji
Polacy odwołują urlopy. Pogoda zaskoczy?
Polacy odwołują urlopy. Pogoda zaskoczy?