aktualizacja 

Chcieli mieć Biedronkę. Nic z tego. Biskup przyjechał i zdecydował

1008

Mieszkańcy Studzienic w woj. pomorskim zagłosowali "za" powstaniem sklepu Biedronka na terenie gminy. Problem w tym, że część działki, którą jest zainteresowana sieć, należy do parafii w Ugoszczy. Biskup nie zgodził się na jej sprzedaż. Dlaczego? Mamy komentarz rzecznika biskupa. Z kolei wójt tłumaczy, że ankieta nigdy nie była wiążąca.

Chcieli mieć Biedronkę. Nic z tego. Biskup przyjechał i zdecydował
Czy w Studzienicach powstanie Biedronka? Chyba nie (PAP)

Na początku grudnia 2023 r. wójt gminy Studzienice w powiecie bytowskim zaprosił mieszkańców do ankiety, w której mogli wyrazić swoją opinię na temat powstania marketu Biedronka. W ankiecie poinformowano, że część działki, która interesuje inwestora, należy do parafii.

Czy popierasz budowę marketu Biedronka w miejscowości Studzienice na części działki nr 271 przy ul. Piastowskiej należącej do parafii rzymskokatolickiej p.w. św Marii Magdaleny w Ugoszczy? - tak brzmiało pytanie w ankiecie.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Duchowny ostro o arcybiskupie Jędraszewskim. „Oczekuję od biskupa uczciwości”

Aby ankieta była wiarygodna, mieszkańcy podpisywali się imieniem i nazwiskiem. Uprawnionych do oddania głosu było 1268 osób. Ważnych głosów oddano 802. Frekwencja wyniosła 63,2 proc. - 88,03 proc. odpowiedziało "tak", 11,97 proc. "nie" - czytamy na stronie gminy Studzienice.

Trwa ładowanie wpisu:facebook
Trwa ładowanie wpisu:facebook

Biskup wydał decyzję ws. działki

Kilka dni temu wójt gminy poinformował mieszkańców o decyzji biskupa pelplińskiego w tej sprawie. - W związku z wizytą delegacji u księdza biskupa Ryszarda Kasyny w dniu 01.03.2024 r. informujemy, że biskup wyraził negatywne stanowisko w powyższej sprawie - czytamy w komunikacie.

Mając na uwadze zaistniałą sytuację, zwrócimy się do Kurii Diecezji Pelplińskiej o uzyskanie oficjalnego stanowiska na piśmie. Jednocześnie informujemy, że prowadzimy intensywne działania związane z poszukiwaniem alternatywnych rozwiązań nowej lokalizacji marketu - informuje wójt.

Mamy komentarz rzecznika biskupa

Zwróciliśmy się do rzecznika biskupa pelplińskiego o komentarz w sprawie. Z uzyskanych informacji wynika, że działka, na której miałaby powstać Biedronka, została podarowana parafii przez darczyńcę.

Decyzja w sprawie Studziennic wynika z woli darczyńcy działki będącej przedmiotem dyskusji, który przekazał ją wyłącznie do celów parafialnych, przede wszystkim więc religijnych - tłumaczy ks. Ireneusz Smagliński, rzecznik biskupa pelplińskiego.

Po co była ankieta, skoro decyzja należała do biskupa?

Władze gminy podkreślają, że opublikowały ankietę imienną, by poznać zdanie mieszkańców na temat powstania marketu. - W ankiecie była informacja, że część wydzielonej działki należy do parafii. Większość lokalnej społeczności opowiedziała się "za". Odpowiedzi pozytywnej udzieliło 88 proc. uprawnionych - mówi w rozmowie z o2.pl wójt gminy Bogdan Ryś.

Ankieta miała pomóc w podjęciu decyzji przez biskupa. Nikt nie mówił, że nawet tak wysoki wynik, jaki jest, miałby zmusić biskupa do sprzedaży tej działki. Ankieta miała poznać odczucia i oczekiwania społeczne - podkreśla w rozmowie z nami wójt gminy.

Warto podkreślić, że działka należąca do parafii, na której mogłaby powstać Biedronka, nie przylega bezpośrednio do kościoła. Znajduje się w innej części Studzienic. Najbliższa Biedronka jest obecnie w Bytowie ok. 12 km od Studzienic.

Autor: ESO
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić