Bartłomiej Nowak
Bartłomiej Nowak| 
aktualizacja 

Chińscy hakerzy latami kradli dane Volkswagena?

78

Przez lata hakerzy wykradali dane Grupy Volkswagen. Niemiecki koncern był szpiegowany najprawdopodobniej przez hakerów z Chin. Cyberprzestępcy wykradali dane koncernu motoryzacyjnego, by zdobyć niemieckie know-how - ustalili dziennikarze Der Spiegel i telewizji ZDF.

Chińscy hakerzy latami kradli dane Volkswagena?
Chińscy hakerzy latami kradli dane Volkswagena? (Getty Images,, Qilai Shen)

W 2014 roku ówczesny szef Volkswagena Martin Winterkorn zachwycał się współpracą z Chinami i mówił o niej w samych superlatywach. Na targach w Pekinie mówił o "partnerstwie, zaufaniu i zrozumieniu".

Jak donosi Der Spiegel i telewizja ZDF — ich wspólne śledztwo wskazuje, że w latach 2010-2014 właśnie ci "zaufani partnerzy" z Chin mieli powoli wykradać dane niemieckiego koncernu motoryzacyjnego. Dziennikarze dotarli do ponad 40 dokumentów, które po przestudiowaniu dały obraz ogromnego trwającego latami cyberataku na serwery Grupy Volkswagen.

"(...)napastnicy ukradli aż 19 000 plików. Grupa jako "zidentyfikowane cele" wymieniła "rozwój silników benzynowych", "rozwój skrzyń biegów" i "przekładnię dwusprzęgłową. " – podaje Der Spiegel starając się opisać skalę ataku.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Putin z wizytą w Chinach. "Nie jest to, sojusz prawdziwy"

Wiadomo, że hakerzy włamali się na serwery Volkswagena w meksykańskiej siedzibie firmy w Puebla. Stamtąd udało im się uzyskać dostęp do serwerów w siedzibie głównej w Wolfsburgu. Od 2010 do 2014 roku pozostali niezauważeni. Aż do momentu, gdy wydała ich... literówka. Jeden błąd uruchomił zbyt duże zasoby sieci. Wtedy informatycy zorientowali się, że coś jest nie tak.

W następstwie Volkswagen w ciągu jednego weekendu odciął prawie wszystkie komputery od internetu. Informatycy sprawdzili i przeinstalowali 90% oprogramowania w całej firmie.

(...)inni (eksperci – przyp. red.) opisują cyberatak jako największy w tamtym czasie na świecie. Z dokumentów wynika, że zaangażowana w tę sprawę firma Microsoft oświadczyła wówczas, że tak wiele systemów (informatycznych – przyp. red.) nigdy nie musiało być ponownie instalowanych za jednym zamachem - podają dziennikarze Der Spiegel by podkreślić skalę cyberataku.

Skąd jednak przypuszczenie, że to właśnie chińscy hakerzy atakowali niemiecki koncert motoryzacyjny? Wskakują na to wszystkie poszlaki, które udało się zebrać w dokumentacji, do której dotarli dziennikarze.

Trwa ładowanie wpisu:facebook
Trwa ładowanie wpisu:facebook
Adres IP hakerów "można było prześledzić aż do Pekinu" – mówi osoba znająca ten proces. (...) oprogramowanie szpiegowskie użyte w hackowaniu VW, jak i metodologia atakujących noszą ich podpis. Wykorzystali do tego programy takie jak PlugX czy China Chopper, z których korzystali niemal wyłącznie hakerzy z ChRL - powiedział anonimowo ekspert cytowany przez Der Spiegel.
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić