aktualizacja 

"Chiny są gotowe". Xi Jinping rozmawiał z Ferdinandem Marcosem

11

Ministerstwo Spraw Zagranicznych Chin wydało komunikat na temat ostatnich działań Xi Jinpinga. Jak się okazało, prezydent zdecydował się na rozpoczęcie rozmów z Ferdinandem Marcosem. Ujawniono, czego dokładnie dotyczyły. To początek udanej współpracy gospodarczej?

"Chiny są gotowe". Xi Jinping rozmawiał z Ferdinandem Marcosem
Xi Jinping odbył rozmowy z kolejną głową państwa. Tym razem o wydobywaniu ropy i gazu (Getty Images, 2022 Bloomberg Finance LP)

Do spotkania Xi Jinpinga z Ferdinandem Marcosem doszło w środę 4 stycznia. Jak podano na oficjalnej stronie chińskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych, pretekstem do rozmów była wizyta prezydenta Filipin w Pekinie.

Xi Jinping rozmawiał z Ferdinandem Marcosem. O czym?

Ferdinand Marcos pozostanie w Pekinie do czwartku 5 stycznia. Rzecznik MSZ podkreśla, że obu głowom państw zależy na położeniu podwalin pod przyszłą ścisłą współpracę. Szczególnie – gospodarczą.

Xi Jinpingowi szczególnie zależy na rozwiązaniu kwestii transportu morskiego. Obaj prezydenci wznowili także negocjacje w zakresie handlu i wykorzystywania ropy i gazu, zwłaszcza na tych obszarach, co do których nie występują spory o przynależność.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Zobacz też: Jaki cel mają Chiny? Ekspert tłumaczy
Chiny są chętne do kontynuowania współpracy z Filipinami, aby rozwiązać kwestie morskie poprzez przyjazne konsultacje, wznowienia negocjacji w sprawie rozwoju sektora ropy i gazu, promowania współpracy w zakresie ich rozwoju na obszarach niespornych – podkreślał rzecznik chińskiego MSZ w oficjalnym oświadczeniu (Nikkei Asia).

To nie koniec planów, jakie Xi Jinping snuje na temat przyszłości Chin. Wspólnie z Ferdinandem Marcosem – mimo nacisku na ropę i gaz – zadeklarowali, że chcą zainwestować w rozwój zielonej energii. Na liście znalazły się między innymi fotowoltaika, energia wiatrowa, a także alternatywne źródła energii dla pojazdów.

Chcą rozwijać współpracę w zakresie zielonych energii, takiej jak fotowoltaika, energia wiatrowa i pojazdy napędzane alternatywnymi źródłami energii – podało MSZ Chin (Nikkei Asia).
Autor: EKO
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić