Ciemności w Świdnicy. Zgasły wszystkie latarnie. Miasto oszczędza

84

W nocy z 9 na 10 lipca w Świdnicy w województwie dolnośląskim zgasły wszystkie latarnie. Miasto podało powód. Chodzi o oszczędności.

Ciemności w Świdnicy. Zgasły wszystkie latarnie. Miasto oszczędza
Świdnica (Getty Images)

Informacja o wyłączeniu świateł pojawiła się na stronie miasta w środę 6 lipca. "Ze względu na konieczne oszczędności budżetowe oraz znaczący wzrost cen energii elektrycznej Wydział Dróg i Infrastruktury Miasta Świdnica postanowił wprowadzić ograniczenia w funkcjonowaniu oświetlenia ulicznego w mieście" - przekazały władze.

Od 8 lipca latarnie w Świdnicy gasną o godzinie 1:00. Na ulicach i w parkach panuje całkowita ciemność. Miejskie latarnie ponownie uruchamiane są o godzinie 4:00. Takie zarządzenie ma funkcjonować do 30 września.

Dyrektor Wydziału Dróg i Infrastruktury Miasta Świdnica Maciej Gleba tłumaczy, że godziny zostały celowo ustawione w ten sposób. - Wybraliśmy takie godziny, kiedy jeszcze nie rozpoczęły się podróże ludzi na pierwsze zmiany do pracy, a już po tym, kiedy mieszkańcy zdążą załatwić wszystkie swoje wieczorne sprawy - powiedział w rozmowie z portalem Świdnica24.pl.

Mężczyzna dodaje też, że ruch między 1:00 a 4:00 w mieście jest praktycznie zerowy. -W tych godzinach ruch w mieście, zarówno pieszy jak i samochodowy jest praktycznie zerowy, niemal nikt się wtedy nie przemieszcza - stwierdził.

Miasto planuje zaoszczędzić na zgaszonym świetle. Ceny energii elektrycznej znacząco wzrosły, dlatego Świdnica zdecydowała się zrezygnować z oświetlania ulic przez całą noc. Według szacunków miasto ma zaoszczędzić około 100 tys. złotych.

Pozwoli to na znaczną redukcję zużycia energii elektrycznej przez miasto, co samo w sobie da duży efekt ekologiczny, a jednocześnie przyczyni się do redukcji kosztów. Dzięki temu rozwiązaniu miasto zaoszczędzi w tym czasie około 100 000 zł - informują władze Świdnicy.

Jak dodaje Maciej Gleba, o wszystkim zostały poinformowane policja, straż pożarna i pogotowie.

Wcześniej na gaszenie świateł w nocy zdecydował się Kraków, Suwałki czy Tarnów. Podobne kroki podejmują też mniejsze miejscowości w całej Polsce.

Zobacz także: Latarnie oświetlają pole i las. To mogło wydarzyć się tylko w Polsce
Autor: WIP
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić