Co z 24 grudnia? Czy Wigilia to dzień wolny od pracy i szkoły?

1

24 grudnia wielu Polaków gorączkowo odbywa przygotowania do wieczerzy w rodzinnym gronie. Czy ten dzień jest wolny od pracy? Czy 24 grudnia uczniowie mają zajęcia?

Co z 24 grudnia? Czy Wigilia to dzień wolny od pracy i szkoły?
Zdjęcie ilustracyjne (Pixabay)

W tym roku Wigilia wypada w piątek. Tego dnia sklepy będą otwarte, ale krócej niż zwykle. Zakupy zrobimy maksymalnie do godz. 14:00.

Nie jest to co prawda dzień ustawowo wolny od pracy, jednak wiele zakładów pracy skraca godziny funkcjonowania. Wszystko po to, by Polacy mieli odpowiednio dużo czasu na przygotowanie się do kolacji wigilijnej.

Prawo mówi jasno, że Wigilia to nie jest ani święto państwowe, ani kościelne. Okazuje się jednak, że jest szansa, by tego dnia mieć wolne!

Wszystko dlatego, że Boże Narodzenie 2021 przypada w sobotę. Zgodnie z art. 130 § 2 Kodeksu pracy "każde święto występujące w okresie rozliczeniowym i przypadające w innym dniu niż niedziela, obniża wymiar czasu pracy o 8 godzin".

Wobec tego pracodawca musi dać pracownikom dodatkowy dzień wolny. Może on przypaść na przykład w Wigilię. Należy jednak mieć na uwadze, że to pracodawca ustala termin odbioru dnia wolnego, a nie pracownik.

Wigilia 2021. Czy uczniowie mają lekcje?

24 grudnia uczniowie mają wolne. Wszystko za sprawą tego, że już 23 grudnia rozpoczyna się zimowa przerwa świąteczna. Potrwa ona do 31 grudnia.

Autor: MDO
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić