Paulina Antoniak
Paulina Antoniak| 

Coraz tańsze ogórki w Ukrainie. Przekłada się to na ceny w Polsce

Jak podają analitycy ukraińskiego instytutu EastFruit, bardzo szybko tanieją ogórki szklarniowe w Ukrainie. Na koniec ubiegłego tygodnia warzywa te kosztowały 20-60 hrywien za kg, czyli po 0,51-1,52 dol. W porównaniu do poprzedniego tygodnia jest to spadek aż o 28 procent - informują eksperci gospodarczy. Sytuacja ta ma przełożenie na ceny ogórków w Polsce.

Coraz tańsze ogórki w Ukrainie. Przekłada się to na ceny w Polsce
Spada cena ogórków w Ukrainie. Przekłada się to na ceny ogórków w Polsce (Pixabay)

Analitycy wskazują, że ogórki szklarniowe w Ukrainie kosztują obecnie średnio o 57 proc. taniej niż w połowie maja ubiegłego roku.

"Należy podkreślić, że producenci roślin szklarniowych za główną przyczynę spadkowej tendencji cen uważają sezonowy wzrost podaży tych produktów w warunkach dość niskiego popytu" - informuje ukraiński serwis Unian.

Eksperci gospodarczy podkreślają, że ogórki szklarniowe wzrastały w warunkach stabilnych oraz w wystarczających ilościach, co bezpośrednio przełożyło się na wzrost podaży. Jednocześnie pogorszył się popyt w stosunku do poprzedniego tygodnia.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Sadzenie roślin w czerwcu. Sprawdź, jakie prace ogrodowe warto teraz wykonać

Spadek cen ogórków w Ukrainie. Efekty widać w Polsce

"Sprzedawcy musieli obniżyć ceny warzyw, aby zwiększyć tempo sprzedaży i uniknąć gromadzenia się niesprzedanych produktów - czytamy w raporcie instytutu EastFruit.

Sytuacja cenowa w ukraińskich szklarniach przekłada się na ceny ogórków w Polsce. - O ile na rynku hurtowym w Broniszach rok temu ogórków importowanych nie było, to w bieżącym roku już są i to po średnio 4,75 zł za kilogram – informuje serwis Bussines Insider.

Odbija się to na cenach ogórków krajowych. W porównaniu z piątkiem, cena ogórków gruntowych spadła o 33 proc., do 6 zł.

W portalu Unian czytamy również, że w Ukrainie rośnie cena marchwi - aż o 26 proc. w stosunku do poprzedniego tygodnia. Na ten moment polska marchew jest tańsza od importowanej, gdyż kosztuje 2,75 zł w porównaniu z 3,85 zł za kg tej z importu.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić