Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
ŁKU
|

Czekają na to miliony Polaków. Inflacja zacznie spadać. Jest jedno "ale"

52
Podziel się:

Wysoka inflacja spędza sen z powiek milionom Polaków. W ostatnich miesiącach wzrost cen jest w naszym kraju najwyższy od 25 lat. Eksperci przewidują, że wkrótce inflacja zacznie spadać. Jest tylko jedno "ale". - Inflację podajemy rok do roku, więc skoro zaczęła szybko rosnąć na początku 2022 roku, to na początku 2023 będziemy ceny porównywali już do okresu, w którym ceny były wyższe - mówi dr Iwo Augustyński, cytowany przez serwis money.pl.

Czekają na to miliony Polaków. Inflacja zacznie spadać. Jest jedno "ale"
Inflacja zacznie spadać? Na to czekają miliony Polaków (PAP, Paweł Supernak)

W czerwcu i lipcu inflacja w Polsce osiągnęła poziom 15,5 proc. Była najwyższa od 25 lat. Na tak gwałtowny wzrost cen wpłynęło kilka czynników, m.in. nieodpowiedzialna polityka NBP w okresie pandemii koronawirusa, a także wojna w Ukrainie. Powszechna drożyzna doprowadziła do podwyższania stóp procentowych, co z kolei przełożyło się niekorzystnie na wysokość rat kredytowych.

Inflacja zacznie spadać? Na to czekają miliony Polaków

Wysokie stopy procentowe sprawiły, że kilka milionów Polaków ma problem z wysokością rat kredytowych za dom czy mieszkanie. Rząd postanowił pomóc kredytobiorcom poprzez wprowadzenie wakacji kredytowych, ale to działanie doraźne. Dlatego rodzi się pytanie, o ile należy jeszcze podnieść stopy procentowe, aby zdusić inflację.

Jeśli celem podnoszenia jest zabicie i inflacji, i przy okazji pacjenta - to dużo więcej. Dalsze podnoszenie stóp procentowych to prosta droga do wysłania ludzi na bezrobocie, do wprowadzenia kraju w recesję. Tylko w ten sposób podnoszenie stóp może zmniejszyć inflację - powiedział dla money.pl dr Iwo Augustyński, doktor nauk ekonomicznych, wykładowca na Uniwersytecie Ekonomicznym we Wrocławiu, ekspert Fundacji Lipińskiego.

Zdaniem dr Augustyńskiego, gwałtowne podwyższenie stóp procentowych "to tak, jakby wziąć piłę mechaniczną, uciąć złamaną nogę i cieszyć się, że po złamaniu nie ma śladu".

Ekspert podkreślił, iż koszyk konsumowanych dóbr, który jest brany pod uwagę przy obliczaniu inflacji, podrożał w Polsce bardziej niż w innych krajach. To efekt tego, że wydajemy więcej na transport i częściej podróżujemy samochodami. - Gdybyśmy byli Duńczykami, to mielibyśmy około 2 proc. niższą inflację - zaznaczył dr Augustyński.

Kiedy inflacja w Polsce zacznie spadać?

Rozmówca money.pl przewiduje, że inflacja w Polsce zacznie spadać na początku 2023 roku. Zadziała wtedy prosty mechanizm. - Inflację podajemy rok do roku, więc skoro inflacja zaczęła szybko rosnąć na początku 2022 roku, to na początku 2023 będziemy ceny porównywali już do okresu, w którym ceny były wyższe - dodał dr Augustyński.

Jak zaznaczył wykładowca Uniwersytetu Wrocławskiego, "ceny nie mogą rosnąć w dużym tempie w nieskończoność". Zła wiadomość jest taka, że nawet jeśli inflacja na początku 2023 roku zacznie spadać, to towary nie zaczną tanieć. Będą jedynie wolniej drożeć.

Dr Augustyński ma jeszcze jedną złą wiadomość dla milionów Polaków - wysokie stopy procentowe doprowadzą do "zdjęcia" pieniędzy z rynku. To oznaczać będzie recesję gospodarczą, ograniczanie zatrudnienia i spadek płac. - Potencjalnie wysokość stóp procentowych wpływa na inflację również poprzez kurs walutowy. Jeśli są wyższe stopy procentowe, to kapitał do nas napływa, złoty się umacnia, importowane towary tanieją, a inflacja spada - podkreślił ekspert.

Zobacz także: Polska na celowniku propagandy Rosji. “Skandaliczne słowa”
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(52)
Janusz
2 miesiące temu
Jarosławie wezmę cię za żonę, a kota za syna.
aqq
2 miesiące temu
EKSPERT??? Może niech tym razem wypowie się "SŁAWOMIR" Takie same kompetencje jak PiS-iory do rządzenia!!!
derek
2 miesiące temu
"Jest jedno ale". To PiS przy władzy.
Lolo
2 miesiące temu
Nigdy, pod żadnym pozorem i za żadne pieniądze nie będę głosował na cokolwiek, co nazywa się "prawicą". Już raz w historii tacy "prawicowcy" doprowadzili Polskę do rozbiorów i ponad 120 lat niewoli. Teraz niszczą naszą Ojczyznę od środka. Na wszelkie sposoby i we wszystkich dziedzinach. A ta pani zamiast do jakiejś rady, zapisze się do chóru w kościele. Tam będzie OK. Przynajmniej bez wstydu i żenady.
Pis Standardy...
2 miesiące temu
cała prawda o Pis! I ich standardy moralne! wy katolicy nie jesteście chrześcijaninami, bo Chrystus zakazał zabijania nawet w obronie własnej i tak robili ci pierwsi chrześcijanie! Po drugie chrześcijaństwo nakazuje cierpliwie znosić prześladowania i nadstawiać drugi policzek oraz wybaczać i zapomniać wszystko i kochać swojego kata (cierpieć na syndrom Sztokholmski), być niewolnikiem, podnóżkiem itd! A wy katolicy innym nakazujecie żeby wam wszystko wybaczać, żeby inni dawali sobą pomiatać a sami zamiast postępować zgodnie ze swoją wiarą nawet gdy jest to niewygodne to powołujecie się na wartości i ideologie sprzeczne z waszą wiarą. Ja nie obchodzę świąt Bożego Narodzenia, Wielkanocy itd bo jestem konsekwentna w swoim antyreligijnym, ateistycznym i lewicowym światopoglądzie. A wy konserwatyści i wierzący : 1. Bierzecie zasiłki i mieszkacie w mieszkaniach socjalnych i bierzecie stypendia, chociaż socjal to pomysł środowisk lewicowych i świeckich! 2. Korzystacie z praw pracowniczych, przepisów chroniących przed dyskryminacją itd (zamiast cierpliwie znosić prześladowania i nadstawiać drugi policzek), Chodzicie do szkół państwowych chociaż to pomysł środowisk lewicowych i świeckich w celu tępienia ciemnoty i zacofania i zabobonu! 3. Przywłaszczacie sobie powszechną edukację (szkoły państwowe) chociaż to pomysł środowisk lewicowych i świeckich! 4. Odmawiacie ludziom sprzedaży :prezerwatyw i innych rzeczy bo są sprzeczne z waszą religią i światopoglądem! (klauzula sumienia i deklarację) zamiast nie wykonywać zawodów polegających na robieniu rzeczy niezgodnych z waszymi wartościami! 5. Powołuje się na wolność, równość tolerancję i demokrację chociaż jesteście ich przeciwnikami! 6. Jak ktoś wam wygranie, że Wasze,, miłój bliźniego" otwartości na drugiego człowieka i szacunek dla drugiego człowieka jest tylko w teorii. A w praktyce wygląda, tak : niekatolick i osoba nie będąca katolikiem to gorszy sort, którego za wszelką cenę z niego trzeba przerobić na was oraz jak ktoś się nie nawróci to go zniszczycie oraz nawet siebie na wzajem żrecie! A WYGARNIĘCIE TEGO FAKTU O OTWARCIU NA DRUGIEGO CZŁOWIEKA I MIŁÓJ BLIŹNIEGO ZAWYWACIE POWOŁYWANIEM SIĘ NA CHRZEŚCIJAŃSTWO A TO TYLKO WYGARNIĘCIE WASZEJ OBŁUDY I HIPOKRYZJI. BO CHRZEŚCIJAŃSKIE I KATOLICKIE ORAZ KONSERWATYWNE WARTOŚCI NAJLEPIEJ NARZUCIĆ INNYM , A SAMEMU KORZYSTAĆ Z WARTOŚCI LEWICOWYCH I ŚWIECKICH BO TAK WYGODNIE! To opis standardów PiS
Rozum
2 miesiące temu
Profesor Leszek Kołakowski w tekście o tolerancji radził co zrobić żeby ratować Europę przed islamizacją oraz przed cofnięciem Europy do średniowiecza! Metoda kontrowersyjna ale cel uświęca środki, gdyby jego radę wcielono w życie i ta rada była prawem w konstytucji to nie byłoby problemu z Muzułmanami i pis! Wszystko musi mieć swoje granice, bo inaczej obróci się przeciwko sobie i zostanie zniszczone przez swoich przeciwników lub przeistoczy się w patologię np patriotyzm w nacjonalizm lub lojalność i solidarność w stronniczość.
Historia
2 miesiące temu
Wyborcy szczególnie emeryci są wstanie sprzedać się PIS za kilkadziesiąt zł. miesięcznie. Widocznie taki sprzedajny naród jesteśmy. Nie wszyscy tacy są, ale znam kilku. Wszystko wybaczą temu rządowi, a na obronę dopowiedzą, że to jedyny rząd co im coś dał. Gdyby Polska się nie sprzedała to chrześcijaństwo narzucono by jej siłą. Poczytajcie sobie o soborze w Konstancji i dlaczego Zawisza Czarny zrobił papieżowi wjazd na chatę oraz na Wikipedii o społeczno kulturowym aspekcie procesów o czary i herezje!
Mózg
2 miesiące temu
Niech ktoś wcieli w życie poglądy profesora Leszka Kołakowskiego z tekstu o tolerancji na temat grup ideologicznych i relugijnych będących wrogiem wolności równości i tolerancji! Bo nie dość, że muzułmanie nam Europę rozwalą, to jeszcze do tego pis, konfederacja i Czarnek cofnąć Polskę do średniowiecza i jeszcze uchodźcy Muzułmańscy będą nam w Polsce szariat narzucać , bo Łukaszenka ich nam przysłał! Nie dość, że Polska jest cofana do średniowiecza, to jeszcze na dokładkę grozi nam szariat! Łukaszenka wyszkolił uchodźców Muzułmańskich żeby Ci prowokowali naszych żołnierzy do strztału żeby zrobić wojnę, na której zależy Putinowi, który opłaca ordo luris a ordo opłaca Kaję Godek!
Rafał
2 miesiące temu
Podczas soboru w Konstancji podrzegano do zabijania i represjonowania i przemocy wobec Polaków i osób polskiego pochodzenia! Gdyby Zawisza Czarny nie zrobił papieżowi wjazdu na chatę, to Polski i Polaków by nie było! A pis popiera kościół, Czarnek i Bąkiewicz i nazywają siebie patriotami!
Słowianin
2 miesiące temu
Raz Polska sprzedała się za judaszowe srebrniki, zrzekając się swoich pogańskich wierzeń i swojej słowiańskiej kultury na rzecz chrześcijaństwa i kultury łacińskiej i feudalizmu narzuconego nam przez inne państwa które teraz nazywają się Unią Europejską i pozbywają się Watykańskiego okupanta, którego kiedyś nam narzucili! Polska sprzedała się za judaszowe srebrniki w postaci uniknięcia wojny! Polska przyjęła chrzest pod przymusem i groźbą wojny. Jak Polska znowu się sprzeda tym samym ludziom co kiedyś (Niemcy, Czechy, obecnie unia Europejska), to Polska będzie miała to samo co dostała za zrzeknięcie się swojej pogańskiej kultury na rzecz chrześcijaństwa, czyli zysk!
Prawda 100%
2 miesiące temu
Teorie spiskowe są propagowane przez prawicowo religijne środowiska po To żeby za pomocą propagandy i manipulacji cofnąć świat do czasów feudalnych i utrzymać status quo za wszelką cenę. Teorie spiskowe propagują ludzie o światopoglądzie skrajnue prawicowym, którzy chcą cofnąć świat w rozwoju do czasów feudalnych i żeby świat był takim jakim był przed rewoluchą francuską i rzezią hugenotów. I o to cała prawda o teoriach spiskowych oraz kto i dlaczego je głosi i co tak naprawdę kryje się pod przykrywką ocalenia świata przed globalistami, masonami i innymi elitami.
Sezam
2 miesiące temu
Co podpisał Lech Kaczyński? Prawo unijne ma pierwszeństwo przed prawem krajowym państwa członkowskiego. 2. Państwa mają obowiązek zapewnić skuteczność prawa unijnego. 3. Krajom członkowskim nie wolno jest wprowadzać przepisów prawa krajowego, które byłyby sprzeczne z prawem unijnym. 4. W razie sprzeczności przepisów prawa unijnego i krajowego, zastosowanie mają przepisy prawa unijnego. 5. Późniejsze prawo krajowe nie deroguje wcześniejszego prawa To nie przez Tuska i opozycję Polska nie dostaje dotacji, tylko przez PiS, konfederację, Kaję Godek, Rydzyka i inne konserwatywno religijne partie i środowiska a przede wszystkim przez Jarosława Kaczyńskiego. Opozycja nie musiała informować Unii Europejskiej, że Polska nie przestrzega unijnych wartości bo to samo wyszłoby na jaw prędzej czy później.
Prawda 100%
2 miesiące temu
Cała prawda o konserwatystach i religijnych fundamentalistach na całym świecie : 1.są tolerancyjni tylko dla własnej odmiany nietolerancji. 2.Powołują się na wolność, równość tolerancję i demokrację (którą nazywają demoracją) i chcą żeby postępować z nimi według tych wartości chociaż są ich przeciwnikami . Oczekują tolerancji dla nietolerancji oraz oczekują od innych tolerancji a sami są nietolerancyjni. Ilsam, buddyzmu, judaizm, chrześcijaństwo itd religijni fundamentaliści i konserwatyści są tacy sami na całym świecie nienawidzą wszystkich i siebie nawzajem.
Anty elity
2 miesiące temu
W teoriach spiskowych prawica straszy elitami, które sprawią że ludzie będą niewolnikami elit i będą pracować za miskę ryżu a Morawiecki jest prawicowo religijnym radykałem i powiedział że ludzie mają zapierdalać za miskę ryżu i jakaś babka z pis powiedziała, że to absurd żeby ludzie decydowali na co wydają swoje pieniądze i jakie podejście do ludzi biednych ma konfederacja i ludzie typu Janusz Korwin czy Donald Trump(odpowiedź, pogardliwe i instrumentalne) Religie i elity uczłowieczyli płody, embriony, zygoty i zarodki nazywając je dziećmi oraz zakazują antykoncepcji i aborcji oraz nakazują ludziom zawierać tradycyjne małżeństwa po to żeby ludzie rodzili jak najwięcej dzieci bo kapłani i elity potrzebują jak najwięcej niewolników żeby ci robili na nich oraz ginęli ich wojnach oraz żeby elity i kapłani mieli kogo gnębić i nad kim się wywyższać! I dlatego elity i religie zmuszają ludzi do posiadania jak najwięcej dzieci i o to cała prawda o tym co tak naprawdę kryje się za zakazem antykoncepcji i aborcji pod przykrywką ochrony życia oraz tępieniu homoseksualizmu, gender i lgbt oraz o ochronie instytucji małżeństwa. Aborcja, antykoncepcja, homoseksualizm, bezwyznaniowość oraz nie zawieranie tradycyjnych małżeństw w świątyniach są niewygodne dla władców państw (np prezydent, cesarz, król) elit i kapłaństwa i dlatego z tym walczą i je demonizują. I kąpani oraz elity propagują teorie spiskowe żeby za pomocą propagandy i manipulacji cofnąć świat do czasów feudalnych i utrzymać status quo za wszelką oraz żeby znowu wsztscy byli wierzący, hetero oraz robili kapłanom i elitom następnych niewolników. Konserwatyści i religijni fundamentaliści z Watykanu propagują teorie spiskowe żeby za pomocą propagandy i manipulacji cofnąć świat do czasów sprzed rzezi hugenotów i rewolucji francuskiej oraz żeby zatrzymać proces laicyzacji świata oraz żeby znowu każdy aspekt życia społecznego był kontrolowany przez elity i podporządkowany religiom patriarchalnym (np islam w Pakistanie i Arabii Saudyjskiej, judaizm w Izraelu, katolicyzm w Polsce, prawosławie w Rosji, protestantyzm w Niemczech, anglikanizm w Wielkiej Brytanii itd)
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić