Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Przejdź na
oprac. NKU
|

Ceny papierosów ostro w górę? Polacy płacą za nie stosunkowo mało

14
Podziel się

Już niedługo ceny wyrobów tytoniowych mogą znacznie zdrożeć. Obecnie trwa Forum Akcyzowe, na którym dyskutowana jest przyszłość polskiego rynku tytoniowego.

Ceny papierosów ostro w górę? Polacy płacą za nie stosunkowo mało
papierosy (Getty Images)

Polska akcyza na wyroby tytoniowe jest nieporównywalnie niższa od tych, które obowiązują w innych europejskich krajach. Dlatego wielbiciele "ciągnięcia dymka" muszą się liczyć z możliwością, że papierosy niebawem będą kosztować więcej.

Rocznie w Polsce spalanych jest około 43,2 mld sztuk papierosów. Jak wskazuje portal "Dziennik Polski24", kolejne 6,6 mld sztuk można wyliczyć z papierosów elektronicznych. Z kolei jak podaje "Radio ZET" 4 proc. rynku stanowią nowatorskie wyroby tytoniowe, takie jak podgrzewacze tytoniu, do których sprzedaje się rocznie około 2,42 mld sztuk wkładów tytoniowych.

Co warto zaznaczyć, Polacy najczęściej sięgają właśnie po najtańsze wyroby. Jak podaje portal, udział w rynku wyrobów tanich w cenie od 11,99 zł wynosi aż 63 proc. Po papierosy ze średniej półki cenowej (od 14,95 zł) sięga 30 proc. palaczy, natomiast papierosy drogie (od 17,99 zł) mają tylko 7 proc. udziału na rynku.

Zobacz także: Niezaszczepiony pracownik. Co może zrobić pracodawca?

Ile kosztuje akcyza? Polski podatek od wyrobów tytoniowych jest trzeci najniższy w całej Unii Europejskiej. Za każde 1000 sztuk papierów trzeba zapłacić 228,10 zł. Z kolei część procentowa to 32,05 proc. maksymalnej ceny detalicznej.

Portal wskazuje na prosty przykład. Akcyza za popularne papierosy za niecałe 13 zł, wynosi 9,35 zł, a VAT 2,98 zł. Zatem producent zarabia na paczce tylko 66 groszy.

Forum Akcyzowe ruszyło 29 lipca. Przez kilka najbliższych tygodni grupy robocze złożone z ekspertów oraz przedstawicieli z branży będą dyskutować o rozwiązaniach, które można wdrożyć na polskim rynku wyrobów tytoniowych.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(14)
fred
4 miesiące temu
Zawsze jest tłumaczenie że w unii są wyższe mandaty,że papierosy są droższe,ale żaden z piszących nie zastanowił się że zarobki w unii są 10 razy wyższe,oczywiście nie licząc tych co podnoszą te ceny
Gwre
5 miesięcy temu
Powaliło ich zupełnie! A ile zarabiamy!? Ludzie to jest już nie do pomyślenia.
Prof Ekonomii
5 miesięcy temu
Co by pis nie podwyższył za ceny ,i tak okraść całą polskę i zadłużyć na pokolenia ,sìę im udało. Brawo Jarek zemste masz a przydupaski i ich rodzinki wszystko obsiadły nawet spawacze po zawodówce doradząją ministrom w ekonomi,zobaczymy ile z pisu osób ucieknie na zachód do niemcow,angli itd po zmianie rządu bo wzzystkie dzieci już tam są a tak dobra jest pis Polska.
Brawo
5 miesięcy temu
Papierosy mogą być po 100 złotych za paczkę , albo 200 . Kiedyś , kiedy byłem głupszy niż teraz paliłem . Brawo rząd . Podatek od papierosów 2000 % !
oto słowo moj...
5 miesięcy temu
palę 4 paczki Marlboro "setek" dziennie. Około 50zł dziennie to akcyza plus Vat z 15zł. Szpitale powinny dla mnie salę VIP mieć przygotowaną!
pinkerton
5 miesięcy temu
W czasach komuny jeden z redaktorów zadał pytanie stoczniowcowi przed ogłoszeniem podwyżki cen papierosów. Co zrobicie jak zdrożeją Sporty (popularne papierosy}, co będziecie palić? Porty padła odpowiedź.
Mocher
5 miesięcy temu
Jakie wypłaty taka akcyza
Pol
5 miesięcy temu
Nie rząd niech podnosi a co tam ,nie liczą ile z tego co kasy państwa idzie ,jełopy totalne ,za chwilę czarny rynek będzie większy i podziemie również .Wtedy zobaczymy co pajace polsk jezyczne zrobią ???? Mam już dość od 1989 jak i do tej pory okradanie ze wszystkiego obywatela i kraju .Polska tojuz tylko obywatele ,ale ci prawdziwi nie najeźdźcy z polskimi paszportami którzy wprowadzą się i będą mieli lepsze warunki niż my .Czas coś z tym zrobić bo na tych u góry którzy nie są nasi nie ma co sobie już liczyć że robią coś dla kraju i nas .Precz z tymi wszystkimi .Władza w ręce obywateli ,zresztą w konstytucji coś tam jest na ten temat ....Czas zrobić w końcu jakiś porządek .Mamy pod nami mnóstwo dobra ,mogli byśmy być bogatym narodem ,a jesteśmy dziadami we własnym kraju od 1989 okradają nas na potęgę z każdej strony .Ileż jeszcze damy radę tego znieważania tolerować we własnej ojczyżnie ??? Ja już mam dosyć i chętnie coś zrobię ,ale w pojedynkę się nie da
Rodak
5 miesięcy temu
Niech paczka kosztuje 25 zł co najmniej a kasę z tego na służbę zdrowia.. Przecież potem ten palacz obciąża służbę zdrowia jak np nowotwór zje płuca
Nofuture
5 miesięcy temu
Bułgaria, Wyspy Kanaryjskie mają ceny fajek niższe niż Polska - co to za pierdoły. Zresztą Niemiec płaci 6 ojro za paczka a średnia 2500 ojro.
danuta
5 miesięcy temu
W Niemczech zarobki średnio to 3 870 EURO. W Polsce netto to ok.3 tysiące złotych. Proszę mi podnieść pensję, by była taka jak w Unii.
analityk
5 miesięcy temu
Nie podnoście cen bo wzrośnie przemyt i nielegalna produkcja.
Mama
5 miesięcy temu
Bardzo dobrze .paczka niech kosztuje 100zl super.
Ukraina
5 miesięcy temu
Chlopaki ze wschodu już otwierają szampana
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić