Paulina Antoniak
Paulina Antoniak| 

Częste L4 wpływa na emeryturę. Mogą cię spotkać przykre konsekwencje

2

Czy długie i częste przebywanie na chorobowym może zmniejszyć w przyszłości emeryturę? Okazuje się, że tak. Niestety, konsekwencje mogą być bardzo przykre i dotkliwe.

Częste L4 wpływa na emeryturę. Mogą cię spotkać przykre konsekwencje
Czy częste przebywanie na L4 może obniżyć wysokość emerytury? (Adobe Stock, Wojciech)

Różne sytuacje życiowe i zdrowotne powodują, że musimy wziąć L4, czyli zwolnienie lekarskie. Okazuje się, że częste i długie przebywanie na zasiłku chorobowym może znacząco wpływać na wysokość emerytury w przyszłości.

Zasiłek chorobowy jest wypłacany przez pracodawcę lub ZUS. Być może nie wszyscy są świadomi, że w tym czasie nie są pobierane składki na ubezpieczenie emerytalne. W konsekwencji długie przebywanie na L4 spowoduje, iż kwota zebrana na subkoncie ZUS będzie niska. Ma to bezpośrednie przełożenie na niską emeryturę w przyszłości.

Do obliczenia wysokości emerytury bierze się pod uwagę długość aktywności zawodowej oraz kwotę zgromadzoną na koncie ZUS.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Program Money.pl 03.01 | Podatki 2023. Oto, na co warto zwrócić uwagę

Okres nieskładkowy, choć jest brany pod uwagę przy ustalaniu prawa do emerytury, jest czasem, w którym na subkoncie nie są odkładane żadne składki. Zbyt często przebywanie na zasiłkach może pozbawić prawa do emerytury w najniższej gwarantowanej wysokości.

Okresami nieskładkowymi są przede wszystkim okresy pobierania (za portalem infor.pl):

  • wynagrodzenia za czas niezdolności do pracy wypłaconego na podstawie przepisów kodeksu pracy,
  • zasiłków z ubezpieczenia społecznego: chorobowego lub opiekuńczego,
  • świadczenia rehabilitacyjnego,
  • świadczeń, poza wynagrodzeniem za czas niezdolności do pracy, wypłacanych po ustaniu obowiązku ubezpieczenia.

Jak wynika z powyższego, okres zwolnienia lekarskiego i pobierania zasiłku chorobowego nie jest okresem składkowym.

Okresami nieskładkowymi są ponadto okresy pobierania renty chorobowej po ustaniu zatrudnienia w wymiarze czasu pracy nie niższym niż połowa obowiązującego w danym zawodzie lub po ustaniu obowiązku ubezpieczenia społecznego z innego tytułu.

Otrzymywanie minimalnej emerytury niezależnie od wysokości zebranych składek gwarantuje staż pracy – jest to 20 lat w przypadku kobiet i 25 lat w przypadku mężczyzn.

Przy ustalaniu prawa do emerytury w pierwszej kolejności uwzględniamy Twoje okresy składkowe. Następnie doliczamy Twoje okresy nieskładkowe – ograniczone do 1/3 okresów składkowych - czytamy na stronie Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić