Mateusz Kaluga
Mateusz Kaluga| 
aktualizacja 

Nie dostają nawet złotówki. Takie są emerytury w Polsce

11

Spokojna emerytura z wysokim świadczeniem, to marzenie każdej pracującej osoby w Polsce. Niestety, są takie osoby, które jesień życia spędzają na walce o godny byt. Niechlubny rekordzista otrzymuje zaledwie... 2 grosze. To niespełniony przedsiębiorca, który działalność gospodarczą zakończył po miesiącu.

Nie dostają nawet złotówki. Takie są emerytury w Polsce
Niektórzy Polacy otrzymują groszowe emerytury. (Pixabay)

O tej nietypowej sprawie informuje dziennik Fakt. Jak wiadomo, przeciętna emerytura w Polsce wynosi około 3,5 tysiąca złotych brutto. To oczywiście nie jest standard, bo powszechnie znamy choćby polityków, którzy mogą liczyć na sowite dochody. Niestety, nie każdy ma tyle szczęścia. Mediana to kwota rzędu prawie 1,8 tysiąca złotych.

Aby móc myśleć o emeryturze, należy spełnić niezbędne warunki. Kobiety o zakończeniu pracy mogą myśleć po ukończeniu 60. roku życia i minimum 20 lat pracy. W przypadku mężczyzn te widełki są nieco wyższe i wynoszą 65 lat i 25 lat stażu pracy. Prawo zmieniło się osiem lat temu po dojściu do władzy przez Prawo i Sprawiedliwość.

W przypadku, gdy staż pracy jest niższy, urzędnicy naszą emeryturę obliczają na podstawie opłacanych składek. Rekordowe emerytury sięgają ponad 40 tysięcy złotych. Wynik należy do mężczyzny pracującego ponad 60 lat.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Trzecia Droga osobno do PE? "Pewna weryfikacja nastąpi"

Rekordowo niskie emerytury

Fakt przytacza historię kobiety z Legnicy (woj. dolnośląskie). Dziennikarze informują, że po przepracowaniu zaledwie jednego dnia, może liczyć na emeryturę w wysokości... 43 groszy miesięcznie.

Na jeszcze mniejszą kwotę może liczyć mieszkanka Wałbrzycha. Pani, która pracowała przez 6 miesięcy na umowę zlecenie, otrzymuje 19 groszy.

Dziennik zauważa, że te świadczenia i tak nie są rekordowe. Mężczyzna z Wrocławia dostaje... dwa grosze. To przedsiębiorca, który swoją działalność gospodarczą prowadził przez jeden miesiąc.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić