Czy będzie wyrównanie 500+ do kwoty 800 zł? Jest odpowiedź ZUS

3

Po sieci zaczęła krążyć informacja, jakoby ZUS miał wypłacać wyrównanie 500+ do kwoty 800 zł. Jest to jednak tzw. fakenews. Zakład Ubezpieczeń Społecznych zdementował pojawiające się plotki i zapowiedział, że przelewania dodatkowych środków na konta Polaków nie będzie.

Czy będzie wyrównanie 500+ do kwoty 800 zł? Jest odpowiedź ZUS
Czy będzie wyrównanie 500+ do kwoty 800 zł? Jest odpowiedź ZUS (Adobe Stock)

Szalejąca w Polsce inflacja sprawiła, że rząd Zjednoczonej Prawicy postanowił zwaloryzować świadczenie 500 plus do kwoty 800 zł. Nie jest tajemnicą, że był to jeden z chwytów wyborczych rządu Mateusza Morawieckiego. Nowa stawka obowiązywać będzie od 1 stycznia 2024 roku, choć dotychczasowa opozycja sugerowała, by podnieść ją natychmiast.

Czy będzie wyrównanie 500+ do kwoty 800 zł? Jest odpowiedź ZUS

Najprawdopodobniej to właśnie ze względu na hasła, jakie głosili politycy Koalicji Obywatelskiej przy okazji debaty nad podniesieniem wysokości 500 plus, doprowadziły do pojawienia się w sieci nieprawdziwych informacji. Część internautów zaczęła rozprzestrzeniać plotkę, jakoby ZUS planował wyrównać świadczenie od sierpnia do grudnia 2023 roku.

- Przychodzą do nas klienci, którzy chcą w tej sprawie złożyć udostępniany w mediach społecznościowych wniosek (druk WYR.8P). Wniosek jest nieprawdziwy. Zapewniam, że my żadnego wyrównania nie wypłacamy - mówi Iwona Kowalska-Matis regionalny rzecznik prasowy ZUS na Dolnym Śląsku.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Po co PiS rząd bez szans na większość? Głos z obozu Dudy

Przedstawicielka dolnośląskiego NFZ przypomina, że zgodnie z ustawą, wysokość świadczenia do końca 2023 roku to 500 zł na każde dziecko do ukończenia przez nie 18. roku życia. Od stycznia 2024 roku program zamieni się w 800 plus, a wraz z nim jego wysokość.

Zmiana nastąpi automatycznie bez konieczności składania jakiegokolwiek wniosku. Po nowym roku rodzice zobaczą na swoich kontach kwotę 800 zł zamiast 500 zł. Dostaną także informacje o podwyżce na swoje konto na Platformie Usług Elektronicznych (PUE) ZUS - wyjaśnia Kowalska-Matis.

Prawo do 500 plus ustalane jest na okres od 1 czerwca do 31 maja następnego roku. Aby otrzymać świadczenie, rodzic musiał złożyć wniosek do końca czerwca 2023 roku. Jeśli z jakiegoś powodu przegapił termin i przekazał dokumentację po 30 czerwca, to otrzymał świadczenie od miesiąca złożenia wniosku.

Wyjątek stanowią rodzice nowo narodzonych dzieci. Oni mają trzy miesiące na dostarczenie dokumentacji. Wtedy mogą liczyć też na wyrównanie 500 plus do momentu narodzin dziecka. Zasada trzech miesięcy dotyczy również przypadku objęcia dziecka opieką, przysposobienia lub faktycznego umieszczenia dziecka w domu pomocy społecznej lub w pieczy zastępczej.

Autor: ŁKU
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić