Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
KLS
|

Czy w Polsce będzie podatek od smartfona? Jest "zielone światło"

7
Podziel się:

Rzecznik rządu Piotr Müller potwierdził, że jest "zielone światło" na wprowadzenie nowej opłaty, zwanej powszechnie "podatkiem od smartfona".

Czy w Polsce będzie podatek od smartfona? Jest "zielone światło"
Zdjęcie ilustracyjne (Pixabay)

W Polsce wkrótce mogą wzrosnąć opłaty za sprzęt elektroniczny - telefony, laptopy czy telewizory. Rzecznik rządu Piotr Müller potwierdził, że scenariusz wprowadzenia "podatku od smartfonów" jest coraz bardziej rzeczywisty.

W tej chwili toczy się na ten temat dyskusja w rządzie. Faktycznie ministerstwo kultury podnosi te argumenty dotyczące pewnej uczciwości wobec twórców, tych osób, których treści są prezentowane później na tych urządzeniach. Nie wykluczam, że faktycznie taka propozycja będzie przedmiotem obrad rządu i wejdzie na agendę sejmową – powiedział Müller w rozmowie z Polskim Radiem.

Nie jest to jednak podatek a tzw. " opłata reprograficzna". Resort kultury zaznacza jednak, że to znacząca różnica. Pieniądze pobrane w jej ramach mogłyby pomóc artystom.

Opłata reprograficzna nie jest podatkiem. Nie wpływa do budżetu państwa ani samorządów terytorialnych. Przekazywana jest twórcom, gdyż darmowe odtwarzanie ich utworów zwiększa atrakcyjność i popyt na urządzenia elektroniczne takie jak smartfony, tablety czy laptopy, a jednocześnie zmniejsza wpływy twórców ze sprzedaży swoich utworów. Opłata znacznie poszerza też darmowy dostęp do dóbr kultury. To dzięki niej możliwe jest w pełni legalne darmowe odtwarzanie dla celów prywatnych, rodzinnych czy towarzyskich muzyki, filmów, książek czy obrazów chronionych prawem autorskim - zaznacza Ministerstwo Kultury.

Na razie nie jest znana wysokość tej opłaty.

Zobacz także: Tzw. podatek od smartfonów. Kukiz: "ta opłata jest potrzebna"
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(7)
ObywatelX
9 miesięcy temu
Podatek od opodatkowanych pieniędzy.Oto złodziejskie państwo bezprawia
SzlachtaPL
9 miesięcy temu
Rzeczniku rządu Piotrze Müller, w Polsce ofcjalnie najlepiej nic nie mieć, ani konta w banku bo skarbówka ci wejdzie,ani karty płatniczej ani śledzącego smartfona. Trzeba mieć gold i $ schowane w sobie znanym miejscu, jeździć nie swoim autem i używać życia. Wolność rządzi!
Komentujący
rok temu
W tym kraju już się żyć nie da.. zaraz będziemy płacili podatek słoneczny i podatek tlenowy..albo wyj*bać PiS albo się wyprowadzić..
Gal Anonim
rok temu
Nic nowego. Jest podatek od posiadania telewizora, to może być też od posiadania smartfona. Jaki kraj takie podatki.
SuperHuman
rok temu
Podatek od butów tez powinien być, bo but ma podeszwę i jak chodzisz to zostawiasz na nawierzchni gumowa powierzchnię, zanieczyszczasz swiat, a tak pomogłoby to w walce z zanieczyszczeniem środowiska. Tak można wiecznie. Brawo PiS, sami powolutku wbijacie gwozdz do trumny bo poczuliście się tak dobrze jak PO wcześniej o juz ich dawno przeskoczyliscie. Skończycie jak oni, albo nawet gorzej.Jestescie o tyle cwansi że inwestujecie w kosciol bo on daje Wam poparcie starszych ludzi którym wiele można wmówić. Komuna tez była nieśmiertelną, ale przyszedł kres tylko rozliczeń nie było, w tym wasza nadzieja.
Tadzio
rok temu
Podatek od wszystkiego będzie. Tak pis zajechał budżet.
Danka
rok temu
No wreszcie bardzo dobrze szkoda że tak późno popieram
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić