"Decyzja w ciągu kilku dni". Rząd chce wprowadzić kryterium dochodowe

420

Podczas konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki odnosił się do cen gazu. - Jesteśmy w trakcie dyskusji. Chcemy dla wszystkich mieszkańców zamrozić ceny gazu na poziomie podobnym do tego w tym roku. Rzeczywiście pojawiają się głosy, żeby zastosować kryterium dochodowe - zdradził szef rządu.

"Decyzja w ciągu kilku dni". Rząd chce wprowadzić kryterium dochodowe
Premier Mateusz Morawiecki (PAP)

We wtorek rząd miał przyjąć projekt dotyczący ochrony niektórych odbiorców paliw gazowych, regulujący sytuację z cenami gazu. Okazało się jednak, że prace w tym zakresie muszą zostać wydłużone.

Rzecznik Ministerstwa Klimatu i Środowiska Aleksander Brzózka informował, że projekt "wymaga jeszcze doprecyzowania". Wiadomo, że chodzi między innymi o kryterium dochodowe.

Kryterium dochodowe stosowane jest w szeregu programów, nie wiąże się z biurokracją, a przy tym jest sprawiedliwe. Prawdopodobnie zdecydujemy się na kryterium dochodowe i decyzja zostanie podjęta w ciągu kilku dni, aby ta ustawa mogła trafić - wyjaśniał z kolei premier Mateusz Morawiecki, cytowany przez money.pl.
Zobacz także: Koszmarna sytuacja w Polsce. "Jesteśmy rurą wydechową Europy"

Wyższy VAT na paliwa. Co stanie się na stacjach?

Premier Mateusz Morawiecki nawiązywał również do zapowiadanego zniesienia zerowego VAT-u na paliwa.

Mamy nadzieję, że to nie będzie się wiązać z podwyżkami na stacjach cen paliw. Obserwujemy istotne umocnienie złotego w ciągu ostatniego miesiąca, a na rynkach światowych notujemy spadki cen ropy naftowej. Martwimy się o olej napędowy, jego jest cały czas za mało w Europie i to spędza sen z powiek dostawcom i importerom. Mam nadzieję, że na początku roku ceny paliw będą podobne jak teraz - zauważał szef rządu.

Kwestię cen paliw poruszał też Jacek Sasin. Wicepremier zapewnił, że będzie apelować do spółek Skarbu Państwa, by zredukowały zyski. Wszystko po to, żeby ceny wzrosły jak najmniej. Na razie jednak trudno przewidywać, jak sytuacja na stacjach będzie wyglądać w styczniu 2023.

Autor: MDO
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić