Dla kogo 800 plus? Rozwiewamy wątpliwości

2

Początek 2024 roku przyniósł bardzo ważne zmiany - 500 plus przeobrażone zostało w 800 plus. Jakie warunki trzeba spełnić, by dostawać takie środki? Wyjaśniamy.

Dla kogo 800 plus? Rozwiewamy wątpliwości
Dla kogo 800 plus? (Pixabay)

Na przestrzeni ostatnich miesięcy trwały liczne dyskusje dotyczące świadczenia 500 plus. Nie brakowało osób, które podkreślały, że należy podnieść wysokość wsparcia. Pojawiały się jednocześnie opinie, że 500 plus nie powinno być wypłacane wszystkim, ale wyłącznie tym, którzy naprawdę potrzebują takiego wsparcia.

Ostatecznie świadczenie zostało podniesione do 800 zł na miesiąc. Jednocześnie zadecydowano, że wsparcie - podobnie jak wcześniej - będzie wypłacane bez ustalenia ograniczeń w postaci choćby progu dochodowego.

Zmiana wysokości świadczenia wychowawczego z kwoty 500 zł na kwotę 800 zł jest dokonywana z urzędu, bez konieczności składania przez rodziców/opiekunów dodatkowego wniosku. Osoby uprawnione do świadczenia wychowawczego, będą je otrzymywać w nowej wysokości, począwszy od 1 stycznia 2024 roku - podało Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Joanna Przetakiewicz o WOŚP, zmianach w TVP i powrocie Katarzyny Dowbor. "Widzimy zmiany, które są nową erą"

Jak uzyskać 800 plus?

"W ramach programu "Rodzina 800 plus" rodzinom z dziećmi na utrzymaniu przysługuje świadczenie wychowawcze na dziecko w wieku do ukończenia 18 roku życia, bez względu na dochód osiągany przez rodzinę" - podkreśla MRPiPS

Prawo do świadczenia wychowawczego jest ustalane na roczny okres świadczeniowy trwający od 1 czerwca do 31 maja następnego roku kalendarzowego. Przyjmowaniem wniosków o świadczenie wychowawcze, ich rozpatrywaniem oraz przyznawaniem i wypłatą tego świadczenia zajmuje się Zakład Ubezpieczeń Społecznych - wskazano.

By uzyskać świadczenie, trzeba złożyć wniosek przez internet. Można to uczynić poprzez jeden z trzech kanałów wnioskowania:

  • Platformę PUE ZUS
  • portal informacyjno-usługowy Emp@tia na stronie empatia.mpips.gov.pl
  • bankowość elektroniczną.
Autor: MDO
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić