Łukasz Kuczera
Łukasz Kuczera| 

Dla kogo nowy dodatek w wysokości 400-1000 zł? Skorzystać ma 5 mln gospodarstw domowych

750

Premier Mateusz Morawiecki poinformował w czwartek, że rząd wprowadzi specjalny dodatek osłonowy w wysokości od 400 do ponad 1000 zł. Ma on związek m.in. z wzrostem żywności. Kto będzie mógł liczyć na otrzymanie dodatkowego świadczenia?

Dla kogo nowy dodatek w wysokości 400-1000 zł? Skorzystać ma 5 mln gospodarstw domowych
Dla kogo nowy dodatek w wysokości 400-1000 zł? Skorzystać ma 5 mln gospodarstwa domowych (PAP, PAP/Leszek Szymański)

W czwartek premier Mateusz Morawiecki przedstawił szereg rozwiązań, które mają z jednej strony wyhamować inflację w Polsce, a z drugiej - pomóc osobom, które już teraz odczuwają skutki wyższych cen.

Dlatego rząd postanowił wprowadzić m.in. dodatek osłonowy. Jego wysokość wahać się będzie od 400 do ponad 1000 zł, a świadczenie wypłacane będzie w dwóch ratach w roku 2022. Wszystko po to, aby rodziny nie odczuwały tak znacząco wzrostów cen żywności czy paliw.

Dla kogo nowy dodatek w wysokości 400-1000 zł? Skorzystać ma 5 mln gospodarstwa domowych

Rząd pierwotnie zastanawiał się nad obniżką podatku VAT do zera na produkty żywnościowe. Premier Mateusz Morawiecki wyjaśnił jednak, że takie rozwiązanie nie uzyskałoby zgody Komisji Europejskiej. - Gdyby była zgoda po stronie KE, jest nasze zobowiązanie, zaproszenie na całe I półrocze przyszłego roku zerowej stawki VAT na artykuły żywnościowe. Ale takiej zgody póki co nie ma - powiedział premier Morawiecki, którego cytuje PAP.

Zobacz także: "Wie, jaka jest prawda". Wiceminister odpowiada Tuskowi

W tej sytuacji rząd postanowił wprowadzić dodatek osłonowy, który "uwzględnia jak gdyby tę obniżkę podatku VAT, gdyby ona była do zera na artykuły żywnościowe".

Kto będzie mógł liczyć na dodatek? Premier Morawiecki przedstawił jego założenia - jego wysokość będzie uzależniona od dochodów i liczby członków gospodarstwa domowego.

Z informacji przekazanych przez Kancelarię Premiera wynika, że osoby samotnie prowadzące gospodarstwa domowe będą mogły liczyć na wsparcie, jeśli ich dochód nie przekracza 2100 zł miesięcznie. W przypadku większych gospodarstw próg ten ustalono na poziomie 1500 zł na osobę miesięcznie.

- Znaczna część gospodarstw domowych będzie mogła przynajmniej częściowo zamortyzować koszty inflacji, którą zaimportowaliśmy niestety z jednej strony przez wysokie ceny gazu z Rosji, z drugiej strony przez wysokie ceny energii i politykę klimatyczną UE - dodał Mateusz Morawiecki.
Trwa ładowanie wpisu:twitter
Źródło:PAP
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić