o2 - Serce Internetu
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • QUIZY
Wróć na
Łukasz Kuczera
|

Dla kogo nowy dodatek w wysokości 400-1000 zł? Skorzystać ma 5 mln gospodarstw domowych

488
Podziel się

Premier Mateusz Morawiecki poinformował w czwartek, że rząd wprowadzi specjalny dodatek osłonowy w wysokości od 400 do ponad 1000 zł. Ma on związek m.in. z wzrostem żywności. Kto będzie mógł liczyć na otrzymanie dodatkowego świadczenia?

Dla kogo nowy dodatek w wysokości 400-1000 zł? Skorzystać ma 5 mln gospodarstw domowych
Dla kogo nowy dodatek w wysokości 400-1000 zł? Skorzystać ma 5 mln gospodarstwa domowych (PAP, PAP/Leszek Szymański)
bESMpIjp

W czwartek premier Mateusz Morawiecki przedstawił szereg rozwiązań, które mają z jednej strony wyhamować inflację w Polsce, a z drugiej - pomóc osobom, które już teraz odczuwają skutki wyższych cen.

Dlatego rząd postanowił wprowadzić m.in. dodatek osłonowy. Jego wysokość wahać się będzie od 400 do ponad 1000 zł, a świadczenie wypłacane będzie w dwóch ratach w roku 2022. Wszystko po to, aby rodziny nie odczuwały tak znacząco wzrostów cen żywności czy paliw.

Dla kogo nowy dodatek w wysokości 400-1000 zł? Skorzystać ma 5 mln gospodarstwa domowych

Rząd pierwotnie zastanawiał się nad obniżką podatku VAT do zera na produkty żywnościowe. Premier Mateusz Morawiecki wyjaśnił jednak, że takie rozwiązanie nie uzyskałoby zgody Komisji Europejskiej. - Gdyby była zgoda po stronie KE, jest nasze zobowiązanie, zaproszenie na całe I półrocze przyszłego roku zerowej stawki VAT na artykuły żywnościowe. Ale takiej zgody póki co nie ma - powiedział premier Morawiecki, którego cytuje PAP.

bESMpIjr
Zobacz także: "Wie, jaka jest prawda". Wiceminister odpowiada Tuskowi

W tej sytuacji rząd postanowił wprowadzić dodatek osłonowy, który "uwzględnia jak gdyby tę obniżkę podatku VAT, gdyby ona była do zera na artykuły żywnościowe".

bESMpIjx

Kto będzie mógł liczyć na dodatek? Premier Morawiecki przedstawił jego założenia - jego wysokość będzie uzależniona od dochodów i liczby członków gospodarstwa domowego.

Z informacji przekazanych przez Kancelarię Premiera wynika, że osoby samotnie prowadzące gospodarstwa domowe będą mogły liczyć na wsparcie, jeśli ich dochód nie przekracza 2100 zł miesięcznie. W przypadku większych gospodarstw próg ten ustalono na poziomie 1500 zł na osobę miesięcznie.

- Znaczna część gospodarstw domowych będzie mogła przynajmniej częściowo zamortyzować koszty inflacji, którą zaimportowaliśmy niestety z jednej strony przez wysokie ceny gazu z Rosji, z drugiej strony przez wysokie ceny energii i politykę klimatyczną UE - dodał Mateusz Morawiecki.
bESMpIjy
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bESMpIjS
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(488)
Toja
wczoraj
Wiadomo, że UE nie zaakceptuje czegoś na co nie ma większego wpływu ani nikt się o zdanie w tej kwestii nie zwraca. Ponadto lepiej płacić milonowe kary i wywalać pieniądze w błoto i to pieniądze których nie ma...
ttt
2 dni temu
Jak się nie rezygnuje z limuzyn to podatki muszą być wysokie.. a że niby obniżyliśmy dam po stówce aby nie krzyczeli.. niskie koszty to niskie podatki.. miasta niech przestaną budować stadiony za miliony, państwo wstrzyma budowę lotniska, wstrzyma 2 mld dla tvp, kościół niech zaciśnie pasa a wybuduje elektrownie atomowe, zainwestuje w geotermię..
Tomek
2 dni temu
Pan Mateusz ze swojego daje ? Czy nakręca inflacje za cudze?
bESMpIjT
Szejk
2 dni temu
Na szczęście ci zarabiający powyżej 2100... Nie jedzą
lexa
2 dni temu
mam pytanie, chodzi o 2100 brutto czy netto dochodu?
optymistka
2 dni temu
w PRL-u też tak było,czy sie stoi czy sie leży 2 tys. sie należy,rozdawnictwo nie ma końca
Solejuk
2 dni temu
Czyli, że przed świętami nie dostaniemy nic, taaak?!
wertyQ
2 dni temu
dwójka emerytów mających po 1600 brutto emerytury nic nie dostanie HAHAHAHHAHHAHAAAAA
Normalny
2 dni temu
Złodzieje, a ja ze zarabiam trochę powyżej minimalnej to nie dostane nic tylko zwiększa mu podatek. Mam nadzieje ze ten syf jak najszybciej upadnie bo dalej się już tak nie da. Narobili syfu i jest coraz gorzej.nierobom i wszystkim innym kasę z każdej strony a reszcie inflację i zwiększenie podatku.
cdn
2 dni temu
Dlaczego idiotyczna reklama panienek jest na samej górze - czy o to tutaj chodzi?
cdn
2 dni temu
Dochód, czyli rozumiem, że zarobki po odjęciu złodziejskich opłat za wszystko...
cdn
2 dni temu
"Gdyby była zgoda po stronie KE, jest nasze zobowiązanie, zaproszenie na całe I półrocze przyszłego roku zerowej stawki VAT na artykuły żywnościowe." Chyba wprowadzenie - nie: "zaproszenie".
Jebać pis
2 dni temu
Te pieniądze niech wsadz sobie w ostatni odcinek przewodu pokarmowego
bESMpIjL
Obywatel
2 dni temu
Stopy procentowe podnieść do 10% i z głowy.
...
Następna strona
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić