oprac. Martyna Kośka| 

Długie weekendy? To nie w tym roku. Wyjątkowo niekorzystny kalendarz

7

Kalendarz jest dla pracowników nieubłagany: 15 sierpnia wypada w sobotę, Wszystkich Świętych w niedzielę. O długich weekendach w drugim półroczu musimy zapomnieć. Jeden dzień wolny "przepada" całkowicie.

Wziąć jeden dzień wolnego i cieszyć się kilkudniowym długim weekendem? Nie w najbliższych miesiącach
Wziąć jeden dzień wolnego i cieszyć się kilkudniowym długim weekendem? Nie w najbliższych miesiącach (Pixabay)

Druga połowa roku 2020 nie rozpieści pod względem długich weekendów. Zacznijmy od końca. Boże Narodzenie wypada w piątek, a drugi dzień świąt w sobotę. Mamy więc weekend dłuższy, ale tylko o jeden dzień.

W sobotę wypada też 15 sierpnia, czyli Święto Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Sobotnie święta nie są jednak najgorsze. Zgodnie z wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego z 2012 roku za każde święto państwowe przypadające w sobotę pracownikowi przysługuje dodatkowy dzień wolny.

To pracodawca może wyznaczyć termin wolnego w zamian za święto przypadające w sobotę. Nie musi konsultować terminu z pracownikami, choć w wielu firmach przyjmuje się jednak bardziej "partnerskie" zasady ustalania kalendarza pracy, a więc pracownicy mogą zasugerować, kiedy chcąc odebrać dzień wolny.

Choć byśmy chcieli, korzystnego dla pracowników orzeczenia TK nie rozciągniemy na święta przypadające w niedzielę. A tak w tym roku wypada 1 listopada.

Zobacz także: Obejrzyj: Wakacyjni oszuści. Na co się nabieramy najczęściej?
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić