Paulina Antoniak
Paulina Antoniak| 

Dodatek do emerytury dla weterana poszkodowanego. Jak go uzyskać?

2

Dodatek dla weterana poszkodowanego to dodatkowe świadczenie, które jest wypłacane razem z emeryturą lub rentą. Osoby, które chcą z niego skorzystać, muszą złożyć wniosek do ZUS i spełnić określone warunki. Ile wynosi i jak go otrzymać?

Dodatek do emerytury dla weterana poszkodowanego. Jak go uzyskać?
Dodatek do emerytury dla weterana poszkodowanego. Jak go uzyskać? (Adobe Stock)

Od ubiegłego roku zasady przyznawania dodatku do emerytury weterana poszkodowanego zmieniły się na korzyść żołnierzy. Od 1 marca w związku z waloryzacją zwiększyła się również wysokość świadczenia.

Dodatek jest przewidziany dla osób, które doznały uszczerbku na zdrowiu podczas uczestnictwa w misjach zagranicznych. Wypłaca go ZUS wraz z emeryturą lub rentą. Aby go otrzymać, konieczny jest status weterana poszkodowanego.

Jak informuje ZUS na swojej stronie, status ten przysługuje osobie, która brała udział w misji pokojowej lub stabilizacyjnej poza granicami państwa i doznała tam uszczerbku na zdrowiu. Musi on być związany z działaniami podejmowanymi w ramach misji lub z chorobą nabytą podczas prowadzenia działań. Poszkodowanemu musi też z tego tytułu przysługiwać odszkodowanie.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: "Amerykanie przecierali oczy ze zdumienia". Weteran wojenny o absurdach misji w Iraku

Jak uzyskać dodatek dla weterana poszkodowanego?

Ponadto, osoba ubiegająca się o dodatek nie może być skazana prawomocnym wyrokiem za przestępstwo umyślne lub skarbowe związane z wykonywaniem zadań służbowych poza granicami kraju, ani za przestępstwo przeciwko Polsce.

Status weterana poszkodowanego jest przyznawany przez ministra obrony narodowej, ministra właściwego do spraw wewnętrznych lub szefa Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego.

Zgodnie z nowelizacją z 7 lipca 2023 r., dodatek do emerytury może być przyznany także osobom nadal aktywnym zawodowo.

Kwota świadczenia jest uzależniona od procentu uszczerbku na zdrowiu i wynosi od 10 do 80 proc. najniższej emerytury. Od 1 marca, po corocznej waloryzacji, kwota najniższego świadczenia wynosi 1780,96 zł.

Aby ubiegać się o dodatek dla weterana poszkodowanego, najpierw niezbędne jest uzyskanie statusu poszkodowanego w formie decyzji administracyjnej. Następnie weteran musi złożyć wniosek o wypłatę dodatku w ZUS.

Wniosek można dostarczyć osobiście, przez pełnomocnika, pocztą lub za pośrednictwem polskiego urzędu konsularnego. Decyzja jest zazwyczaj wydawana w ciągu 30 dni.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić