Adam Dąbrowski
Adam Dąbrowski| 

Senior ze Śląska pracował aż 62 lata. Padniecie, widząc jego emeryturę

7

Kwestia emerytur wywołuje wiele emocji, szczególnie ze względu na niskie świadczenia, które otrzymują wielu seniorów. Niemniej jednak, nie wszyscy emeryci mają powody do narzekania. Zakład Ubezpieczeń Społecznych przedstawił listę tych, którzy otrzymują najwyższe emerytury.

Senior ze Śląska pracował aż 62 lata. Padniecie, widząc jego emeryturę
Niektórzy seniorzy w Polsce otrzymują wysokie emerytury i nie dotyczy to tylko byłych prezydentów (Getty Images)

Nie jest tajemnicą, że świadczenia emerytalne w Polsce nie należą do najwyższych. Wielu seniorów musi co miesiąc podejmować trudne decyzje dotyczące tego, na co mogą sobie pozwolić, a czego muszą się wyrzec. Czy będą w stanie opłacić rachunki, kupić leki, czy może pozwolić sobie na pełnowartościowe posiłki? Przeciętna emerytura w grudniu 2023 roku wynosiła zaledwie 2918 zł brutto.

Jednak na tym tle wyjątkowo zaskakujące są kwoty, które wpływają na konta tzw. rekordzistów ZUS. Najwyższe świadczenie wynosi obecnie 43 412 zł. Otrzymuje je emeryt z województwa śląskiego, który był aktywny zawodowo przez imponujące 62 lata, 5 miesięcy i 18 dni. Jest to suma ponaddwukrotnie przewyższająca miesięczną pensję premiera polskiego rządu.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Głośno za granicą o pożarze Marywilskiej 44. "Straciliśmy wszystko"

Warto zauważyć, że wspomniany rekordzista zdecydował się przejść na emeryturę dopiero cztery lata temu, w wieku 86 lat. Mimo że jego świadczenie jest najwyższe, to i inni seniorzy z czołówki listy raczej nie mają powodów do narzekania.

Wśród 10 emerytów o najwyższych świadczeniach dominują mężczyźni. Na liście znajduje się tylko jedna kobieta. Jej świadczenie wypłaca bydgoski oddział ZUS i wynosi ono 30 844 zł miesięcznie. Świadczenie tej seniorki plasuje się na trzecim miejscu. Na nieco wyższe świadczenie może liczyć senior z województwa wielkopolskiego, który otrzymuje co miesiąc 31 726 zł.

Pozostali seniorzy z tej listy otrzymują emerytury, które nie przekraczają 30 tysięcy złotych. Najwyższe świadczenie w tej grupie wypłacane jest przez gdański oddział ZUS i wynosi ono 29 892 zł. Na dziesiątym miejscu znajduje się senior, który co miesiąc otrzymuje kwotę 24 200 zł.

Przedstawiciele ZUS zwracają uwagę, że seniorzy otrzymujący rekordowe świadczenia, nie przeszli na emeryturę w momencie osiągnięcia powszechnego wieku emerytalnego. Pozostali aktywni zawodowo przez kilka lat dłużej, co przekładało się na wyższe składki.

Beata Kopczyńska, rzeczniczka śląskiego ZUS, wskazuje, że późniejsze przejście na emeryturę skutkuje statystycznie krótszym dalszym trwaniem życia, co z kolei wpływa na podstawę obliczenia emerytury. Dzięki temu, emerytura jest wyższa, ponieważ dzielimy ją przez mniejszą liczbę miesięcy.

Na wysokość świadczenia emerytalnego wpływa także wysokość naszego wynagrodzenia. Im wyższa pensja, tym większe składki i w rezultacie wyższa emerytura.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić