aktualizacja 

Donald Tusk ma europejską emeryturę. Tyle dostaje co miesiąc

474

Przewodniczący Platformy Obywatelskiej Donald Tusk już jakiś czas temu przeszedł na emeryturę. "Fakt" ustalił, że z unijnego świadczenia korzysta od roku. Ile otrzymuje ten doświadczony polityk? Co miesiąc na jego konto trafia naprawdę pokaźna kwota.

Donald Tusk ma europejską emeryturę. Tyle dostaje co miesiąc
Donald Tusk (Getty Images, Mateusz Wlodarczyk)

10 marca Donald Tusk gościł w podpoznańskiej Rokietnicy. Przy tej okazji wyjawił choćby to, skąd bierze energię do działania. Jednocześnie pochwalił się, że ma już emeryturę.

Jakkolwiek to zabrzmi, może nieskromnie: już wyżej nie skoczę, jak byłem. Komentatorzy, politycy zastanawiają się – ciekawe, kim ten Tusk chce zostać. A ja tak myślę, w moim przypadku można uwierzyć, że motywacja jest inna. Mam wysoką europejską emeryturę, mam w domu moje dzieci, wnuki, moją żonę. Nie mam potrzeb finansowych, stanowisk się już w życiu nasprawowałem - mówił lider Platformy Obywatelskiej w kontekście świadczenia, które wpływa na jego konto (cyt. za "Fakt").

Tabloid ustalił, że personel instytucji UE na emeryturę może przejść w wieku 66 lat. Pełnoprawnym emerytem Donald Tusk zostanie więc dopiero za ponad miesiąc (22 kwietnia skończy 66 lat).

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Nowa obietnica Tuska. Polityk PO o szczegółach

Dlaczego zatem jest już na emeryturze? "Okazuje się, że lider PO skorzystał z przysługującego mu prawa i przeszedł na 'wcześniejszą' euroemeryturę – co potwierdzili nam urzędnicy unijni" - informuje "Fakt".

Rozporządzenie Rady Europejskiej mówi o tym, że o wcześniejszą emeryturę można ubiegać się nie wcześniej niż sześć lat przed osiągnięciem wieku emerytalnego. Takie świadczenie jest nieco niższe niż docelowe.

Pan Tusk otrzymuje emeryturę od 23 kwietnia 2022 r. - przekazali dziennikowi uninjni urzędnicy.

Emerytura Donalda Tuska: ile wynosi?

Wyliczono, że unijna emerytura Donalda Tuska to około 4,6 tys. euro miesięcznie, a więc ok. 21 tys. zł brutto. Takie pieniądze polityk dostaje za przewodniczenie Radzie Europejskiej od 2015 do 2019 roku.

Gdyby poczekał do 22 kwietnia 2023 roku, miałby 600 euro miesięcznie więcej. Co istotne, Tusk może liczyć również na emeryturę z ZUS, ale nie wiadomo, czy o nią wnioskował.

Autor: MDO
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić