Mateusz Domański
Mateusz Domański| 

Doskonałe wieści dla seniorów. Ministerstwo wskazało termin

13

We wrześniu wypłacana ma być 14. emerytura. Właśnie taki termin został zaproponowany przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Ile wyniesie 14. emerytura i kto ją dostanie?

Doskonałe wieści dla seniorów. Ministerstwo wskazało termin
Kiedy wypłata 14. emerytury? (Getty Images, Andrzej Rostek)

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przygotowało projekt rozporządzenia w sprawie wypłaty 14. emerytury w 2024 roku. W tym dokumencie pojawiła się propozycja, by środki zostały wypłacone we wrześniu (podobnie było w 2023 roku).

Termin przyjęcia projektu przez Radę Ministrów planowany jest na drugi kwartał 2024 roku. Na wiążące decyzje w tej sprawie trzeba zatem jeszcze chwilę poczekać.

W ustawie podkreślono, że czternastka w pełnej wysokości wyniesie co najmniej kwotę najniższej emerytury, obowiązującej od 1 marca roku, w którym wypłacane jest dodatkowe świadczenie. W przypadku osób ze świadczeniem podstawowym przekraczającym 2900 zł, dodatek jest pomniejszany zgodnie z zasadą "złotówka za złotówkę".

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Pokazał nagranie z zorzą. "Trzęsę się cały z wrażenia"

Czternastka jest wolna od wszelkich potrąceń, np. od zajęć komorniczych. Warto jednak pamiętać, że od tego świadczenia pobierany jest podatek dochodowy.

Dla kogo 14. emerytura?

W 2024 roku czternastą emeryturę, znaną także jako dodatkowe świadczenie roczne, otrzymają osoby uprawnione do emerytury lub renty z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (ZUS) oraz rolnicy otrzymujący świadczenia z KRUS. To dodatkowe świadczenie jest wypłacane raz do roku, zazwyczaj jesienią.

Wypłata czternastej emerytury jest elementem szerszej polityki społecznej i ma na celu wsparcie osób starszych, których główne świadczenia mogą nie wystarczać na pokrycie wszystkich kosztów życia, szczególnie w obliczu wysokich cen w sklepach.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić