Dramatyczne dane. Tylu Polaków dostaje grosze zamiast emerytury

27

Groszowe emerytury nadal pozostają dotkliwym problemem w wielu polskich domach. Bardzo niskie świadczenia wciąż otrzymuje mnóstwo osób w podeszłym wieku. Dane Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (ZUS) - odnoszące się do grudnia - są co najmniej niepokojące.

Dramatyczne dane. Tylu Polaków dostaje grosze zamiast emerytury
Zdjęcie poglądowe (Getty Images)

Dane ZUS przytacza profil Debaty Emerytalnej w mediach społecznościowych. Z przekazanych informacji wynika, że pod koniec grudnia 2022 roku aż 365 tysięcy Polaków pobierało tzw. groszową emeryturę. Chodzi o świadczenie poniżej emerytury minimalnej, która wynosi 1338,44 zł brutto.

Świadczenia osób, które nie nabyły praw do emerytury, mogą wynikać zarówno tylko z miesiąca pracy oskładkowanej, jak i np. 19 lat. Dlatego też "groszowe emerytury" są zróżnicowane. Mogą wynosić faktycznie jeden grosz, jak i 800 zł - analizuje "Super Express".

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo...

Zobacz także: Czarnek go rozwścieczył. "To jest fatalny kierunek"

Debata Emerytalna podaje, że 17 proc. groszowych emerytur to świadczenia poniżej 600 zł. 23 proc. to świadczenia wahające się w granicach 600-800 zł, a około 60 proc. to emerytury od 800 do 1338 zł. Co warte uwagi, już od jakiegoś czasu pojawiają się pomysły usunięcia groszowych emerytur, a wszystko ze względu na to, że koszt ich wypłaty niekiedy jest wyższy od wartości.

Niepokoi fakt, że wzrasta liczba tzw. głodowych emerytur. - W 2011 roku pobierało je jedynie 23,9 tys. świadczeniobiorców, w 2013 roku 48 tys., a w 2017 roku już 166,6 tys. Polaków. W 2020 roku ta liczba przekroczyła 300 tys. osób - dodaje "SE".

Kiepskie wieści dla polskich emerytów

Ostatnio pojawiły się kolejne złe wieści dla emerytów, tym razem w kontekście tzw. trzynastej emerytury. Okazało się bowiem, że tym razem ZUS odprowadzi od niej nie tylko składkę zdrowotną, ale i 12 proc. podatku dochodowego. Jest już pewne, że rząd nie ponowi decyzji z poprzedniego roku w postaci zwolnienia 13. emerytury z podatku.

Nie toczą się prace w tej sprawie - przekazał w rozmowie z "Super Expressem" Stanisław Szwed, wiceminister rodziny i polityki społecznej.
Autor: MDO
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić