aktualizacja 

Droższy abonament RTV w 2023 roku. Istnieje sposób na uzyskanie zniżki

271

Wraz z początkiem 2023 roku wzrosną opłaty za abonament RTV w Polsce. Odbiorcy mogą jednak liczyć na zmniejszenie stawek. Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji (KRRiT) uchwaliła również nowy taryfikator ze zniżkami.

Droższy abonament RTV w 2023 roku. Istnieje sposób na uzyskanie zniżki
Droższy abonament RTV w 2023 roku. Istnieje sposób na uzyskanie zniżki (Pixnio)

Rekordowa inflacja wpływa na większość aspektów życia Polaków. Szalejące ceny zwiększają się z miesiąca na miesiąc i nic nie zapowiada, aby sytuacja miała ulec znaczącej poprawie. Nic dziwnego więc, że od 2023 roku zdrożeje również abonament RTV. Taką decyzję podjęła Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Kuchciński nawet tego nie kryje. "Droga do upadku"

Podwyżki zostały ustalone w Monitorze Polskim z 30 maja 2022 r., poz. 501. Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji, że od 2023 roku Polacy zapłacą więcej za abonament RTV. Już od stycznia słuchacze radia zapłacą 8,70 zł miesięcznie, czyli o 1,20 zł więcej niż dotychczas. Podwyżka czeka również polskich telewidzów. Opłata wzrasta o 2,80 zł i wyniesie teraz 27,30 zł.

Należy pamiętać, że niektórzy są zwolnieni z obowiązku płacenia abonamentu RTV. Opłaty nie muszą uiszczać osoby zaliczane do I grupy inwalidzkiej; ze stwierdzeniem o całkowitej niezdolności do pracy; które mają więcej niż 75 lat (nie muszą płacić od pełnego miesiąca, w którym osiągnęli wymagany wiek), a także osoby niesłyszące oraz niewidome. Ponadto w grupie tej znaleźli się również bezrobotni, oraz emeryci i renciści, których świadczenia nie przekraczają 50 proc. minimalnego wynagrodzenia na dany rok.

Zniżki za abonament RTV

Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji uchwaliła również nowy taryfikator zniżek, z których mogą skorzystać płatnicy. Najbardziej opłaca się zapłacić za abonament RTV za cały rok z góry. Wówczas kwota zostanie obniżona o 10 proc. względem kosztów ponoszonych co miesiąc i wyniesie 294,9 zł za telewizor oraz 94 zł za radio. Drugą opcją jest uiszczenie opłaty za pół roku z góry. Wtedy otrzyma się rabat w wysokości 5 proc. 4 proc. mniej zapłaci się za trzy miesiące z góry, a 3 proc. mniej za dwa miesiące z góry.

Autor: GGG
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić