Emeryci czegoś takiego jeszcze nie widzieli. Zanosi się na absolutny rekord!

Wszystko wskazuje na to, że przyszły rok przyniesie rekordową podwyżkę świadczeń dla emerytów i rencistów. Takie przewidywania prezentuje w sobotę "Super Express".

Zdjęcie ilustracyjne Zdjęcie ilustracyjne
Źródło zdjęć: © Getty Images | simpson33

Dwucyfrowa waloryzacja emerytur? Dziennik ocenia, że to jak najbardziej możliwe. Podano, że już w 2023 roku może sięgnąć nawet 10,8 proc. "Super Express" wyliczył, że jeśli ktoś aktualnie dostaje 1 534 zł, to po podwyżce świadczenie wzrośnie do 1 700 zł.

Jeśli obecnie otrzymujemy 2 tys. 584 zł, to przy takim wskaźniku otrzymamy 279 zł więcej. Aby jednak dostać ponad 300 zł podwyżki, musimy już mieć emeryturę zbliżoną do kwot rzędu 3-4 tys. netto - zauważa gazeta.

Rekordowa waloryzacja? Ekspert nie ma złudzeń

Ekspert Instytutu Emerytalnego Oskar Sobolewski zaznaczył, że "waloryzacja w marcu przyszłego roku na pewno będzie wysoka, będzie to takie zrekompensowanie podwyżek cen".

Trzeba jednak pamiętać, że pieniądze są potrzebne teraz, z miesiąca na miesiąc, a nie za rok. Trudno jeszcze ocenić, ile - i czy w ogóle - emeryci na tym zyskają - podkreślił, cytowany przez "SE".

Dziennik spostrzega również, że "to, jaką waloryzację otrzymają seniorzy w przyszłym roku, będzie ostatecznie zależało od aktualnego poziomu wynagrodzeń oraz inflacji".

Inflacja realnie podwyższy ceny o 30 proc. "W trzecim kwartale będzie najwyższa"

Wybrane dla Ciebie