Łukasz Kuczera
Łukasz Kuczera| 
aktualizacja 

Emeryci poczują się oszukani? Fatalne wieści. Nie ma już nadziei?

167

Inflacja w Polsce wynosi 15,5 proc. i jest najwyższa od ćwierćwiecza. W tej sytuacji ratunkiem przed drożyzną w przypadku seniorów może być waloryzacja rent i emerytur. Jednak wszystko wskazuje na to, że nadchodząca podwyżka świadczeń nawet nie porykuje poziomu inflacji. To oznacza, że emeryci i renciści będą stratni.

Emeryci poczują się oszukani? Fatalne wieści. Nie ma już nadziei?
Niska waloryzacja emerytur. Fatalna wiadomość dla seniorów (Adobe Stock)

W czerwcu i lipcu inflacja w Polsce wyniosła 15,5 proc. - to najwyższy poziom od 25 lat. Gwałtowny wzrost cen rujnuje domowe budżety Polaków, którzy muszą wydawać znacznie więcej na codzienne produkty. W ostatnich tygodniach mocno w górę poszły też ceny ropy, a zapowiadane są też wyższe stawki za gaz, energię elektryczną czy wodę.

Niska waloryzacja emerytur. Fatalna wiadomość dla seniorów

W dobie wysokiej inflacji jedyną nadzieją dla emerytów i rencistów jest waloryzacja ich świadczeń. W tym przypadku nie mamy jednak dobrych wieści. Marlena Maląg podczas wizyty w Telewizji Republika była pytana o to, jak mocno wzrosną emerytury i renty.

Maląg podkreśliła, że na ostateczną decyzję rządu ws. waloryzacji rent i emerytur należy poczekać do połowy lutego 2023 roku. - Od marca jest waloryzacja rent i emerytur, ale zapewne ona będzie się na takim poziomie ok. 10 proc., a nawet może wyższym - powiedziała minister rodziny.

Polscy emeryci najpewniej ucieszyliby się z podniesienia świadczenia o 10 proc., gdyby nie fakt, że inflacja wynosi obecnie 15,5 proc. Seniorzy drożyznę odczuwają mocniej, bo żywność i wiele innych produktów podrożało w ostatnich miesiącach o kilkadziesiąt procent.

Jeśli waloryzacja rent i emerytur w 2023 roku osiągnie poziom 10 proc., to osoby posiadające świadczenie w minimalnej wysokości 1388,44 zł brutto będą mogli liczyć na podwyżkę 133,84 zł. W ten sposób otrzymywać będą 1472,28 zł brutto. Seniorzy ze średnim świadczeniem w wysokości ok. 2500 zł brutto otrzymają 250 zł podwyżki, tym samym świadczenie wzrośnie do 2750 zł brutto.

Co z trzynastkami i czternastkami?

Maląg w Telewizji Republika była też pytana o przyszłość trzynastej i czternastej emerytury. W ostatnich tygodniach pojawiają się bowiem głosy, że w dobie kryzysu gospodarczego państwo będzie musiało ciąć wydatki na programy socjalne. Minister rodziny zapewniła jednak, że w budżecie znajdą się środki na "trzynastki" i "czternastki" dla emerytów.

Natomiast oczywiście spowolnienie gospodarki na pewno nastąpi (...). Na pewno tutaj cały czas będziemy kontrolować i wprowadzać takie mechanizmy, aby jak najłagodniej przez ten czas przejść - podkreśliła minister rodziny.
Zobacz także: Zawieszenie 14 emerytury? "Powinniśmy unikać wpadania pod próg ubóstwa"
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić