Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
Łukasz Kuczera
Łukasz Kuczera
|

Emerycie, w czwartek sprawdź konto. ZUS zaczyna wypłaty czternastki

11
Podziel się:

14. emerytura zostanie wypłacona pierwszym szczęśliwcom jeszcze w tym tygodniu. Część emerytów otrzyma świadczenie już w czwartek i piątek ze względu na to, że 1 listopada jest dniem wolnym od pracy. Do kogo trafi 14. emerytura? Czy trzeba składać wniosek?

Emerycie, w czwartek sprawdź konto. ZUS zaczyna wypłaty czternastki
14. emerytura jeszcze w tym tygodniu. Kto i kiedy dostanie "czternastkę"? (Adobe Stock, Seventyfour)

Zakład Ubezpieczeń Społecznych wypłaca emeryturę co miesiąc w kilku transzach. Oznacza to, że popularne "czternastki" trafią na konta emerytów wraz z podstawowym świadczeniem 1, 5, 6, 10, 15, 20 lub 25 listopada.

14. emerytura jeszcze w tym tygodniu. Kto i kiedy dostanie "czternastkę"?

Jednak 1 listopada to Wszystkich Świętych, czyli dzień ustawowo wolny od pracy. Jeśli ktoś powinien otrzymać emeryturę tego dnia, to przelew z ZUS przyjdzie wcześniej - już w najbliższy w czwartek (28 października) albo piątek (29 października).

Oznacza to, że część uprawnionych do świadczenia 14. emeryturę otrzyma jeszcze w tym tygodniu, co bez wątpienia ucieszy emerytów.

Zobacz także: Niebezpieczny "Squid Game". Ekspert ostrzega przed "fajną zabawą w zabijanie"

ZUS już kilka dni temu przypominał, że 14. emerytura będzie wypłacana z urzędu. Oznacza to, że emeryci nie muszą składać żadnego wniosku, aby otrzymać dodatkowe świadczenie.

Do kogo trafi 14. emerytura? Jednorazową wypłatę środków otrzymają osoby, które na 31 października posiadają uprawnienia do emerytury, renty, renty socjalnej albo świadczenia przedemerytalnego. Wniosek do ZUS muszą jedynie złożyć osoby, które mają prawo do emerytury, ale jeszcze z niego nie skorzystały, a są zainteresowane "czternastką".

Ile wynosi 14. emerytura? Wysokość świadczenia zależna jest od tego, jaką kwotę otrzymujemy co miesiąc z ZUS. Jeśli dostajemy miesięcznie mniej niż 2900 zł brutto, to "czternastka" wynosić będzie 1250,88 zł brutto. "Na rękę" oznacza to kwotę 1022,30 zł.

Jeśli nasza emerytura jest wyższa niż 2900 zł brutto, to zostanie ona odpowiednio przeliczona. ZUS pomniejszy dodatkowe świadczenie zgodnie z zasadą "złotówka za złotówkę". Jeśli nasze świadczenie wynosi 3000 zł, to "czternastka" będzie niższa o 100 zł (3000 zł - 2900 zł).

Zobacz także: Czego obawia się policja? Dziennikarz WP podaje statystyki
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(11)
Bat Chłopski
11 miesięcy temu
Tego durnego bełkotu czytać się nie da. Kiedyś emerytom nie zabierano tyle co dziś (choćby w podwyżkach cen), więc co mieli otrzymywać i skąd? Pieniądze nie rosną na drzewie. Dzisiejszy rzad zabiera znacznie więcej, więc późnij ma co rozdawać - oczywiście sobie biorąc duże pieniądze za pośrednictwo. Za poprzedników zbudowano siatkę dróg, autostrad, mostów, stadionów itp - mimo że od 2008 panował światowy kryzys finansowy, my potrafiliśmy zorganizować Euro 2012. A co dzisiaj się buduje poza potęgą Rydzyka i TVP?
Bat Chłopski
11 miesięcy temu
Nieprawda, że to zwrot podatku. Podatków jest znacznie więcej. Jakby mieli oddać podatek to by go po prostu nie zabierali. A tu chodzi nie o emeryta, tylko o nich. Zabiorą ci podatek, oddadzą niewielką cześć nazywając to wzniośle 13tką i 14tka, a resztę zabierają sobie.
wkurzony
11 miesięcy temu
Oni dają emerytom te podatki , które im potrącili od emerytury/renty w ciągu roku. Oddają po prostu emerytom/rencistom to co było ich. Rząd nie ma swoich pieniędzy ,funkcjonuje dzięki nam i za naszą kasę.
viKing
11 miesięcy temu
Śmiech na sali oraz paranoja normalnie. Politycy dają emerytom i rencistom ich własne zarobione wcześniej pieniądze. Z jednej ręki czy kieszeni do drugiej; pytanie teraz do wszystkich komu zrabowano? Rząd przecież ze swoich pensji/diet nie odda w życiu, nawet paznokcia darmo, a własnych finansów nie ma tylko te co są z podatków.
Tymek
11 miesięcy temu
Moim zdaniem każda złotówka każdemu się przyda.Za rządu rudego Tuska żadnych pieniędzy emeryci nie otrzymywali,tylko ESBEKI byli wynagradzani dużymi sumami pieniężnymi 12 tyś zł.nawet i 22 tyś zł.Tak Tusk dzielił ludzi,wiek emerytalny podniósł do 67 lat.To była złodziejska mafia rządu Tuska PO KO SLD PSL.Sprzedali majątki i na nic pieniędzy nie było.Podwyżkę emerytury od rudego Tuska dostałem 2 zł.Teraz RZĄD PIS DBA O DOBRO POLSKI I POLAKÓW.
sed
11 miesięcy temu
Emerytom jak to piszą ochłapy, a dla siebie kilkadziesiąt procent, a dla swoich nowe ministerstwa, jak to sportu dla Bortniczuka, no i będą koryta dla wszystkich kolesi wymienionego plus limuzyny, sekretarki, i inne frykasy. No ale poprzednicy nie mieli dla ludzi ani grosza.
Emeryt
11 miesięcy temu
Kpina. Galopującą inflacja oyebali emerytów a teraz łaskawcy rzucą ochłapy. Aby mnie było stać na to co kilka lat temu, powinienem dostać 2x większą emeryture, bo tak wszystko zdrożało, a nie jakieś ochłapy.
gość na wskro...
11 miesięcy temu
Te jakim szczęśliwcom To obowiązek ustawowy państwa pisowcy sami się zdeklarowali ustawą Kto pisze Te artykuły ?!
jaś.
11 miesięcy temu
A ja nie dostanę 14-stki, bo pracowałem ciężko przez 48 lat i 5 miesięcy, do wieku 66 lat. Tuż przed odejściem na emeryturę, Tusk podniósł wiek emerytalny, nie biorąc pod uwagę pracowników o długim stażu pracy. Na emeryturę nie narzekam, mam dużo powyżej średniej, ale po co te podziały.
emeryt
11 miesięcy temu
I z czego mam się cieszyć ? że mój kraj po pachy zagłużony! Ja dostaję jałmużę a Kaczyści kradną miliony, że opłaty i żywność rostą w zastraszającym tempie? Jeszcze raz pytam z czego?
CK/emeryt'44
11 miesięcy temu
Czternastka do emerytury??? A to znaczy, że zbliżają się jeszcze nie zapowiedziane WYBORY???
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić