Łukasz Kuczera
Łukasz Kuczera| 

Emerycie, w czwartek sprawdź konto. ZUS zaczyna wypłaty czternastki

16

14. emerytura zostanie wypłacona pierwszym szczęśliwcom jeszcze w tym tygodniu. Część emerytów otrzyma świadczenie już w czwartek i piątek ze względu na to, że 1 listopada jest dniem wolnym od pracy. Do kogo trafi 14. emerytura? Czy trzeba składać wniosek?

Emerycie, w czwartek sprawdź konto. ZUS zaczyna wypłaty czternastki
14. emerytura jeszcze w tym tygodniu. Kto i kiedy dostanie "czternastkę"? (Adobe Stock, Seventyfour)

Zakład Ubezpieczeń Społecznych wypłaca emeryturę co miesiąc w kilku transzach. Oznacza to, że popularne "czternastki" trafią na konta emerytów wraz z podstawowym świadczeniem 1, 5, 6, 10, 15, 20 lub 25 listopada.

14. emerytura jeszcze w tym tygodniu. Kto i kiedy dostanie "czternastkę"?

Jednak 1 listopada to Wszystkich Świętych, czyli dzień ustawowo wolny od pracy. Jeśli ktoś powinien otrzymać emeryturę tego dnia, to przelew z ZUS przyjdzie wcześniej - już w najbliższy w czwartek (28 października) albo piątek (29 października).

Oznacza to, że część uprawnionych do świadczenia 14. emeryturę otrzyma jeszcze w tym tygodniu, co bez wątpienia ucieszy emerytów.

Zobacz także: Niebezpieczny "Squid Game". Ekspert ostrzega przed "fajną zabawą w zabijanie"

ZUS już kilka dni temu przypominał, że 14. emerytura będzie wypłacana z urzędu. Oznacza to, że emeryci nie muszą składać żadnego wniosku, aby otrzymać dodatkowe świadczenie.

Do kogo trafi 14. emerytura? Jednorazową wypłatę środków otrzymają osoby, które na 31 października posiadają uprawnienia do emerytury, renty, renty socjalnej albo świadczenia przedemerytalnego. Wniosek do ZUS muszą jedynie złożyć osoby, które mają prawo do emerytury, ale jeszcze z niego nie skorzystały, a są zainteresowane "czternastką".

Ile wynosi 14. emerytura? Wysokość świadczenia zależna jest od tego, jaką kwotę otrzymujemy co miesiąc z ZUS. Jeśli dostajemy miesięcznie mniej niż 2900 zł brutto, to "czternastka" wynosić będzie 1250,88 zł brutto. "Na rękę" oznacza to kwotę 1022,30 zł.

Jeśli nasza emerytura jest wyższa niż 2900 zł brutto, to zostanie ona odpowiednio przeliczona. ZUS pomniejszy dodatkowe świadczenie zgodnie z zasadą "złotówka za złotówkę". Jeśli nasze świadczenie wynosi 3000 zł, to "czternastka" będzie niższa o 100 zł (3000 zł - 2900 zł).

Zobacz także: Czego obawia się policja? Dziennikarz WP podaje statystyki
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić