Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
oprac. OKT
|

Fatalne doniesienia. Klienci nie odczują obniżki VAT na żywność?

6
Podziel się:

Właściciel trójmiejskiej sieci sklepów Merkus, Marek Theus wskazuje, że klienci nie odczują rządowej obniżki VAT-u na żywność. Jak wskazuje, najprawdopodobniej producenci już za chwilę podniosą ceny niektórych produktów nawet o 20 proc.

Fatalne doniesienia. Klienci nie odczują obniżki VAT na żywność?
Rządowa obniżka VAT-u na żywność na nic się zda? (Materiały WP, Envato)

Zerowy VAT na żywność? Klienci go praktycznie nie odczują – mówi Radiu ZET właściciel sieci sklepów spożywczych Merkus w Trójmieście. Jak wskazuje Marek Theus, wysoce prawdopodobne są dalsze podwyżki cen, a obniżenie VAT-u na nic się zda.

Zobacz także: Obniżka VAT może być przedłużona? Jasna deklaracja rzecznika rządu

Inflacja w grudniu osiągnęła poziom 8,6 proc. Takich danych Polacy dawno nie widzieli. Przekłada to się na wzrost cen w sklepach i realny spadek wartości pieniądza. Odpowiedzią rządu na bolączki Polaków ma być tarcza antyinflacyjna.

Obniżka podatków może nic nie dać

Rządowy projekt zakłada m.in. obniżkę VAT-u na energię elektryczną, paliwa oraz gaz ziemny i ciepło. Mateusz Morawiecki zapowiedział również w tarczy 2.0 obniżenie na pół roku podatku od żywności z 5 proc. do zera. Jednak jak wskazuje w rozmowie z Radiem ZET Marek Theus Polacy i tak nie odczują obniżek cen.

Jak informuje współwłaściciel sieci Merkus, pamiętać należy, że obniżonym do zera VAT-em jest tylko niewielka część żywności. Jako przykład Thesus wskazuje mięso. Biznesmen odwołując się do systematycznych podwyżek cen tego produktu, informuje, że jedynym rodzajem mięsa, jakie potanieje jest wieprzowina. Wszystkie pozostałe będą drożeć.

Thesus wskazuje także, że póki co nie ma żadnego rozporządzenia zawierającego listę produktów objętych obniżkami. "Nie mamy jednak jeszcze żadnego rozporządzenia i opieramy się na wypowiedziach medialnych. Dopóki lista nie będzie opublikowana w rozporządzeniu, to trudno mówić o tym o jakie konkretnie produkty chodzi - mówi w Radiu ZET.

Producenci zapowiadają podwyżki

Biznesmen wskazuje, że zapowiedzi premiera wynika, że obniżonym VAT-em będą objęte wyłącznie podstawowe produkty spożywcze. Nie ma mowy więc, że klienci odczują zmianę np. przy zakupie słodyczy, czy napojów. Thesus dodaje, że przeciętny Polak nie odczuje obniżenia VAT-u ponieważ lista produktów objęta tym zabiegiem będzie dość wąska.

Dodatkowo współwłaściciel informuje, że znaczna część producentów jeszcze nie podwyższyła cen, ponieważ korzystali do tej pory z tańszych, składowanych w magazynach półproduktów. Ponadto część z wytwórców dopiero teraz zaczyna otrzymywać rachunki za gaz, czy energię, które są dużo wyższe od poprzednich.

Jak dodaje sklepikarz, producenci zapowiadają podwyżki cen, nawet o 15-20 proc. W takiej sytuacji rządowa obniżka podatku na niewiele się zda.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(6)
Jerzy
4 miesiące temu
Niestety klienci nie ustalają cen detalicznych to gra opozycji w celu skłócenia narodu !!!
proszęopomoc....
4 miesiące temu
... ... sytuacia w jakiej się znalazłam... zmusiła mnie żeby poprosić tu o pomoc... przepraszam... ja naprawdę nie mam już żadnego wyjścia... Mam na imię Anna Krzyżanowska... jestem mamą trójki moich dzieci. Kasia jest w wieku 9ciu lat, Mateuszek ma trzy latka a Gośka skończyła właśnie dwa latka... Nasza sytuacja jest taka,że ledwo pokrywamy rachunki i z ledwością mamy na życie,... na podstawowe rzeczy... także i jedzenie... Niecałe dwa lata temu wzięłam kredyt... 3 tysiące na remont ... Jesienią na ścianach w pokoiku dzieci wychodziła pleśń i Dzieci Systematycznie Chorowaly,... Remont Był Konieczny dla ich zdrowia... rata kredytu to aż 400+ rachunki do tego ... Ja... Szukam pracy...Biorę też każdą pracę dorywczą... Walczę z całych swoich sił..ale czuję jakbym uderzała w mur..., Obecna sytuacja jest dla mnie straszliwa... jestem zrozpaczona... to wszystko mnie przytłacza... gdyby ktoś tu mógł choć trochę Nam pomóc... będę Wdzięczna z całego Swojego Serca... Wstyd mi prosic tu i raz jeszcze bardzo przepraszam... Tak po prostu... NAJBARDZIEJ POTRZEBNA JEST MAM ŻYWNOŚĆ... przyjmę także pampersy rozmiar 5 oraz środki czystości.., Nasz adres zamieszkania to Zła Wieś Wielka ul. Adama Mickiewicza7/12,. 95 1940 1076 5645 9448 0000 0000 ...dziękuję z całego Serca za każdą okazaną pomoc... Życzę dobrej Piątkowej Nocy ..... Anna .. ..
Nikt!
4 miesiące temu
Wystarczy zlikwidować Polski ład a jest duże prawdopodobieństwo zatrzymania galopujących cen. Tylko głupi myśli że podnosząc podatki o 5% lub 6% nie spowoduje to podwyżki marż o 7 lub 8%, bo albo będzie się opłacało produkować i sprzedawać albo zapraszam do komuny system kartek. Tego chcecie PIS górą!
Gdańszczanka
4 miesiące temu
Mieszkam w Gdańsku (na Morenie) a pierwsze słyszę o sklepie Merkus
Jowita
4 miesiące temu
W Merkusie ja emeryt kupuję dobre i w dobrej cenie produkty żywnościowe.Super sklep na Biegańskiego w Gdańsku.
PolskiWilk
4 miesiące temu
Ciekawe ile zabierają pośrednicy i w ilu przypadkach marża na produkt to 200% heheh
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić