aktualizacja 

Fatalne wieści dla seniorów. Te osoby będą musiały oddać część podwyżki

907

Dla niektórych seniorów emerytura bez podatku nie będzie trwała długo. Po waloryzacji w przyszłym roku będą musieli zapłacić PIT od przysługujących im świadczeń. Emeryci będą musieli podzielić się podwyżką ze skarbówką. Ci, którzy mają dziś około 2250 zł emerytury i więcej, od marca przyszłego roku zapłacą podatek.

Fatalne wieści dla seniorów. Te osoby będą musiały oddać część podwyżki
Emeryci będą musieli oddać część podwyżek po waloryzacji skarbówce. Kto zapłaci podatek od 2023? (Pixabay)

Waloryzacja emerytur uderzy w seniorów 

Seniorzy, którzy nie otrzymywali więcej niż 2500 zł emerytury, mogli cieszyć się zwolnieniem z podatku dochodowego. Dzięki temu, że mieścili się w limicie kwoty wolnej od podatku (30 tys.), nie płacili PIT i tym samym, więc zostawało w ich portfelach. Jednak po waloryzacji emerytur wiele osób nie będzie już mogło korzystać z tego przywileju. Dlaczego?

Kiedy emeryt zapłaci podatek?

Przez wysoką waloryzację część emerytów zapłaci podatek, ponieważ przekroczy kwotę wolną od podatku i będzie zmuszona zapłacić nie tylko składkę zdrowotną, ale także podatek dochodowy. 

Jak podaje Fakt.pl, z ich symulacji wynika, że osoby, które otrzymujące dziś 2250 zł brutto emerytury już od 1 marca 2023 roku będą musiały zapłacić PIT. Po waloryzacji ich emerytura wyniesie 2560,50 zł brutto. Takie świadczenie to jednak podatek rzędu 7 zł miesięcznie. Przy wyższych emerytura kwota jednak wzrasta. Przy emeryturze wynoszącej 2500 zł to już 40 zł oddane skarbówce. Im wyższa jest emerytura, tym więcej oddadzą emeryci. 

Bez waloryzacji kwoty wolnej od podatku 

Niestety, pomimo waloryzacji emerytur, nie wzrośnie kwota wolna od podatku, a to dzięki niej seniorzy mogliby uniknąć płacenia podatku. Jak informuje Fakt.pl, rząd jednak nie ma w planach podwyższania tego limitu. Według obliczeń portalu emeryt, który dziś otrzymuje 2350 zł, po waloryzacji otrzyma 2412,74 zł, jednak będzie musiał zapłacić 21 zł podatku. Przy wyższych świadczeniach, np. wynoszących obecnie 2900 zł brutto, emeryt będzie musiał oddać skarbówce już 96 zł w miesiącu. Osoby, które już płacą podatek dochodowy, ponieważ nie mieszczą się w kwocie wolnej od podatku, od przyszłego roku oddadzą jeszcze więcej skarbówce. 

Autor: OSK
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić