aktualizacja 

Taką emeryturę otrzymuje ksiądz. Spodziewaliście się?

2270

Ile pieniędzy po przejściu na emeryturę otrzymują księża? Oficjalnych danych w tej sprawie nie ma, ale łatwo to oszacować we własnym zakresie. Powszechnie wiadomo, że do kapłanów trafiają środki zarówno z ZUS, jak i Funduszu Kościelnego.

Taką emeryturę otrzymuje ksiądz. Spodziewaliście się?
Zdjęcie poglądowe (Adobe Stock)

23 października księża mają swoje święto - Światowy Dzień Kapłana. Z tej okazji "Super Express" przyjrzał się finansom duchownych. Nie jest żadną tajemnicą, że część z nich nie gardzi luksusami, co niejednokrotnie można dostrzec gołym okiem.

Księża za swoją pracę często pobierają wynagrodzenia. Chodzi tutaj między innymi o katechetów. W takiej sytuacji mają również prawo do emerytury ZUS, jak każdy inny obywatel pracujący na etacie.

A na jaką emeryturę mogą liczyć księża? "Świadczenie z ZUS księdza emeryta zależy od jego zarobków i wysokości odprowadzanych składek emerytalno-rentowych. Jeśli były one odprowadzane od najniżej krajowej pensji, to i emerytura będzie odpowiednio niska rzędu tysiąca złotych. Ale na przykład księża pracujący w szkołach, na uczelniach już tak niskich świadczeń nie mają. Przy średnich zarobkach i emerytura będzie średnia na poziomie 2,5 tys. zł" - wyjaśnia "Super Express".

Tyle księża dostają ze specjalnego funduszu

Oczywiście budżet księży, którzy znajdują się na emeryturze, nie jest zasilany wyłącznie z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Duchowni otrzymują też wsparcie z Funduszu Kościelnego.

Sprawa jest bardzo prosta. Po ukończeniu 65. roku życia na konto kapłanów trafia świadczenie z ZUS-u, a gdy mają już powyżej 75 lat, to wtedy dostają dodatkowo środki z Funduszu Kościelnego.

Tym sposobem ostatecznie kwota otrzymywana przez osoby duchowne to często 5 tys. zł - zauważa "SE".
Zobacz także: Marta Żmuda-Trzebiatowska: "Czasami tęsknie za cząstką siebie bez troski"
Autor: MDO
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić