Fatalne wieści. Obetną 500 plus!

178

Wielu rodziców liczy na waloryzację świadczenia 500 plus. Na podniesienie tego wsparcia absolutnie się nie zanosi. Tymczasem pojawiły się informacje, że niektórzy mogą dostać znacznie mniejszą kwotę! Jak to możliwe?

Fatalne wieści. Obetną 500 plus!
500 plus (Adobe Stock)

Obecny okres świadczeniowy w przypadku 500 plus kończy się 31 maja 2023 roku. Jeżeli rodzice chcą otrzymywać wsparcie przez kolejne miesiące, to muszą złożyć nowy wniosek. Dopełnienie formalności sprawi, że będą uczestniczyć w programie 500 plus również od 1 czerwca 2023 roku do 31 maja 2024 roku.

Tymczasem warto podkreślić, że w pewnych okolicznościach ZUS może potrącić część lub nawet całość 500 plus. Pierwszym powodem jest niedotrzymanie terminu.

Wystarczy że spóźnisz się o jeden miesiąc, a 500 zł na każde dziecko przepadnie. Jeśli złożysz prawidłowo wypełniony wniosek wraz ze wszystkimi dokumentami, ale od 1 do 31 lipca albo od 1 do 31 sierpnia, pieniądze przepadną. W pierwszej sytuacji stracisz kwotę za miesiąc, w drugim: za dwa miesiące - tłumaczy innpoland.pl.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Bardzo ważne daty. Zapiszcie je w kalendarzach. Mogą ratować życie

Jeżeli rodzice wezmą rozwód, to świadczenie może być dzielone. W przypadku, gdy sąd zdecyduje, że opieka nad dzieckiem będzie sprawowana naprzemiennie (po tyle samo czasu u mamy i u taty), to wówczas każde z nich otrzyma na miesiąc po 250 zł.

Na złożenie wniosku o 500 plus rodzic ma trzy miesiące od dnia narodzin dziecka. Jeżeli urodziło się w połowie miesiąca, to ZUS przyzna rodzicom jedynie połowę wyjściowej kwoty.

Jak złożyć wniosek o 500 plus?

Nabór wniosków o 500 plus rozpoczął się 1 lutego 2023 roku. Wnioski należy kierować do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (ZUS). Jest to możliwe za pośrednictwem trzech kanałów:

  • portalu PUE ZUS
  • portalu Ministerstwa Rodziny Emp@tia
  • bankowości elektronicznej

"Jeśli osoba złoży wniosek o świadczenie wychowawcze na nowy okres w terminie do 30 kwietnia 2023 r., ustalenie prawa do świadczenia wychowawczego oraz wypłata przyznanego świadczenia za miesiąc czerwiec nastąpi najpóźniej do 30 czerwca 2023 r. W przypadku wniosków złożonych w kolejnych miesiącach, ustalenie prawa oraz wypłata przyznanego świadczenia nastąpi w maksymalnym terminie do 3 miesięcy" - podano na stronie internetowej Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej (MRiPS).

Autor: MDO
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić