aktualizacja 

"Głodowe emerytury" Polek. Zdradziły, ile dostają. "Nie da się przeżyć"

702

Polki, które zapytaliśmy o wysokość emerytury, są w większości zgodne - za takie pieniądze trudno jest wyżyć. Tylko jedna rozmówczyni o2.pl przyznała, że jest zadowolona ze swojego świadczenia. Zdradziła, ile ono wynosi.

"Głodowe emerytury" Polek. Zdradziły, ile dostają. "Nie da się przeżyć"
Emerytury w Polsce są za niskie - mówią nasze rozmówczynie. Ale jedna z nich jest zadowolona z wysokości świadczenia (o2.pl)

Średnia emerytura w Polsce to ok. 3,5 tys. zł brutto. Nie każdy ma jednak szczęście pobierać emeryturę w takiej wysokości. Niektórzy otrzymują zaledwie połowę tej kwoty.

- Ja mam 1700 zł miesięcznie. To bardzo niska - powiedziała pierwsza z zapytanych kobiet.

Są to emerytury głodowe. Bardzo mało, za taką kwotę nie da się przeżyć - odparła kolejna rozmówczyni na wieść o tym, że średnia emerytura w Polsce to blisko 3,5 tys. zł brutto.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: 3,5 tys. zł? Polacy załamani. Mówią, ile wynoszą ich emerytury

Według kobiety, aby móc w Polsce prowadzić godne życie, nasz dochód na jedną osobę powinien wynosić 5-6 tys. zł netto.

Tyle wyniosła najniższa emerytura. "Trzeba kombinować"

Jednak posiadaczka najniższej emerytury wśród naszych respondentek nie była aż taką pesymistką. Jak zdradziła, dostaje co miesiąc ok. 1500 zł. - Co zrobimy... - powiedziała.

Trzeba przeżyć, trzeba kombinować. Da się i za tyle, ile się ma. Człowiek starszy, co tu wymyślać? Raz bułeczka, raz chlebek, raz sama upiekę chlebek... - powiedziała.

Kolejna rozmówczyni miała emeryturę 2400 zł. Jej zdaniem do godnego przeżycia przydałoby się przynajmniej tysiąc złotych więcej, czyli dokładnie tyle, ile wynosi średnia emerytura w Polsce.

Ja wcześnie odeszłam, bo zwolnili z pracy... i niestety, na tym się jedzie - przyznała kobieta.

Emerytury w Polsce. Jedna osoboa zadowolona. "Nie narzekam"

Tylko jedna osoba była zadowolona ze swojej emerytury. - Nie narzekam. To jest ok. 4 tys. zł. Wystarcza, ale wcale nie mówię... mogłyby być jeszcze wyższe! - skwitowała rozmówczyni.

Jej zdaniem emerytury powinny być zależne od zajmowanego stanowiska, ciągłości pracy i odpowiedzialności. Rozmówczynie zgodnie wskazywały, że emerytura powinna wystarczyć na mieszkanie, jedzenie i leki.

Wcześniejsze emerytury dla służb mundurowych

Zapytaliśmy też Polki o emerytury służb mundurowych, które są zazwyczaj wyższe, a sami mundurowi mają możliwość przejścia na znacznie wcześniejszą emeryturę niż pracownicy pozostałych sektorów.

Oni mają tak ciężką pracę, są narażeni na różne sytuacje w życiu, uważam, że im się należy - powiedziała posiadaczka jednej z niższych emerytur wśród naszych respondentek.
Uważam, że służby mundurowe powinny mieć większą emeryturę. To jest odpowiedzialna praca. I mogą wcześniej przejść na emeryturę - to z kolei słowa posiadaczki najwyższej emerytury.

Nasze rozmówczynie były zgodne co do emerytur dla służb mundurowych, choć zdaniem niektórych warunkiem do przejścia na emeryturę powinno być wywiązanie się ze swoich obowiązków pracowniczych.

Autor: EWS
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić