Idealny rok, żeby przejść na emeryturę. Splot dwóch okoliczności

5

Pojawiające się okoliczności mogą pomóc w podjęciu ostatecznej decyzji wszystkim tym, którzy wahają się w sprawie zakończenia aktywności zawodowej. Mniej opłacalne staje się wydłużanie pracy.

Idealny rok, żeby przejść na emeryturę. Splot dwóch okoliczności
Zdjęcie poglądowe (Pixabay)

Serwis "Business Insider" podkreśla, że 2022 rok przyniesie Polakom "emerytalny jackpot". Zaznaczono, że decyzja o zakończeniu aktywności zawodowej będzie zdecydowanie korzystniejsza niż w poprzednich latach. Co szczególnie ważne, w przyszłości taka sytuacja może się już nie zdarzyć!

Seniorzy mogą liczyć na korzystny przelicznik przyznawanej emerytury. Z drugiej strony jest też rekordowa waloryzacja, która nastąpi za kilka miesięcy. Przyczyny tych zjawisk mają związek z pandemią koronawirusa. Właśnie ona skróciła długość życia Polaków i napędziła inflację.

Pandemia koronawirusa doprowadziła do tego, że w 2022 roku odnotowaliśmy najwyższą od II wojny światowej liczbę zgonów w Polsce. To bardzo mocno wpłynęło na kwestię wysokości nowo przyznawanych emerytur.

Gdy Zakład Ubezpieczeń Społecznych ustala, ile wyniesie nasza emerytura, dzieli zgromadzony przez nas i zwaloryzowany kapitał właśnie przez prognozowaną dalszą długość życia. W tym celu sięga po tablice GUS - wyjaśnia BI.

Nadciąga rekordowa waloryzacja

Przechodząc niebawem na emeryturę, będzie można załapać się na rekordową waloryzację, która ma nastąpić w 2023 roku. Rząd zaplanował, że wyniesie ona 13,8 proc. Wyższych wskaźników nie było od wejścia w życie reformy emerytalnej, co nastąpiło w 1999 roku!

Godnym uwagi jest fakt, że ostatecznie waloryzacja może być jeszcze wyższa. Zapewne ona (waloryzacja - dop. red.) będzie gdzieś około 14 proc., a może i więcej - powiedziała minister rodziny Marlena Maląg w TVP Info.

Ile zatem ostatecznie wyniesie waloryzacja w przyszłym roku? - Waloryzacja może wynieść nawet 15 procent - twierdzi doktor Antoni Kolek z Instytutu Emerytalnego, cytowany przez "Fakt".

Zobacz także: Saszan była jedną z pierwszych polskich influencerek. Mówili o niej "beztalencie"
Autor: MDO
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić