Rafał Strzelec
Rafał Strzelec| 

Ile kosztuje przygotowanie do matury? Ceny korepetycji idą w górę

53

Korepetycje są jedną z podstawowych form przygotowania się do matury. Egzaminy zbliżają się wielkimi krokami, dlatego wielu uczniów chce z nich skorzystać. Ceny korepetycji idą jednak w górę.

Ile kosztuje przygotowanie do matury? Ceny korepetycji idą w górę
Ceny korepetycji idą w górę (Getty Images, Juana Mari Moya)

Korepetycje przed maturą są jedną z najczęściej wybieranych form przygotowania się do egzaminu. Wielu uczniów korzysta z nich już od września. Dlatego obecnie znalezienie korepetytora jest bardzo kosztowne.

"Dziennik Gazeta Prawna" przeanalizował, ile kosztują korepetycje, w ramach których uczniowie otrzymają wsparcie na ostatnim etapie nauki przed maturą.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Bezpieczeństwo oczami dziecka. Potrzebują zaufania

Ile kosztują korepetycje przed maturą?

Ceny korepetycji zależą od kilku czynników. Pierwszym z nich jest doświadczenie korepetytora. Najbardziej cenione są osoby będące aktywnymi egzaminatorami CKE. Druga kwestia to forma zajęć - grupowe są tańsze niż indywidualne. Wiele zależy też od przedmiotu. Więcej zapłaci uczeń przygotowujący się do matury z języków obcych i przedmiotów ścisłych niż humanistycznych. Ceny różnią się także w zależności od wielkości miasta. W tych największych (Warszawa, Wrocław, Kraków) są najdroższe.

Korepetycje z matematyki na poziomie rozszerzonym z udziałem egzaminatora CKE czy doktoranta mogą kosztować według "DGP" nawet 300 złotych za lekcję. Za naukę do matury na poziomie podstawowym korepetytorzy mogą sobie zażyczyć nawet od 180 do 250 złotych. Średnia półka cenowa to około 90 do 120 złotych za godzinę.

Zdecydowanie tańsze są korepetycje z polskiego. Ich cena oscyluje od 40-50 złotych za zajęcie z absolwentem liceum po 200 złotych za lekcję z egzaminatorem CKE. Drożej jest jeśli chodzi o język angielski. Doświadczeni korepetytorzy chcą stawek wysokości 120-130 złotych. Średnie ceny wynoszą około 90-100 złotych.

Według "DGP", która opiera się na raporcie "Polaków Portfel Własny: edukacja przyszłości", Polacy chętnie korzystają z korepetycji. Blisko 1/4 badanych wydaje na zajęcia dla dziecka nawet 4 tys. złotych rocznie. Aż 55 proc. badanych wyznało, że planuje wysłanie dzieci na płatne, dodatkowe zajęcia - najczęściej z angielskiego lub innego języka obcego, matematyki i fizyki.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić