Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
oprac. Marlena Kostyńska
|
aktualizacja

Ile może dorobić emeryt? Obowiązujące zasady

19
Podziel się:

Co trzy miesiące zmieniają się limity dorabiania na emeryturze i rencie. Zobacz, ile mogą dodatkowo zarobić emeryci od 1 września 2018 roku.

Dorabianie na emeryturze dozwolone jest jedynie do określonej kwoty
Dorabianie na emeryturze dozwolone jest jedynie do określonej kwoty (iStock.com)

Prawo pozwala emerytom dorabiać. Jednak nie wszyscy mogą podejmować pracę zarobkową. Emeryci osiągający wiek emerytalny to 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn. Wyjątek to osoba, która pobiera wcześniejszą emeryturę. Wtedy istnieje limit przychodów. Zależnie od tego limitu może się zdarzyć, że emerytura będzie zawieszona lub zmniejszona.

ZUS ma prawo zawieszenia lub zmniejszenia emerytury, emerytury pomostowej, nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego, renty spowodowanej niezdolnością do pracy, renty rodzinnej.

Limity dorabiania dla emerytów

Limit dorobienia zależy od wysokości przeciętnego wynagrodzenia. Jest to ustalane przez GUS. Jeśli dodatkowy zarobek przekracza 70 proc. przeciętnego wynagrodzenia, to jest zmniejszana emerytura lub renta. Jeśli zarobki są wyższe niż 130 proc., to emerytura jest zawieszana.

Na drugi kwartał 2018 roku przypadało przeciętne wynagrodzenie w wysokości 4521,08 zł. To wszystko powoduje, że od 1 września 2018 r. jeśli emeryci i renciści dorobią miesięcznie nie więcej niż:

  • 3 164,80 zł brutto – to świadczenie nie zostanie zmniejszone,
  • od 3 164,80 zł do 5877,40 zł brutto – świadczenie będzie zmniejszone,
  • powyżej 5 877,40 zł brutto – ZUS zawiesi emeryturę lub rentę.

ZUS może zawiesić lub zmniejszyć świadczenie emerytalne, jeżeli emeryt dorabia, uzyskując przychody z pracy na umowę o pracę, pracy na umowę zlecenie lub o dzieło, a także na podstawie umowy o świadczenie usług, a także działalności gospodarczej lub też w sytuacji, gdy praca jest świadczona na podstawie skierowanie w czasie pozbawienia wolności albo pobierania stypendium sportowego. Takie działanie może być też zastosowane w przypadku gdy wynagrodzenie jest otrzymywane za to, że pełni się funkcje członka rady nadzorczej.

Zmniejszenie lub zawieszenie emerytury – kiedy ZUS tego nie zrobi?

Limit przychodów nie obejmuje osób, które mają więcej niż 60 lat (kobiety), 65 (mężczyźni), a także:

  • Mogą skorzystać z renty inwalidzkiej, która jest należna z tytułu pobytu w obozie.
  • Mogą też skorzystać z renty inwalidy wojskowego.
  • Mogą skorzystać z emerytury częściowej.

Obowiązki emeryta

Osoba, która pobiera wcześniejszą emeryturę, musi niezwłocznie powiadomić ZUS o tym, że podejmuje dodatkową pracę zarobkową. Musi też poinformować ZUS o tym, jak wysoki dochód z takiej pracy zarobkowej jest uzyskiwany. Emeryt lub rencista musi też dodatkowo przekazać ZUS-owi informację o tym, jaki był łączny dochód osiągnięty w ubiegłym roku.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(19)
gość
3 lata temu
A dlaczego limity nie dotyczą służb mundurowych tylko zwykłych niewolników, którzy całe życie zapieprzali na budżetówkę i nie mieli nigdy 13 pensji.
jumskie państ...
3 lata temu
Czy jak emeryt wygra 50 tys w totolotka to mu zmniejszą lub zabiorą emeryturę?
ucisk Słowian...
3 lata temu
Jeszcze łachę robią że emeryt może coś dorobić i nadal pobierać swoje pieniądze które dawał w składkach, mało tego to aby odebrać to co wpłacił w składkach musiałby żyć 120 lat, na coś takiego jest tylko jedno określenie SKÓR......TWO !
oscar
3 lata temu
Zlikwidujmy raz na zawsze tak jak chcą ci z Polski fair play i będzie cudownie <3
ozi
3 lata temu
Mniej biurokracji więcej konkretów, wtedy będzie się nam żyło lepiej, nie uważacie? #ruchpolskafairplay
Justyna
3 lata temu
Polska Fair Play ma 6 założeń jak naprawić Polskę. Tak czytam czytam i serio ma to sens
Jac00
3 lata temu
Nie uważacie, że sądownictwo w Polsce potrzebuje zasadniczych zmian? Podobno to nowe ugrupowanie polskafairplay chce coś z tym zrobić...
Deuter
3 lata temu
Najlepsi są górnicy 4500-do 6000 tysięcy i większość dorabia taka to była ciężka praca na kopalni
Docent
3 lata temu
Limity są po to aby ciemny lud nadal był ciemny i żeby pajacom z wiejskiej żyło się lepiej. Po co emeryt ma zarabiać 5 tys i jeździć mercedesem jak u Niemca skoro może zarobić 1300 i być nieszkodliwym niewolnikiem. Po co iść do przodu skoro można się uwsteczniac Polak mądry po szkodzie. Banda nierobów i złodzieji puki nie wymrą nic się nie zmieni.
ja
3 lata temu
Dajcie zyc godnie emerytom..
Iiiiiii
3 lata temu
Pracuje normalnie, kasę dostaje w kopercie i nie muszę płacić podatku. Także jakie limity
HWDPis
3 lata temu
Na 3 tysiące to ja musze prawie 2 miechy robić skąd się biorą takie bzdury co oni wypisują , mój znajomy ma rentę 700 zł jak wykupi leki zapłaci prąd i kupi żarcie to nawet mu na chleb nie zostaje 30 lat haruwy na te zlodziejskie państwo , właśnie tak ci doceniają .!!!!!
dzse
3 lata temu
3 tysiące dorobić, to chyba jak się ma znajomości albo koneksje w urzędach, gdzie się po znajomości dostanie dobrze płatną posadkę jak mamusia Pawlaka swego czasu.
As
3 lata temu
Decydenci wola żeby emeryt zastawił swój dom za dorzywotnia wypłatę śmiesznych pieniędzy niż pracował uczciwie.
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić