aktualizacja 

Inflacja a cena Big Maca. "Inaczej wygląda to w cywilizowanych krajach"

552

Internauci zwrócili uwagę, jak bardzo inflacja w Polsce wpłynęła na cenę Big Maca. Niestety, okazuje się, że po upływie kilkunastu lat Polacy muszą zapłacić za popularną kanapkę z McDonald's aż o kilkadziesiąt procent więcej.

Inflacja a cena Big Maca. "Inaczej wygląda to w cywilizowanych krajach"
Inflacja w Polsce bardzo wpłynęła na cenę popularnej kanapki (PAP, Wikimedia Commons, Radek Pietruszka)

Big Mac to produkt o globalnej rozpoznawalności. Kultowy burger jest dostępny w restauracjach McDonald's na całym świecie. Od lat niezmiennie znajduje się w podstawowym menu. Pomimo upływu czasu, nadal cieszy się ogromną popularnością. Kanapka stała się również łatwym wskaźnikiem porównawczym między krajami, w których można ją zakupić. Cena zawsze jest bowiem dostosowana do danego rynku.

Szalejąca w Polsce inflacja skłoniła jednego z internautów do przyjrzenia się cenie Big Maca na przestrzeni lat. "WujekRada" przedstawił wyniki swojej analizy na Facebooku. Zwrócił uwagę, że popularny burger jeszcze w 2012 roku kosztował 9,10 zł. Do 2020 roku jego cena wzrosła o 20 proc. - do 11 zł. Ostatnie dwa lata nie oszczędzały Polaków, co pokazuje również podwyżka ceny Big Maca. W tym okresie podniesiono ją o kolejne 31 proc. To więcej niż przez poprzednie 8 lat. Obecnie za Big Maca trzeba zapłacić 14,50 zł.

Trwa ładowanie wpisu:facebook

Sytuacja wygląda lepiej w innych państwach Europy. Przykładem dla reszty może być Szwajcaria. "WujekRada" zwrócił uwagę, że to właśnie w tym kraju cena Big Maca nie zmienia się od 2008 roku i nadal wynosi 6,5 franka.

Inaczej wygląda to w cywilizowanych krajach - podsumował autor wpisu.

"Wskaźnik Big Maca"

Popularność Big Maca sprawiła, że zaczęto mówić o "Wskaźniku Big Maca". We wrześniu 1986 roku brytyjski tygodnik "The Economist" wprowadził nieformalny wskaźnik pomiaru parytetu siły nabywczej. Bank UBS wykorzystał do obliczania czasu pracy potrzebnego do zakupu kanapki w największych miastach świata. W 2012 roku liczba minut pracy potrzebna do zarobienia na jednego Big Maca w Warszawie wynosiła 36. Dla porównania w zwycięskim mieście Tokio wystarczyło 9 minut, a w Nowym Jorku 10.

Zobacz także: Kiedy powstanie CPK? Horała odpowiada na niewygodne pytania
Autor: GGG
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić