Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
Łukasz Kuczera
Łukasz Kuczera
|

Jak oszczędzać prąd? W 2022 roku czekają nas podwyżki rachunków

11
Podziel się:

W roku 2022 znacząco podskoczą ceny prądu. URE zatwierdził już nową taryfę, która jest wyższa o 24 proc. od obecnej. Już w styczniu zapłacimy średnio ok. 21 zł więcej za energię. Warto w tej sytuacji zastanowić się, jak oszczędzać prąd? Można w ten sposób pomóc naszym portfelom.

Jak oszczędzać prąd? W 2022 roku czekają nas podwyżki rachunków
Jak oszczędzać prąd? To warto wiedzieć przed podwyżkami cen energii (Getty Images, Evgen_Prozhyrko)

Lada moment czeka nas znacząca podwyżka cen prądu i gazu. Rachunki za energię elektryczną podskoczą o 24 proc., a w przypadku gazu będzie jeszcze gorzej - w tym przypadku nowa taryfa jest wyższa o 54 proc. od obecnej.

Wysokie ceny energii elektrycznej to m.in. efekt tego, że Polska nadal sporą jego część produkuje z węgla, od którego odchodzi reszta świata. Zanim przerzucimy się na ekologiczne i odnawialne źródła energii, musimy żyć w dobie dość drogiego prądu. Warto w tej sytuacji zastanowić się, jak go zaoszczędzić. To może się bowiem przełożyć na znaczne oszczędności w naszych portfelach.

Jak oszczędzać prąd? To warto wiedzieć przed podwyżkami cen energii

Oszczędzanie prądu to kwestia pewnych nawyków, które początkowo mogą być trudne do przyswojenia, ale z czasem wejdą nam w rutynę.

Pierwsza zasada - wyłączaj nie tylko światło, ale też urządzenie elektryczne z gniazdka. Jeśli kładziemy się spać, to oczywistym jest dla nas wyłączenie światła w sypialni czy salonie. Wyłączamy też telewizor i inny sprzęt, ale pozostaje on aktywny. Nawet w tym trybie pobiera on prąd. Dlatego lepiej odłączyć urządzenie całkowicie z gniazdka.

Zobacz także: Wróciły maseczki na ulicach. Polska będzie następna? Lekarz tłumaczy

Druga zasada - stawiaj na energooszczędne urządzenia. Jeśli chcemy płacić niższe rachunki za prąd, to musimy pamiętać o tym, by korzystać z urządzeń, które mają niski pobór energii. Krokiem w dobrą stronę będzie m.in. zakup energooszczędnych żarówek LED, które są o ok. 80 proc. bardziej efektywne od tradycyjnych. Na dodatek dają mocniejsze światło.

Urządzenia elektryczne są pogrupowane według ilości zużywanego prądu. Jeśli dokonujemy wymiany sprzętu, czasem warto dopłacić do tego, który zużywa mniej energii. Odzyskamy później tę kwotę w comiesięcznych rachunkach za prąd.

Ważna jest też odpowiedni harmonogram pracy. Jeśli wiemy, że mamy do wykonania pewne zadanie przy biurku, zróbmy to w trakcie dnia i skorzystajmy ze światła dziennego. Jeśli przesuniemy nasz obowiązek w czasie i weźmiemy się za jego realizację wieczorem, niepotrzebnie wydamy krocie na prąd.

Kolejna zasada to właściwe wykorzystanie urządzeń elektrycznych znajdujących się w domu czy mieszkaniu. Lodówka powinna stać w zacienionym i chłodnym miejscu, kilka centymetrów od ściany. W przypadku pralki czy zmywarki do naczyń kluczowe jest to, by zapełniać je w całości i stosować przy tym krótsze programy pracy.

Jeśli posiadamy w kuchni czajnik elektryczny, to nie wlewajmy do niego więcej wody, niż potrzebujemy w danej chwili. Wcześniej możemy też wyłączać piekarnik, bo urządzenie zmniejsza temperaturę dopiero kilka minut po wyłączeniu.

W przypadku takich urządzeń jak smartfon czy laptop, warto pamiętać o ich wygaszaniu w momencie, gdy z nich nie korzystamy. Można też włączyć je w trybie oszczędzania energii, aby nieco wydłużyć ich działania na baterii.

Ważna jest też kwestia odpowiednio grzania i chłodzenia domu i mieszkania. Wysokie ceny prądu i gazu dotkną przede wszystkim tych, którzy w taki sposób ogrzewają swoje nieruchomości. Jeśli jest nam zimno, możemy ubrać się w dodatkową bluzę, a ulubiony film obejrzeć pod kocem. W przypadku upałów można zrezygnować z klimatyzacji, wybierając to w miejsce otwarcie okien i zrobienie przeciągu.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(11)
anil
6 miesięcy temu
jeśli chodzi o wzrost cen za spożywcze ,będzie mniej na śmietnikach wyrzuconych chlebów, ..i wiele innych produktów ludzie nie lubią sie dzielic a tylu można wyzywic ni zjesz nie kupuj zamiast wyrzucać
Ityle
6 miesięcy temu
Proste jak drut. Nie używać.
`paolo
6 miesięcy temu
No cóż. Nierzetelny artykuł, durne ( w większości) komentarze. Sposoby redaktora na zmniejszenie kosztów energii są źle przedstawione. Wyłączenie z gniazdka np. odbiornika tv, który w trybie czuwania zużywa ok. 1 W energi na 16 godzin na dobę da oszczędności 1x16x365=5840 Wh tj, 5,84 kWh. przy dzisiejszych cenach i 23 % Vat to koło 6 zł ma ROK. Janusz oszczędzania!!!!!!!!
Jacek
6 miesięcy temu
Jakiś czas temu pojęcie ubóstwo energetyczne było tylko pustosłowiem,dzisiaj to już rzeczywistość !!!
ghjkl
6 miesięcy temu
Jak obniżyć rachunki za prąd? Nie płacić za prawa do emisji CO2, zrobić to co mądrzejsze kraje, nie napychac kasy za nic nie robienie bandzie cwaniaków
Dany
6 miesięcy temu
Można kupić licznik prądu wkładany do gniazdka. Sprawdzimy sobie co ile ciągnie, jeśli mamy stara zamrażarkę to może warto wymienić. Sąsiedzi założyli 28 paneli na fotowoltanike, w lecie mają klimę a zima podgrzewany boliery do ogrzewania domu.
Vffg
6 miesięcy temu
Trzeba zamontować czasówkę I niech wyłącza zasilanie co 2 h na 2h oszczędzimy 25% zużycia
Jarosław K
6 miesięcy temu
A ja sobie masuje wacława
ździś
6 miesięcy temu
Nic o fotowoltaice?
sceptyk
6 miesięcy temu
Panie redaktorze Kuczera! A może by tak trochę więcej rzetelności dziennikarskiej? Nie napisał pan ani słowa, o działaniach rządu w sprawie zminimalizowania podwyżek... "Rząd wprowadzi obniżkę podatku VAT na gaz ziemny do 8 proc. z 23 proc., a od stycznia obniży także VAT od energii elektrycznej - powiedział w czwartek premier Mateusz Morawiecki. ... do 31 maja 2022 r., na pięć miesięcy, paliwa zostaną zwolnione z podatku od sprzedaży detalicznej."
Devil
6 miesięcy temu
Polska w runie, program wyborczy Pisu
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić