o2 - Serce Internetu
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • QUIZY
Wróć na
Kosma Szczepaniak
|

Jak otrzymać dodatek solidarnościowy 1400 zł? Do kiedy wniosek? Komu przysługuje?

2
Podziel się

W niedzielę 21 czerwca weszła w życie ustawa zawierająca w sobie między innymi wzmiankę o dodatku solidarnościowym. Kto może się o niego ubiegać? Jak dopełnić niezbędnych formalności?

Jak otrzymać dodatek solidarnościowy 1400 zł? Do kiedy wniosek? Komu przysługuje?
Jak złożyć wniosek o dodatek solidarnościowy? (PAP)
bEstYhHF

Dodatek solidarnościowy jest kolejnym pakietem socjalnym dysponowanym w stronę osób, których sytuacja ekonomiczna pogorszyła się w związku z epidemią koronawirusa. Tym razem dotyczy to wypłaty kwoty 1400 złotych przez maksymalnie trzy miesiące dla pracowników, którzy stracili pracę po 15 marca 2020 roku.

Dodatek solidarnościowy wynosi 1400 zł miesięcznie, a jego wypłata następuje między 1 czerwca a 31 sierpnia br. Można go otrzymać najwcześniej za miesiąc, w którym osoba uprawniona złożyła wniosek - tłumaczyła prezes ZUS, Gertruda Uściska.

Oznacza to, że jeżeli znajdujemy się w gronie osób, którym zasiłek przysługuje, musimy złożyć wniosek do końca bieżącego miesiąca. W przeciwnym przypadku prawo do dodatku solidarnościowego nadal się danym osobom należy, jednak nie otrzymają już one wtedy pełnej jego wartości.

bEstYhHH

Dodatek solidarnościowy. Komu przysługuje? Jak złożyć wniosek?

Aby skorzystać z dodatku solidarnościowego należy spełnić kilka warunków. Przysługuje on w momencie, jeśli:

  • mieszkasz na terytorium Polski i jesteś obywatelem RP lub jesteś cudzoziemcem w rozumieniu art. 2 pkt 2 lub 3 ustawy o dodatku solidarnościowym przyznawanym w celu przeciwdziałania negatywnym skutkom COVID-19,
  • podlegałeś ubezpieczeniom społecznym z tytułu umowy o pracę przez łączny okres co najmniej 60 dni w 2020 roku,
  • Twój pracodawca po 15 marca 2020 r. rozwiązał z Tobą umowę o pracę za wypowiedzeniem albo Twoja umowa wygasła po 15 marca 2020 r. z upływem czasu, na który ją zawarłeś,
  • nie podlegasz ubezpieczeniom społecznym, ubezpieczeniu społecznemu rolników oraz ubezpieczeniu zdrowotnemu (z wyjątkiem sytuacji kiedy jesteś zarejestrowany w urzędzie pracy jako osoba bezrobotna lub pobierająca stypendium bądź jesteś zgłoszony do ubezpieczenia zdrowotnego jako członek rodziny).

Czytaj także: Miał ponad 70 żon. Jedna z nich opowiedziała o koszmarze

bEstYhHN

Kiedy i w jaki sposób należy złożyć wniosek?

  • Wniosek o dodatek solidarnościowy możesz złożyć do 31 sierpnia 2020 r.
  • Aby otrzymać dodatek solidarnościowy musisz złożyć do ZUS wniosek na formularzu EDS.
  • Wniosek możesz przekazać wyłącznie elektronicznie przez portal Platformy Usług Elektronicznych (PUE) ZUS.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bEstYhIi
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(2)
Pysia
rok temu
Czytam o tych wszystkich hasłach- dzisiaj wniosek- jutro pieniądze. Wniosek złożony 22 czerwca a pieniędzy brak. Już Urząd pracy wysłał marny zasiłek dla bezrobotnych, a solidarnościowego wyrównania nie widać. Uważam, że to celowe działanie aby skrócić okres zasiłkowy o jeden miesiąc. Bo tak miało być teoretycznie 9 miesięcy- 3 solidarnościowego i 6 bezrobocia dla bezrobotnego, który zarejestrował się 1 czerwca, a tak teraz jest już 8 miesięcy. Ciekawa jestem czy ktoś dostał ten zasiłek już. Bo jak dla mnie po 20 latach pracy czekanie kilka tygodni na wypłatę to jakaś porażka.
Monika
rok temu
Dostałam wypowiedzenie z końcem marca na okres trzech miesięcy .Status bezrobotnego będę miała od 1 lipca czy w czerwcu mogę ubiegać się o dodatek solidarnościowy będąc na okresie wypowiedzenia czy też od lipca dopiero mi przysługuje ???
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić