Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Przejdź na
oprac. KRWL
|

Kary za ekościemę? Blady strach padł na nieuczciwych przedsiębiorców

Materiał powstał w ramach ekologicznej akcji WP naturalnie.
95
Podziel się:

Koniec z ekościemą. Od stycznia produkty z oznaczeniami eko i bio będą musiały spełniać rygorystyczne normy. Za błędne oznaczenia producenci będą mogli dostać karę. Powstanie też nowy zawód kontrolera żywności eko. Zmiany wymuszone są przez nowe regulacje unijne.

Kary za ekościemę? Blady strach padł na nieuczciwych przedsiębiorców
Nowe regulacje dotyczące oznaczeń ekologicznej żywnośći (Adobe Stock, ©konik60 - stock.adobe.com)

Jak nie wszystko złoto, co się świeci, tak nie wszystko eko, co ma napisane tak na opakowaniu. Z nowym rokiem zacząć w Polsce obowiązywać regulacje, których celem jest ustandaryzowanie przepisów dotyczących produkcji i certyfikacji wyrobów ekologicznych. Skończy się nazywanie produktów eko w przypadku, w którym z ekologią mają jedynie tyle wspólnego, że po prostu ekologicznymi nie są.

Oczywiście nowe regulacje nie są inicjatywą polskiego rządu. Zmiany podyktowane są nowymi regulacjami unijnymi. W styczniu zacznie obowiązywać rozporządzenie rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2018/848 w sprawie produkcji ekologicznej i znakowania produktów ekologicznych. Wdrożenie tych regulacji zostało przesunięte właśnie na stycznie 2022 roku ze względu na pandemię.

Nowe regulacje pomogą uniknąć zakupowych ekowpadek. Za błędne oznaczenie producenci będą mogli zostać pociągnięci do odpowiedzialności. Za ekooszustwo będzie trzeba płacić kary. Powstanie też baza producentów ekologicznej żywności, dzięki czemu łatwiej będzie kontrolować producentów, informuje "Fakt".

Nowe regulacje to także nowy zawód – kontroler jakości żywności rolnictwa ekologicznego. W nowym zwodzie znajdą zatrudnienie absolwenci kierunków rolniczych lub związanych z technologią żywności i żywienie, informuje "Fakt".

Zobacz także: Emeryci już mają średnio 90 zł mniej miesięcznie. Co będzie w 2022?
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(95)
hipokryzja ka...
2 miesiące temu
Jak widzę żarło oznaczone jako bio czy eko, omijam z daleka. Poza ceną niczym nie różni się od paszy, którą i tak kupić trzeba. Jedynie robaczywe jest eko, ale z tego powodu też dziadostwa nie kupię. Z zasady wszystko powinno być bio lub eko, jak kto woli nazywać, bez żadnych certyfikatów, to one oznaczają, że państwo popiera trucie mieszkańców i jeszcze czerpie z tego ogromne korzyści podatkowe na personalne utrzymanie władzy. Tylko kto by chciał inaczej uprawiać i hodować albo przetwarzać, musiałby się postarać o odpowiedni certyfikat truciciela i sprzedawać taniej, a rynek by to zweryfikował. Zawsze znajdą się biedni, a jest ich większość.
Konsument
2 miesiące temu
super, oszustów trzeba wytrzebić, bogacą się trując nas konsumentów, a jest ich wielu w całym kraju nieuczciwych i pazernych chłopów.
emeryt
2 miesiące temu
I co z tego bedzie ich kilku na kraj kropla w morzu nie sż wstanie sprawdzic nawet 10 procet oszustów
b.f
2 miesiące temu
Dopiero teraz wzięli się za oszustów. Żywność truje nas od lat. I niewiele się z tym robi.
dociekliwy
2 miesiące temu
A KIEDY PORZĄDEK Z e-ko groszkiem i piecami tak zwanej 5 generacji na ten specyfik trujący bardziej niż kopcich!!??????
Irman
2 miesiące temu
Plonie Plastik i toksyczne smieci z Eko_gerManii , kazdej nocy w Walbrzychu *kam."na rozdrozu" . Za dnia scigani Surowo karani ,,,sa zwykli ludzie drewne palacy w domach...achtung "kopciuchy " ! Glifosatem z Bayerna spryskano cala Europe...trujac ludzi...nikt tego nie zakazuje ..bo Zysk ..pozostaje w eko... BRD
też eko
2 miesiące temu
ciekawe kto dostanie karę za "Eko - dolinę" - górę śmieci koło Gdyni
dj_
2 miesiące temu
Będą jeszcze droższe. Omijam półkę tymi wynalazkami. Kiedyś wszystko było eko, dzisiaj nic nie jest.
czyżyk
2 miesiące temu
koniec biościemy i ekoterrou?
Olo
2 miesiące temu
Oprócz eko pojawiły się towary z napisem BIO. Te tomdoekologiczne, sam napis to mówi. Za komuny sanepid nie zezwolili na sprzedaż art. spożywczych szkodliwych chociaz towarów nie było. Dzisiaj jest wszystko szkodliwe, a nabywca ma z encyklopedia czytać nalepki i rozszyfrowywać co to emultpgstor lub substancja t24.
Olo
2 miesiące temu
Torby plastikowe za opłatą są eco a darmowe były nie eco, stra#znie szkodliwe dla planety i natury.
Zagraniczni
2 miesiące temu
IKEA sprzedaje niektore produkty w plastikach, które ręce przy otwarciu przecinają a biodegradacji nie ulegną przez 1000 lat. A tacy ekologiczni!
Klos
2 miesiące temu
W końcu. Skończą się te durne eko gacie, bio kubki i inne idotyzmy. Może za to warto dodać znaczek... Wyprodukowano bez udziału dzieci w Chinach, Indiach i innych.
asd
2 miesiące temu
mnie to cieszy nawet bardzo !! koniec z nabieraniem klientów
...
Następna strona
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić