Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
MDO
|
aktualizacja

Każdy musi o tym wiedzieć. Od 1 lipca obowiązują nowe zasady

50
Podziel się:

1 lipca 2022 roku w życie weszły nowe zasady dotyczące systemu podatkowego. Jakie zmiany przyniósł Polski Ład 2.0? Przedstawiamy najistotniejsze modyfikacje.

Każdy musi o tym wiedzieć. Od 1 lipca obowiązują nowe zasady
Zdjęcie ilustracyjne (Pixabay)

Polski Ład wywołał mnóstwo emocji. Nie brakowało takich, którzy krytykowali wdrożone rozwiązania. W związku z tym postanowiono nanieść pewne korekty. Część podatników zyska na ustawie Niskie Podatki, która weszła w życie 1 lipca.

Część osób znów będzie jednak niepocieszona. Kto straci na nowych rozwiązaniach? Taki problem będą mieć przedsiębiorcy, samotni rodzice, ale i wszystkie te osoby, które w ostatnich miesiącach korzystały z ulgi dla klasy średniej.

Najistotniejszą zmianą, którą wprowadza wspomniana ustawa, jest obniżenie stawki podatku dochodowego. Dotyczy to pierwszego progu (120 tys. zł). Chodzi o obniżkę z 17 na 12 procent.

Na tej modyfikacji skorzystają osoby zatrudnione na etacie, umowie zlecenie czy dzieło, ale także emeryci oraz przedsiębiorcy, którzy do rozliczeń z fiskusem wybrali skalę podatkową. Zmiana będzie neutralna dla tych, którzy zarabiają mniej, niż wynosi kwota wolna od podatku, a więc 2,5 tys. zł brutto miesięcznie.

Obniżka ma obowiązywać wstecz, a zatem od 1 stycznia 2022 roku. Wobec tego możemy oczekiwać dość wysokiego zwrotu nadpłaconego podatku w przyszłym roku.

Polski Ład 2.0. Co się zmienia?

Na mocy korekt do Polskiego Ładu wycofano likwidację ulgi dla klasy średniej. Ponadto zdecydowano się na obniżenie kwoty zmniejszającej podatek - z 5100 na 3600 zł rocznie.

Od lipca 2022 roku obowiązują też wyższe zaliczki na PIT przy zbiegu umów. Dotyczy do osób, które mają więcej niż jedno źródło dochodu, np.:

  • etat + etat
  • etat + emerytura
  • etat/emerytura + umowa zlecenie

Przyczyną wzrostu wysokości zaliczek jest:

  • uchylenie mechanizmu rolowania zaliczek
  • możliwość stosowania kwoty wolnej tylko u jednego płatnika
  • brak możliwości stosowania przez płatnika kwoty wolnej przy umowach zlecenia
  • składka zdrowotna od każdej umowy i brak możliwości jej odliczenia

Przedsiębiorcy zyskają możliwość odliczenia składki zdrowotnej. Można to uczynić, jeśli dana osoba znajduje się na ryczałcie, karcie podatkowej lub podatku liniowym.

Koszty uzyskania przychodu będą wpływać na wysokość wynagrodzenia. Poza tym podatnicy pracujący na umowę zlecenie lub o dzieło będą mogli składać oświadczenie PIT-2.

Zobacz także: Niestabilny rynek paliw. "Te ceny zostaną z nami na dłużej"
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(50)
Prezes karek
miesiąc temu
Mamy NFZ płacimy, tzn pracodawca odprowadza bardzo dużo naszych pieniędzy z tytułu ubezpieczenia zdrowotnego. Tylko my nic z tego nie mamy... czekamy na zabiegi które są często w niewłaściwy sposób wykonywane a my potem cierpimy. W kwocie niecałych 700 PLN mamy mega pakiet zdrowotny ze wszystkimi specjalistami beż kolejek- kultura, profesjonalizm. Czy to nie jest złodziejstwo? Dla mnie tak bo nie mogę zrezygnować z tych złodziejskich opłat a dzięki nim niestety nic nie zyskałem. Korzystałem prywatnie z wizyty u specjalisty . Koszt tak, oczywiście ale na miejscu mam badania , opis lekarza i każda pomóc w ciągu wizyty, jednej wizyty! W NFZ 2.5 miesiąca niepewnie czeka się.... w chorym kraju żyjemy...
Larka
miesiąc temu
NFZ to system który tworzą ludzie. Dyrektorzy, lekarze, pielęgniarki. Skoro ludzie nie krytykują głośno tego co ta banda poczynia tylko wspierają ich ilekroć jest strajk a oni w zamian mają nas w dupie. Lecz społeczeństwo narzeka ale tak naprawdę daje im na to pozwolenie. Jesteśmy w takiej sytuacji kiedy powinno się zorganizować strajk pacjentów. Domagać się szacunku i nie marnowania naszego czasu na wizyty po których wracamy nerwowo zdruzgotani. Człowiek który idzie na studia wie jakie są stawki w wybranym zawodzie więc może po polibudzie zapłacili by więcej. Jeśli się jednak już PRACUJE wybrało się świadomie to słabe jest to że o 9:00 Pani doktor już jest zmęczona i wkurzona. To Praca jak każda inna. I pacjenci powinni bez wstydu upominać się o szacunek w gabinecie bo poświęcamy tam swój czas a nie jesteśmy dziećmi i też mamy jakieś zobowiązania.
Ninka
miesiąc temu
Dlaczego jedna osoba czyli ja , mam płacić dwie składki zdrowotne od dwóch umów,to chory system.
kawaler
miesiąc temu
500+ nie powinni otrzymywać rodziny gdzie na jedną osobę przypada najniższa krajowa.
Mira
miesiąc temu
Wprowadzili w błąd Polaków od lipca wyższe emerytury o 7 zł o sobie dali kg tamtego roku tysiące nie będę na nich glosowac
AdaM
miesiąc temu
I tak nas doją i doić nie przestaną aż do śmierci dla własnego wygodnego życia i dla kupna głosów wyborców korzystających z rozdawnictwa.
Aśka
miesiąc temu
Wymyślają nowe łady,potem godziny "pracy"na POPRAWKI I ZARABIAJĄ ZA TO OGROMNE PIENIĄDZE.A nam rzucą ochłapy i wszyscy się cieszą.Na jednego PIONKA zarzucili winę,żeby nie było.A resztą DALEJ PRZY KORYCIE.WAS dawno by z pracy ZWOLINILI za drobniejsze błędy,ale co tam ,w PiS "rączka rączkę myje".
Anna Ewa
miesiąc temu
Nie obniżono kwoty zmniejszającej podatek, a obniżono stawkę podatku z 17 na 12 %, a zmniejszenie kwoty obniżającej podatek jest tego następstwem. 30000 (kwota wola od podatku) razy 17% to 5100, a 30000 x 12% to 3600. Widzę, że każdy temat jest dobry, aby sobie Polacy ponarzekali, a jakość pracy schodzi na psy.
FORMOZA
miesiąc temu
Przywileje po dostosowaniu naszych przepisów do prawa Unijnego odeszły w zapomnienie. To co po komunie było przywilejem, teraz już nie jest tak samo jak w Unii. Jest to efekt i pokłosie bycia w ciągłym niemerytorycznym sporze z każdym kto wspiera Rządzących poniżania obsmiewiania a nawet wmawianie nieprawd. Tutaj Unia nam już nie pomorze, bo jak. W krajach umi nigdzie nie ma i niebyło takich zwolnień i przywilejów dla np. emerytów służb mundurowych. A można było myśleć I oby do tych zmian nie doprowadzić ale ważniejsze było prowokować, ryczeć i obrażać tych z rządu.
Anna Ewa
miesiąc temu
Coś tu chyba merytorycznie nie jest tak? PIT-2 składany jest do kwoty wolnej a nie do kosztów. Przy umowie zlecenia zawsze były koszty i tak pozostaje, a kwotę wolną będzie można podzielić miedzy płatników, a nawet zleceniobiorca będzie mógł ją zastosować.
Mila
miesiąc temu
Dlaczego z niskim dochodem nic nie mamy. O nic ubiegać się nie możemy ..bo dochód przekracza. Za co mamy kupic węgiel. Itd itp jestem osoba niepełnosprawna w gminie nic mi się nie należy bo dochód 2363 przekracza. Ale nie pomysla ze człowiekowi na wszystko brak
Emeryt
miesiąc temu
Uważam, że przy najbliższych wyborach PiS straci władzę, bo tak już w naszym społeczeństwie jest, przyjdą następni i spadnie inflacja bo społeczeństwo przycisno do muru i nic nikomu nie dadzą przez najbliższe kilka lat,to już przerabialiśmy za platformy,a emeryci po upadku PiS niech wiedzą, że będzie im ogromną bieda bo dla innych emerytnie ma znaczenia bo nie pracuje tylko siedzi a płacić emeryturę trzeba
KurWiszon
miesiąc temu
Brakuje mi tylko jednego. Powinniście poinformować ludzi o tym że xR x0 xK xS xA to xP xU xK xA xC xZ xU i żeby sobie sprawdzili pod tą nazwą.
Blabla
miesiąc temu
Co by kłamca Morawiecki nue robił, cel jest jeden. Wyrżnąć klasę średnią, odebrac własności. Mniehszz , dom , auto , firmę. Mas niczego nie mieć nawet oszczędnosci. Dlaczego? Dzięki zaskórniakom i własnosci, możesz, być niezalezny. Wolny. Mas czas myśleć. A to już dla nich jest szalenie niebezpieczne. Myśl , to nie boli. Boli jedynie tyraNia a ta jest już za rogiem .
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić