Adam Dąbrowski
Adam Dąbrowski| 
aktualizacja 

Komisarz UE o młodych Ukraińcach. "Te osoby muszą budować siłę własnych gospodarek"

W rozmowie z "Dziennikiem Gazetą Prawną" komisarz ds. pracy UE, Nicolas Schmit, odniósł się na temat sytuacji na rynku pracy w UE, szczególnie w kontekście Ukrainy i Mołdawii. Schmit podkreśla, że Unia Europejska nie może sobie pozwolić na drenaż tych krajów z młodych pracowników, ponieważ jest to szkodliwe dla ich gospodarek.

Komisarz UE o młodych Ukraińcach. "Te osoby muszą budować siłę własnych gospodarek"
Komisarz ds. pracy UE, luksemburski polityk Nicolas Schmit skomentował w rozmowie z "DGP" aktualną sytuację na rynku pracy. (Unsplash, Wikicommons, Alex Kotliarskyi, Annika Haas)

Nicolas Schmit w rozmowie z "Dziennikiem Gazetą Prawną" zwraca uwagę na wyzwania związane z rynkiem pracy w UE, takie jak brak rąk do pracy i niedobór wykwalifikowanych pracowników, również w Polsce. Wskazuje, że konieczne jest zainwestowanie w rozwój umiejętności pracowników oraz zachęcanie kobiet i młodych osób do wejścia na rynek pracy.

Komisarz w wywiadzie opowiada m.in. o działaniach podjętych przez UE w odpowiedzi na pandemię, takie jak uruchomienie instrumentu SURE, mającego na celu ratowanie miejsc pracy i stabilizację rynku pracy, a także zaznacza potrzebę większej niezależności energetycznej UE i możliwości, jakie daje to w sektorze energii odnawialnej.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: "Ofensywa jest prowadzona". Gen. Polko o aktywności Rosji w Europie

Jednym z tematów rozmowy była kwestia równowagi w relacjach między krajami UE, a Ukrainą i Mołdawią. Schmit podkreśla konieczność inwestowania w rozwój umiejętności i stabilność rynku pracy w UE, m.in. poprzez kontrolowanie drenażu młodych pracowników z tych krajów, ponieważ - jak uważa - jest to szkodliwe dla gospodarek państw unijnych.

Nie jest dla nas opcją, żebyśmy stracili z ukraińskiej czy mołdawskiej gospodarki połowę pracowników, żeby uzupełnić luki w UE - musimy utrzymać balans, a te osoby muszą budować siłę własnych gospodarek. - zaznacza Schmit w rozmowie z "DGP".

Schmit widzi szansę zarówno dla Unii Europejskiej jak i Ukrainy po włączeniu jej do klubu. Zaznacza również, że trzeba być świadomym wyzwań przed przystąpieniem nowych państw:

Co do samego rozszerzenia to na pewno da ono ogromy impuls rozwoju dla całej Europy. Tak jest na przykład w przypadku odbudowy Ukrainy, co oznacza realne stworzenie tysięcy miejsc pracy zarówno tam, jak i w państwach UE. Musimy być świadomi wyzwań - tak jak w rolnictwie - związanych z przystąpieniem nowych państw - powiedział w wywiadzie dla "DGP" unijny komisarz ds. pracy Nicolas Schmit.
Źródło:PAP
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić