Kamil Różycki
Kamil Różycki| 

Komu będzie przysługiwać bon senioralny? O tym musisz wiedzieć

12

Bon senioralny to nowy projekt rządu, który ma wspomóc potrzebujących seniorów. Jego podstawowym założeniem, jest umożliwienie seniorowi zapewnienia podstawowych potrzeb życiowych. Jego wartość maksymalnie ma wynosić do 2150 złotych.

Komu będzie przysługiwać bon senioralny? O tym musisz wiedzieć
Rząd zapowiada wprowadzenie bonu senioralnego. Kto go otrzyma? (Getty Images, Andrew Bret Wallis)

Każdy rząd za jeden z głównych celów stawia sobie dbanie o seniorów. Tym razem, pomóc ma w tym bon senioralny, zaproponowany przez minister ds. polityki senioralnej Marzenę Okłę-Drewnowicz. Jak sama twierdzi, w Polsce będzie mogło skorzystać z niego ponad pół miliona seniorów.

Z bonu senioralnego, skorzystać będą mogły osoby po 75. roku życia. Według minister to właśnie w tym wieku istnieje największe ryzyko niesamodzielności. To kluczowe, ponieważ za sprawą bonu, będziemy mogli opłacić specjalistyczne usługi opiekuńcze. Ich organizacją zajmować się będą lokalne urzędy.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Sposób na wyższą emeryturę. Ekspert: rezygnacja z ZUS to błąd

Ważnym kryterium będzie dochód samego seniora. Nie może on przekroczyć 5 tysięcy złotych. Co więcej, istotne może być posiadanie przez ewentualnego beneficjenta rodziny aktywnej zawodowo, która się nim opiekuje.

Ile wyniesie bon senioralny?

Ministra Marzena Okła-Drewnowicz zapowiedziała, że maksymalna wartość bonu senioralnego to 2150 złotych. Ta może ulec jednak zmianie, ponieważ będzie uwarunkowana bezpośrednimi potrzebami danego seniora. Innymi słowy, kluczowy będzie fakt, ile godzin opieki będzie on wymagać.

Wciąż nie wiadomo, kiedy dokładnie bon senioralny wejdzie w życie. Jak mówi minister, wszystko zależeć będzie m.in. od szybkości stworzenia odpowiedniego zaplecza opiekunów. Już dziś można się jednak spodziewać, że zgodnie z pierwotnymi zapowiedziami minister, bon nie będzie mieć charakteru gotówkowego.

W pierwszej kolejności chcemy przygotować zaplecze kadrowe, które wykona usługi, za które zapłacimy bonem senioralnym. Środki finansowe na ten cel zostaną zabezpieczone w ustawie budżetowej na przyszły rok - mówi ministra Marzena Okła-Drewnowicz.
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić