Program Rodzina 500 plus funkcjonuje w naszym kraju od 1 kwietnia 2016. To autorski pomysł Prawa i Sprawiedliwości. Pierwotnie wsparcie przysługiwało na drugie i kolejne dziecko. Później natomiast rząd zdecydował się na rozszerzenie programu - objęte zostały nim wszystkie dzieci.
Nie ma żadnych kryteriów. Rodzice muszą tylko wypełnić wniosek, po czym mogą cieszyć się z pomocy od państwa.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Przeciwników aktualnych zasad programu nie brakuje. Co jakiś czas pojawiają się głosy, że należałoby zmodyfikować założenia tej inicjatywy. Swoim planem w rozmowie z "Super Expressem" podzielił się senator Polski 2050 Jacek Bury.
Jacek Bury mówi o 500 plus
Co ze świadczeniem chciałby zrobić przedstawiciel Polski 2050? - Jestem zwolennikiem modyfikacji 500 plus, to wsparcie jest potrzebne, ale powiązałbym je z pracą co najmniej jednego członka rodziny. Zostawmy 500 plus dla tych, którzy są skłonni wykorzystać je dla dzieci, a nie jako profit dany od państwa jako bonus wyborczy - powiedział w rozmowie z "Super Expressem".
Komu zabrać 500 plus? Trzeba to policzyć, ale sądzę, że np. 5000 zł dochodu na członka rodziny mogłoby być granicą, bo trzeba pomagać tym w potrzebie - dodał.
Adrian Zandberg z Lewicy ostatnio mówił natomiast o waloryzacji 500 plus. - 500 plus powinno być waloryzowane o wskaźnik inflacji, podobnie jak pozostałe świadczenia. Kiedy rosną ceny, ludzie zależni od świadczeń powinni czuć się bezpieczni. To powinno być rozwiązanie systemowe - przekazał za pośrednictwem "SE"
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.