aktualizacja 

Kontrole w całym kraju. Nie możesz nie wpuścić do domu

674

Straż Miejska w całym kraju rozpoczyna kontrole domowych palenisk. Do tej pory pogoda nas rozpieszczała, ale nieuchronnie zbliżają się zimne dni, a to wiąże się z rozpoczęciem sezonu grzewczego. Kontrole na nieruchomościach prywatnych mogą być prowadzone w godzinach 6-22.

Kontrole w całym kraju. Nie możesz nie wpuścić do domu
Straż Miejska w całym kraju rozpoczyna kontrole domowych palenisk. (Straż Miejska Radom)

Sezon grzewczy powoli się rozpoczyna i jak co roku strażnicy będą sprawdzać czym Polacy palą w piecach.

Funkcjonariusze Referatu Ochrony Środowiska wzbogaceni o dron z zasobnikiem zawierającym stację badawczą Sowa prowadzą analizę powietrza na terenie naszego miasta - informuje radomska straż miejska.

Strażnicy miejscy prowadzą kontrole w oparciu o posiadane upoważnienia na mocy ustawy Prawo ochrony środowiska. Uprawniają one funkcjonariuszy do wejścia na posesję i sprawdzenia, czy w paleniskach nie są spalane odpady.

Kontrole palenisk na nieruchomościach prywatnych mogą być prowadzone w godzinach 6-22, a na terenach, gdzie jest prowadzona działalność gospodarcza, przez całą dobę.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Zakaz f-gazów w pompach ciepła. Nie ma powodów do obaw

Na podstawie posiadanego upoważnienia strażnik jest uprawniony do:

  • wstępu wraz z rzeczoznawcami i niezbędnym sprzętem przez całą dobę na teren nieruchomości, obiektu lub ich części, na których prowadzona jest działalność gospodarcza a w godzinach od 6:00 do 22:00 – na pozostały teren;
  • przeprowadzania badań lub wykonywania niezbędnych czynności kontrolnych;
  • żądania pisemnych lub ustnych informacji oraz wzywania i przesłuchiwania osób w zakresie niezbędnym do ustalenia stanu faktycznego;
  • żądania okazania dokumentów i udostępnienia wszelkich danych mających związek z problematyką kontroli.

Według obowiązujących przepisów osoba, która udaremnia lub utrudnia wykonanie kontroli paleniska popełnia przestępstwo zagrożone karą do 3 lat pozbawienia wolności (art. 225 kk). W sytuacji, gdy właściciel posesji odmawia wpuszczenia funkcjonariuszy, na miejsce wzywana jest policja.

Autor: ESO
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić