aktualizacja 

Koszmarne wieści dla seniorów. Tym osobom obniżą "trzynastkę"

29

Za kilka tygodni wypłacane będą trzynaste emerytury. Na razie nie wiadomo, ile dokładnie wyniesie to wsparcie. "Fakt" donosi natomiast, że część seniorów może dostać dużo niższe "trzynastki". Jak to możliwe?

Koszmarne wieści dla seniorów. Tym osobom obniżą "trzynastkę"
Zdjęcie poglądowe (Getty Images, Fabio Camandona / EyeEm)

Kwota "trzynastki" będzie równowartością minimalnej emerytury brutto, a więc 1588,44 zł. Problem w tym, że nie wiadomo, ile to będzie na rękę. Wszystko dlatego, że rozporządzenie Ministerstwa Finansów, które zwalniało dodatkowe emerytury z podatku, obowiązywało jedynie w 2022 roku. By ponownie zwolnić seniorów z PIT, potrzebne są nowe przepisy.

Nie zostały one jeszcze wydane, a czas upływa nieubłaganie. Trzynaste emerytury mają być przecież wypłacone razem z kwietniową emeryturą lub rentą.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Ekspert krytykuje waloryzację i "trzynastki". "Nie pójdziesz na emeryturę w lutym, tracisz 15 proc."

Brak takiego przepisu będzie oznaczać, że w kwietniu pojawi się konieczność zapłacenia podatku od dodatkowych wypłat. Taki obowiązek obejmie większość emerytów i rencistów. W tym miejscu warto przypomnieć, że zgodnie z przepisami z podatku zwolnione są świadczenia do 2500 zł brutto. Zatem ci, którzy mają bardzo niskie emerytury, na pewno nie muszą obawiać się PIT od "trzynastki"

Dokonaliśmy symulacji – osoby mające dziś nie więcej jak 794 zł emerytury brutto nie będą płacić podatku od trzynastki. Kto ma wyższe świadczenie – już tak. Senior, który obecnie pobiera 800 zł emerytury lub renty brutto, po waloryzacji będzie dostawać 918 zł brutto. Kiedy doliczymy do tego trzynastkę (1558,44 zł brutto), przekroczy on limit 2500 zł - analizuje "Fakt".

W takim przypadku zaliczka na PIT zostanie potrącona. Im wyższa emerytura, tym więcej potrąci skarbówka.

Co z opodatkowaniem dodatkowych świadczeń? Prawnik zabrał głos

Do tematu opodatkowania "trzynastek" czy też "czternastek" w rozmowie z "Faktem" odniósł się dr Tomasz Lasocki z Wydziału Prawa i Administracji UW.

Kwestia opodatkowania trzynastek i czternastek zależy oczywiście od decyzji polityków. Można powiedzieć, że podobne "bonusowe" świadczenie tj. 500 plus opodatkowaniu nie podlega, więc czemużby nie zwolnić i innego bonusu. Z perspektywy prawnika nie mogę jednak wskazać przepisów, które obligowałyby do ustanowienia takiego zwolnienia - powiedział.
Autor: MDO
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić