Kredyt na 2 proc. na pierwsze mieszkanie. Jest decyzja rządu

0

Polska znajduje się w czołówce państw członkowskich Unii Europejskiej, których dotyka kryzys mieszkaniowy. Polski rząd postanowił zareagować w tej sprawie. Jak poinformował premier Mateusz Morawiecki, Rada Ministrów przyjęła we wtorek projekt ustawy w sprawie kredytu 2 proc. zakup pierwszego mieszkania. Co to oznacza w praktyce?

Kredyt na 2 proc. na pierwsze mieszkanie. Jest decyzja rządu
Kredyt na 2 proc. na pierwsze mieszkanie. Jest decyzja rządu (Pixabay)

To propozycja dla osób do 45. roku życia i nie są właścicielami ani współwłaścicielami nieruchomości. Program "Bezpieczny Kredyt 2%" ma ułatwić start w życie młodym osobom i przeznaczony ma być na zakup pierwszego mieszkania. Rada Ministrów przyjęła we wtorek projekt ustawy.

Nie ma w świecie rozwiązań idealnych, nie żyjemy w świecie idealnym, więc takich nie ma. Dobry rząd tym się różni od słabego, że dostosowuje swoją politykę do sytuacji, wdraża nowe rozwiązania, nie chowa głowy w piasek, wstaje po potknięciach i proponuje nowe programy - mówił podczas konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki.

Jak to wygląda w praktyce? Banki będą udzielały kredytów mieszkaniowych na tradycyjnych warunkach, ale kredytobiorcy będą płacić ratę składającą się z części kapitałowej, czyli części tej kwoty, którą rzeczywiście pożyczyli od banku, oraz odsetek w wysokości 2 proc. w skali roku.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Ekonomista pokazuje, co się stało z ceną oleju. "Z 5 zł podrożał do 15 zł w dwa lata"

Co ważne, "Pierwsze Mieszkanie" obejmuje zarówno zakup mieszkania, domu, jak i samodzielną budowę domu. Marża banku nie będzie mogła być wyższa od marż stosowanych przez banki w przypadku innych kredytów hipotecznych, a rozwiązanie przewiduje dopłaty do kredytu przez 10 lat.

Kredyt na 2 proc. na pierwsze mieszkanie. Ile można otrzymać?

W takich warunkach maksymalnie możemy otrzymać 500 tysięcy złotych kredytu. W przypadku małżeństwa lub rodziców z dzieckiem maksymalna kwota kredytu będzie to 600 tys. zł. Nowe przepisy mogą wejść w życie już pierwszego lipca. Z rządowych szacunków wynika, że w 2023 roku w ramach Bezpiecznego Kredytu 2 procent zostanie udzielonych 10 tys. kredytów, a w 2024 roku 40 tys.

Autor: JAR
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić