Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • QUIZY
Wróć na
oprac.
WZI
|

Mamy płacić 1 Sasina miesięcznie. Internet nabija się z szefa MAP

63
Podziel się

Jeszcze niedawno minister aktywów państwowych twierdził, że Czesi wycofają skargę z TSUE, a sprawa sporu o Turów jest bliska zakończeniu. Dziś internauci przypominają mu te słowa i wyliczają, że kara, którą Polska ma zapłacić, będzie wynosiła 1 Sasin miesięcznie.

Mamy płacić 1 Sasina miesięcznie. Internet nabija się z szefa MAP
Jacek Sasin znów został memem. (Flickr, KPRM)
bELxwlVN

Tweeta, którego Jacek Sasin napisał 25 maja ochoczo przypominają dziś użytkownicy serwisu. "Mam dobre informacje" - napisał wtedy Sasin, jadąc do Turowa.


Mamy zapewnienie, że po podpisaniu tej umowy skarga do TSUE ze strony Czech zostanie wycofana, co skończy temat. On jeszcze nie jest dziś sfinalizowany, ale jesteśmy na dobrej drodze, by ten spór zakończyć. On dla nas jest poniekąd niezrozumiały. W naszym przekonaniu strona polska dopełniła wszelkiej staranności, by uniknąć tej sytuacji, w jakiej się znaleźliśmy.

-Powiedział Jacek Sasin podczas konferencji prasowej tego dnia.
bELxwlVP

Nie był zresztą jedynym członkiem rządu, który zapewniał, że spór między Polską a Czechami jest już prawie rozwiązany. Podobne deklaracje składał premier Mateusz Morawiecki.


Mając na uwadze zacieśnienie transgranicznej współpracy z Republiką Czeską wydaje się, że jesteśmy już bardzo bliscy porozumienia. W wyniku tego porozumienia Republika Czeska zgodziła się wycofać wniosek do TSUE.

-Mówił szef polskiego rządu.

Obietnice Morawieckiego szybko zdementował premier Czech Andrej Babisz, który na spotkaniu z dziennikarzami ogłosił, że Czechy wcale nie są gotowe na wycofanie skargi, a porozumienia wciąż nie osiągnięto.

Później Jacek Sasin nieco spuścił z tonu. W czerwcu twierdził, że rozmowy zakończą się porozumieniem. W lipcu w jednym z programów telewizyjnych powiedział, że negocjacje się przedłużają ze względów politycznych. Bo w Czechach zbliżają się wybory.

bELxwlVV
Zobacz także: Kopalnia Turów. Semeniuk: Prawo unijne jest podrzędne wobec polskiego

Pamiętajmy, że w Czechach trwa kampania wyborcza, w której tematy ekologiczne odgrywają bardzo poważną rolę i stąd domniemuję, że w tej gorącej sytuacji politycznej będzie trudno dojść do porozumienia.

-Mówił wicepremier.

Kara liczona w Sasinach

Nadmierny optymizm Jacka Sasina może i przerzedłby bez echa. Szef resortu aktywów Państwowych ma jednak sporego pecha, bo to już kolejna spora wpadka finansowa z jego udziałem.

bELxwlVW

Poprzednio stał się internetowym memem przy okazji zeszłorocznych wyborów prezydenckich. Z powodu pandemii koronawirua głosowanie miało się odbywać korespondencyjnie, przy pomocy Poczty Polskiej.

Tzw. wybory kopertowe się nie odbyły, choć ich organizacja i tak pochłonęła przynajmniej 70 mln złotych. Wtedy to nazwiskiem szefa resortu aktywów zaczęto żartobliwie nazywać jednostkę miary. 1 sasin = 70 milionów.

W poniedziałek Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej ogłosił, że kara nałożona na Polskę będzie wynosić 500 tys. euro. Przeliczanie jej na sasiny było tylko kwestią czasu.

bELxwlVX

Jak wyglądają liczby? 500 tys. euro dziennie daje ok. 2 mln 300 tys. złotych dziennie, czyli niemal jednego sasina miesięcznie. gdyby Polska nie zastosowała się do wyroku TSUE przez najbliższy rok, musiałaby zapłacić Komisji Europejskiej aż 12 sasinów.

Sasin to właśnie symbol nowej Polski, zbudowanej przez PiS.

-Pisze jeden z internautów, komentując na twitterze zaangażowanie Jacka Sasina w negocjacje z Czechami.

Z kolei inni internauci wyrażali zaniepokojenie o kolejne projekty, których twarzą oraz głównodowodzącym ma być wicepremier Sasin.

bELxwlVY

Spór z Czechami

Decyzję o ukaraniu Polski TSUE podjął w poniedziałek. Kara będzie naliczana od dnia doręczenia Polsce postanowienia. Licznik będzie bił do chwili, w której zastosowane zostaną postanowienia trybunału.

Każdy tydzień pozostawania polskiej strony przy swoich racjach będzie kosztować podatników 3,5 mln euro. Każdy kolejny miesiąc to około 15 mln euro strat.

Sprawa dotyczy sporu Polski z Czechami o wydobycie w znajdującej się tuż przy granicy Polski z Czechami i Niemcami kopalni Turów. Konflikt toczy się od wielu miesięcy. Czesi zaskarżyli Polskę do Trybunału Sprawiedliwości UE - ich zdaniem polska koncesja dla kopalni narusza unijne przepisy.

TSUE nakazał Polsce wstrzymanie prac w kopalni do momentu wydania decyzji. Tak się jednak nie stało, kopalnia nadal pracuje.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bELxwlWq
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(63)
Darek
miesiąc temu
Jak można było do tego dopuścić. Dlaczego obwiniacie Sasina w tej sprawie, przecież to nie jego wina, macie błąd w tytule.. :)
marko
miesiąc temu
A to przypadkiem adresów nie pomylili ? Z karą do Kurtyki, bo to jego sprawka.
tymka
miesiąc temu
To jest przeraźliwe, ze Polska została obciążona właśnie przez Kurtykę taką obrzydliwie ogromną kwotą..
bELxwlWr
bonio
miesiąc temu
Oby udało się rozwiązać to całe nieporozumienie, szkoda tylko, że wciągają w to Sasina, a chłop nic nie zrobił.
Lolek
miesiąc temu
Tu zdecydowanie wina leży po stronie Kurtyki!!! Nie wiem czego się jeszcze spodziewać skoro nawet negocjacje schrzanił.
manekin
miesiąc temu
Internet sie nabija bo nie zna prawdy. Wystarczylo ze ktos powiedzial ze to Sasin i reszta jak te owieczki ida i kiwaja glowami plujac jadem żmiji z hejtem na czele. A prawda jest inna, zawinil Morawiecki i to jego zdjecie powinno byc tu w artykule
Kanira
miesiąc temu
Wszystkim zajmował się resort środowiska i to minister środowiska powinien odpowiedzieć za to wielkie fiasko. Niech się teraz nie próbuje chować za innymi
małż
miesiąc temu
Mamy placic ale nie przez Sasina a Morawieckiego z Kurtyka, zaszaleli w tych negocjacjach, dali ciala i sie nie przyznaja
murasz
miesiąc temu
Teraz tak naprawdę to sasin ma nawał roboty by uprzątnąć ten bajzel po ministrze środowiska
szlakus
miesiąc temu
Sasina? A co ma Sasin do tego jak za negocjacje odpowiada Kurtyka i Morawiecki?
Agatha
miesiąc temu
Dla mnie to w ogóle nie jest śmieszne, bo kopalnia w Turowie jest dla naszego kraju bardzo ważna. Poza tym co ma sasin do tematu? Nie on tym się zajmował
kulesza
miesiąc temu
Nabijają sie chyba ci którzy nie znają szczegółów sprawy, bo Sasin tutaj w ogóle nie brał udziału w temacie kopalni i negocjacji. Kurtykowe co najwyżej będziemy płacić i w sumie jestem za , aby to płacił sam sprawca zamieszania
sylwek
miesiąc temu
głupie to straszne, robicie z Sasina kozła ofiarnego, a co on winny? Przecież nie on te negocjacje z Czechami prowadził
bELxwlWj
sąsiad
miesiąc temu
weźcie ludzie trochę poczytajcie (ale nie na o2) jak wyglądała sytuacja, kto był za co odpowiedzialny, o2 pisze bzdury i nie ma co w to wierzyć, bo wiarygodność ich artykułow pozostawia wiele do życzenia, Sasin wcale nie negocjował teraz z Czechami, robił to minister klimatu
...
Następna strona
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić