Rafał Strzelec| 

Mandat za nieodśnieżone auto. Kara może być bardzo dotkliwa

8

Zima przyszła w tym roku wyjątkowo wcześnie. Śnieg pada obficie, co sprawia, że wielu Polaków jadących rano do pracy musi pozbyć się białego puchu z powierzchni swego auta. Za nieodśnieżony samochód grozi bardzo wysoki mandat. Kary idą w tysiące.

Mandat za nieodśnieżone auto. Kara może być bardzo dotkliwa
Za nieodśnieżone auto grozi wysoki mandat (Policja, Policja Śląska)

Zima przyszła w tym roku niespodziewanie wcześnie. O ile w poprzednich latach na śnieg trzeba było czekać nawet do przełomu grudnia i stycznia, teraz już w listopadzie biały puch spadł na polskie miasta.

Wraz ze zmianą warunków atmosferycznych trzeba pamiętać o odpowiednim przygotowaniu samochodu. Najważniejsza sprawa to wymiana opon na zimowe.

Regularne opady sprawiają także, iż kierowcy przed wyjazdem do pracy bądź w innym celu są zobowiązani do odśnieżenia swojego auta. Jazda z zaśnieżonymi lub zamarzniętymi szybami jest nie tylko niebezpieczna. Może być również surowo ukarana mandatem.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Potrącenie rowerzysty w Gubinie. Wszystko nagrały kamery

Które elementy samochodu należy odśnieżyć?

Policja przypomina, iż przepisy prawa o ruchu drogowym jasno określają, w jaki sposób można poruszać się po drogach.

Nakazują one takie utrzymanie i przygotowanie auta do jazdy, by między innymi zapewniało kierowcy dostateczne pole widzenia i nie zagrażało bezpieczeństwu osób nim jadących oraz innym uczestnikom ruchu. W praktyce oznacza to, że przed wyruszeniem w drogę należy cały samochód dokładnie odśnieżyć, pozbywając się śniegu nie tylko z dachu, ale także z szyb, bagażnika, maski i reflektorów - informuje na swojej stronie Komenda Wojewódzka Policji w Katowicach.

Warto też pamiętać, że śniegu należy się pozbyć również z tablic rejestracyjnych. Zgodnie z przepisami muszą być one czytelne, a osadzający się na nich biały puch utrudniać ich odczytanie.

Kiedy auto jest odśnieżone, ale na szybach lub lusterkach pojawił się lód lub szron, także jesteśmy zobowiązani go usunąć. Nie można także jechać z zaparowanymi szybami. Utrudnia to jazdę, bo zmniejsza pole widzenia, co może doprowadzić do kolizji bądź wypadku. Auta nie wolno odśnieżać przy włączonym silniku. Jest to wykroczenie karane mandatem.

Mandat za nieodśnieżone auto. Ile wynosi?

A jeśli już przy mandatach jesteśmy, to trzeba przyznać, że kara za nieodśnieżone auto może być naprawdę wysoka. - Zgodnie z najnowszym taryfikatorem, za nieodśnieżenie pojazdu lub zrobienie tego w sposób niechlujny, co może zagrażać bezpieczeństwu innych uczestników ruchu, grozi mandat do 3 tysięcy złotych - podaje policja.

Policja tłumaczy jednak, że auto należy odśnieżać nie ze strachu przed mandatem, dla dla bezpieczeństwa swojego i innych uczestników ruchu drogowego.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić