o2-logo
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • Quizy
Wróć na
Aldona Brauła
|

Mapa biedy i bogactwa w Polsce. Pokazuje, ile naprawdę mają Polacy

59
Podziel się

Jak bardzo bogaci są Polacy? Według najnowszego raportu firmy GfK, w najbogatszych rejonach mają prawie dwa razy więcej pieniędzy niż w biedniejszych. Jednak mimo to Polska wciąż bardzo odstaje od Europy.

Mapa biedy i bogactwa w Polsce. Pokazuje, ile naprawdę mają Polacy
bDAziytN

Najnowszy raport GfK Purchasing Power Europe 2020 pokazuje, jak bardzo bogaci są Polacy. Przeciętny dochód po potrąceniu podatków i składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne, wynosi średnio 7 143 euro, czyli około 32 tys. zł. To około 2,6 tys. zł miesięcznie. Jest to kwota przypadająca na jedną osobę.

Jednak 32 tys. zł rocznie to średnia krajowa. W 17 powiatach Polacy posiadają pieniądze o co najmniej 20 proc. większe od średniej krajowej. Natomiast w aż 106 powiatach są o tyle samo mniejsze od tej średniej.

bDAziytP

Warszawa jest najbogatsza

Najwięcej, bo aż 12 120 euro rocznie (ok. 54 tys. zł) ma przeciętny Kowalski z Warszawy. W pierwszej dziesiątce znajdują się głównie miasta na prawach powiatu. Na 10 są Gliwice z 9 111 euro rocznie, czyli ok. 40 tys. zł.

Zobacz także: Lockdown? Prof. Horban mówi o ryzyku i świętach

Na drugim końcu rankingu znajduje się powiat szydłowiecki w województwie mazowieckim. W położonym o 130 km od stolicy regionie siła nabywcza wynosi zaledwie 4 721 euro (ok. 21 tys. zł), co stanowi 66 proc. średniej krajowej.

bDAziytV

Mieszkaniec Warszawy ma do dyspozycji ok. 4,5 tys. zł miesięcznie. Mieszkaniec powiatu szydłowieckiego zaledwie 1,8 tys. zł miesięcznie, czyli 2,5 razy mniej. Na mapie widać te różnice jeszcze lepiej. Obszary czerwone są najbogatsze, natomiast granatowe najbiedniejsze.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bDAziytW
bDAziyuq
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(59)
..,m
2 miesiące temu
pasowałoby żebyście podali legendę co znaczą te kolorowe obszary
Marrs
2 miesiące temu
Mamy za to najwieksze daniny na różnych darmozjadów i 1000letniego okupanta. Najwyższy ZUS, VAT daniny niewolników i podatki. A miało być takie pikne przyjazne dla przedsiębiorcy państwo:)
Wilkowiecko
2 miesiące temu
Dzięki portalowi o2 na tej mapie wyraźnie widać, gdzie trafiły pieniądze z FOZZ i innych afer. Teraz tylko wystarczy tam skierować prokuratorów.
bDAziyur
DrKa
2 miesiące temu
Niech obetną górę: pięciocyfrowe miesięczne dochody bankowców i prezesów spółek skarbu państwa. To 2600 albo 1800 to jest statystycznie zawyżona tzw. średnia... Jak idę na spacer z psem to statystycznie mamy 3 nogi...
ehh
2 miesiące temu
a skad ta bieda ? napiszcie o przyczynach
Najnowsze komentarze (59)
AntyTeza
2 miesiące temu
7100 Euro rocznie (prawdopodobnie brutto) podczas gdy w UK zarabia sie 24000 netto choc mozna zarobic 5000£ netto miesiecznie tak jak ja w zeszlym roku przed recesja. Obecnie to tylko 2400£ na reke miesiecznie. Gratuluje
fen
2 miesiące temu
Jesteśmy biednym krajem, a winna jest temu korupcja
Albiel
2 miesiące temu
Polska to biedny kraj w Europie. Wiekszosc ludzi to niewolnicy splacajacy kredyt
Neemo
2 miesiące temu
A tak po za tym to Lodzkie, Slaskie i Swietokrzyskie nazwy włane oułtu
1920
2 miesiące temu
a może napiszcie jak ludzie ze świecznika (taki ranking od 1950-2020)KTO I JAK KRADŁ , I JAK WYPADA PODŁÓG INNYCH ... bo od świecznika do śmietnika jest bardzo krótka droga ... majątki zdobywa się od pokoleń ...
Moisz
2 miesiące temu
Czy ktoś dostał z Zakopanem kiedyś oficjalny paragon??
Lojl
2 miesiące temu
Kurcze to pokrywa się idealnie z mapą gdzie covid-19 szaleje.
beny2
2 miesiące temu
Ahh no tak... Tylko,że wypadałoby napisać,że mniej potrzebnych jest pieniędzy w mieście,w którym mniej wszystko kosztuje,a przede wszystkim - ziemia,domy...
bDAziyuj
Lolek
2 miesiące temu
Kiedy W EUR ? to OK
kirdan1
2 miesiące temu
Biedne Zakopane, pęknę ze śmiechu :D
Boss
2 miesiące temu
To nawet 6000 zł z 500+ rocznie nie zmieniło koloru na wsiach ?
Meuś
2 miesiące temu
Te najbiedniejsze oznaczcie logo PiS
oile
2 miesiące temu
30 tys długu takie jest moje bagactwo znajomi się nie przyznają ale kredyty wyciągnięte do maksa też mają taka prawda
Pan pit
2 miesiące temu
Tak nie moze byc. Podniesc podatki obnizyc zarobki ceny w sklepach podniesc. To polska-wszyscy musza byc rowni bieda dla kazdego
...
Następna strona
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić