Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
MDO
|

Masz kredyt? Lepiej usiądź zanim przeczytasz

433
Podziel się:

- Prawdopodobnie będziemy dalej podwyższać stopy procentowe - oznajmił prezes Narodowego Banku Polskiego Adam Glapiński. Te słowa bez wątpienia nie napawają optymizmem wszystkich kredytobiorców.

Masz kredyt? Lepiej usiądź zanim przeczytasz
Adam Glapiński (PAP, Piotr Nowak)

Szef NBP Adam Glapiński w przesłaniu na Światowe Forum Ekonomiczne w Davos podkreślił, że należy się liczyć z tym, iż polska gospodarka pozostanie w najbliższej przyszłości pod wpływem nieprzewidzianych wydarzeń o zasięgu globalnym. W przesłaniu, które opublikowano na stronie Obserwatora Finansowego, zaznaczył również, iż bank centralny będzie musiał tę niepewność uwzględnić w swoich decyzjach.

I choć trudno w tych warunkach o przesadny optymizm, patrząc nieco szerzej na kontekst międzynarodowy i historyczny, można śmiało powiedzieć, że nie mamy żadnych powodów do kompleksów. Parafrazując wybitnego niemieckiego filozofa i matematyka, Gottfrieda Wilhelma Leibniza, można by wręcz przewrotnie powiedzieć, że gospodarczo Polska znajduje się "w najlepszym z możliwych światów" - spostrzegł Glapiński.

Na tym nie skończył. - Nie jest to oczywiście świat idealny, najlepszy w sensie absolutnym i bezwzględnym - bo taki po prostu nie istnieje i istnieć nie może - ale świat optymalny, czyli najlepszy w tych warunkach, na które w dużej mierze nie mamy wpływu - kontynuował.

Adam Glapiński o stopach procentowych

Glapiński zwrócił też uwagę na to, że w październiku Rada Polityki Pieniężnej zainicjowała "zdecydowane podwyższanie stóp procentowych".

Prezes NBP poinformował, że prawdopodobnie będzie to kontynuowane w kolejnych miesiącach "aż osiągniemy pewność, że inflacja trwale się obniży". Działamy przy tym rozważnie: chcemy sprowadzić inflację do celu, ale z uwagi na jej w dużym stopniu podażowy charakter, staramy się tak skalibrować tempo zaostrzania polityki pieniężnej, aby nie wyrządzić nadmiernych szkód społecznych i gospodarczych".

Raz jeszcze przywołam słowa Leibniza: żyjemy w najlepszym z możliwych światów. Wprawdzie borykamy się z inflacją, zagrożeniami dla wzrostu, niepewnością gospodarczą i geopolityczną, ale w tych warunkach, w jakich przyszło nam działać i podejmować decyzje, polska gospodarka radzi sobie naprawdę dobrze, z czego jestem osobiście bardzo dumny - podsumował Adam Glapiński.
Zobacz także: Podwyżki cen po sankcjach na Rosję. Będą dalsze wzrosty?
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(433)
Real
miesiąc temu
Dlaczego pan glapinski nie sprubuje żyć za najniższą krajową tylko z naszych podatków bierze kosmiczną pensję.
Lis Teodor
miesiąc temu
Głapiński niczym Hitler utylizuje naród Polski Naród
hehehe
miesiąc temu
Ktoś przymuszał idiotów do brania kredytów???
Nowy
miesiąc temu
Zamiast pomóc Polakom to nas podwyżkami wykańczają niech zarabiają najniższa krajową to zobaczą jak my się czujemy
Patita
miesiąc temu
Więcej Ukraińcom dać a Polakom zabrać.Tak nam się wszyscy odwdzięczają za pomoc zbiórki i otwarte domy które spłacamy. Dostajemy po dupie a Putin się śmieje bo nie trzeba czołgów i samolotów żeby wywalić Polaków w kosmos!
Roman
miesiąc temu
Tu się nic nie zmieni dalej będą nas łoić a ludzie na dupskach będą siedzieć. COVID za dużo nie zdziałał to PiS dokończy dzieła.
Ja wychodzę
miesiąc temu
Ciekawe czy się Polaczki zbiorą w końcu, żeby wyjść na ulice i spalić parę aut jak to robią we Francji aby przypomnieć się rządzącym. U nas to tylko górnik i rolnik potrafi i to jako tako.
wyborca
miesiąc temu
Bardzo dobrze, niech PIS dojedzie tych kredyciarzy! Normalnych ludzi nie stać na mieszkanie, no chyba że kradną.
Paa
miesiąc temu
Zachciało nam się mieć mieszkanie, wyższe wynagrodzenie przez zmianę pracy, tyranie na podwyżki/awanse, to teraz mamy karę - z budżetu od stycznia ucieka prawie 2000 zł (kredyt + plski wał). My kredyciarze będziemy utrzymywać całe rozdawnictwo rządu, bo nie mieszkamy u rodziców na piętrze w domu, nie odziedziczyliśmy mieszkania po babiach, nie mamy spadkowych działek do budowania domu, bo jako rodzina 2+1+kot nie chcemy się kisić w wynajmowanej kawalerce z 16-metrowym pokojem. Jeszcze pan Premier na OKDM najpierw zjechał "chciwych informatyków", by później dziękować za rozwój cyfryzacji. Może czas najwyższy wyjść na ulice.
wincent
miesiąc temu
przydaloby sie podniesc tak zeby sredniorocznie bylo chociaz 0,5% ponad inflacje na czysto na lokatach czyli gdzies w okolice pewnie 9-10%. W takim tempie do tego daleka droga bo nawet gdyby w czerwcu i lipcu podniesli o 100bp (chyba nawet najwieksi optymisci na to nie licza) to nadal bylibysmy daleko od tego celu. a pewnie lacznie max 150bp w dwa miesiace bedzie.
Zbuntowana
miesiąc temu
Wiekszosc pisze trzeba wyjsc na ulice. Rzad widzi ze to tylko jest takie pisanie. Moze czas dzialac i pogonic towarzystwo
fdsf
miesiąc temu
nie zapomnijcie o 16-tych emeryturach i wakacjach kredytowych przez 10 lat. a poparcie dalej 30%. ten kraj stoi na głowie
!!!!
miesiąc temu
Wszystko droższe dwa razy rok do roku a tu tęgoryjec spasiony na państwowej kasie Leibnizem sobie mordę wyciera, nie zniosę tego!!! Mchem obrosły bździel oderwany od rzeczywistości co kroi 100 tysięcy na miesiąc będzie się *urwa mać pochylał na moim losem i mi mówił, jak mi dobrze! Hańba!!!!!
Sosna
miesiąc temu
Przepraszam,z czego dumny,jak spłata kredytu wzrasta,jest coraz gorzej,wszystko coraz droższe,jak można żyć w tym kraju.
...
Następna strona
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić