Masz kredyt? Lepiej usiądź zanim przeczytasz

673

- Prawdopodobnie będziemy dalej podwyższać stopy procentowe - oznajmił prezes Narodowego Banku Polskiego Adam Glapiński. Te słowa bez wątpienia nie napawają optymizmem wszystkich kredytobiorców.

Masz kredyt? Lepiej usiądź zanim przeczytasz
Adam Glapiński (PAP, Piotr Nowak)

Szef NBP Adam Glapiński w przesłaniu na Światowe Forum Ekonomiczne w Davos podkreślił, że należy się liczyć z tym, iż polska gospodarka pozostanie w najbliższej przyszłości pod wpływem nieprzewidzianych wydarzeń o zasięgu globalnym. W przesłaniu, które opublikowano na stronie Obserwatora Finansowego, zaznaczył również, iż bank centralny będzie musiał tę niepewność uwzględnić w swoich decyzjach.

I choć trudno w tych warunkach o przesadny optymizm, patrząc nieco szerzej na kontekst międzynarodowy i historyczny, można śmiało powiedzieć, że nie mamy żadnych powodów do kompleksów. Parafrazując wybitnego niemieckiego filozofa i matematyka, Gottfrieda Wilhelma Leibniza, można by wręcz przewrotnie powiedzieć, że gospodarczo Polska znajduje się "w najlepszym z możliwych światów" - spostrzegł Glapiński.

Na tym nie skończył. - Nie jest to oczywiście świat idealny, najlepszy w sensie absolutnym i bezwzględnym - bo taki po prostu nie istnieje i istnieć nie może - ale świat optymalny, czyli najlepszy w tych warunkach, na które w dużej mierze nie mamy wpływu - kontynuował.

Adam Glapiński o stopach procentowych

Glapiński zwrócił też uwagę na to, że w październiku Rada Polityki Pieniężnej zainicjowała "zdecydowane podwyższanie stóp procentowych".

Prezes NBP poinformował, że prawdopodobnie będzie to kontynuowane w kolejnych miesiącach "aż osiągniemy pewność, że inflacja trwale się obniży". Działamy przy tym rozważnie: chcemy sprowadzić inflację do celu, ale z uwagi na jej w dużym stopniu podażowy charakter, staramy się tak skalibrować tempo zaostrzania polityki pieniężnej, aby nie wyrządzić nadmiernych szkód społecznych i gospodarczych".

Raz jeszcze przywołam słowa Leibniza: żyjemy w najlepszym z możliwych światów. Wprawdzie borykamy się z inflacją, zagrożeniami dla wzrostu, niepewnością gospodarczą i geopolityczną, ale w tych warunkach, w jakich przyszło nam działać i podejmować decyzje, polska gospodarka radzi sobie naprawdę dobrze, z czego jestem osobiście bardzo dumny - podsumował Adam Glapiński.
Zobacz także: Podwyżki cen po sankcjach na Rosję. Będą dalsze wzrosty?
Autor: MDO
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić